$
בארץ

ינקי קוינט: היתה כוונה להציע נבחרת דירקטורים חדשה אך זה לא יצא לפועל

מנהל רשות החברות היוצא התבטא על רקע הקריאות להסדיר את הנבחרת בחקיקה ואמר, כי היתה כוונה לשתף יותר צעירים בנבחרת ולאפשר את שילובם בתפקידי ניהול בהייטק. "למעלה מ-500 דירקטורים שמונו בשנים האחרונות, הם מנבחרת הדירקטורים", אמר. רו"ח איריס שטרק, נשיאת לשכת רואי החשבון: "יש חשיבות לתהליך סדור ושוויוני לבחירת דירקטורים"

עמרי מילמן 13:2205.01.21

"הייתה כוונה שעמדה על הפרק אבל לא יצאה לפועל - להציע נבחרת חדשה הכוללת כמה שינויים, כולל מתן יתרון לפריפריה, וכן לשתף יותר צעירים בנבחרת, למשל בתחומי הטכנולוגיה, ולאפשר שילובם של צעירים בתפקידי ניהול כמו מנכ"לים וסמנכ"לים בתחומי ההייטק", כך אמר היום עו"ד יעקב (ינקי) קוינט, מנהל רשות החברות היוצא ומנכ"ל רמ"י הנכנס, בכנס בנושא ביקורת בחברות ממשלתיות של לשכת רואי חשבון, לשכת המבקרים הפנימיים ורשות החברות הממשלתיות, על רקע הקריאות של השר האחראי על הרשות, דודי אמסלם, ודרישתה של המשנה ליועמ"ש דינה זילבר להסדיר את הנבחרת בחקיקה.

 

 

 

לטענת קוינט, "השיח הציבורי שהתעורר בנושא נבחרת הדירקטורים אינו משקף את המציאות. למעלה מ-500 דירקטורים שמונו בשנים האחרונות, הם מנבחרת הדירקטורים, כאשר פחות מעשרה דירקטורים מונו מחוץ לנבחרת. נכון שבתקופה האחרונה היה ניסיון למנות תואמי נבחרת, מאחר שהמצב המשפטי לפני חוות הדעת של עו"ד דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, איפשר זאת. גם בתקופה האחרונה כשמונו דירקטורים על ידי ועדת גילאור, הוועדה למינויים בכירים בתאגידים של רשות החברות, הם נבחנו על פי אותם מבחנים ששימשו למועמדים בנבחרת הדירקטורים".

מימין מנהל רשות החברות ינקי קוינט ונשיאת לשכת רואי החשבון איריס שטרק מימין מנהל רשות החברות ינקי קוינט ונשיאת לשכת רואי החשבון איריס שטרק צילומים: עמית שעל, אוראל כהן

 

 

לדברי רו"ח איריס שטרק, נשיאת לשכת רואי חשבון, "בהתייחס לנושא דירקטורים בחברות ממשלתיות ולדיון הציבורי הסוער שהתעורר לאחרונה ביחס לדירקטורים מקצועיים, אין ספק שיש חשיבות לתהליך סדור ושוויוני לבחירת דירקטורים, למתן הזדמנות שווה להשתלבות כדירקטורים, בעיקר כשמדובר בחברות ממשלתיות. ועל אחת כמה וכמה כאשר נדרשת מומחיות חשבונאית ופיננסית. אנו קוראים לשמור על תהליכים מקצועיים לבחירת הדירקטורים, על פי תחומי מומחיות, תוך גיוון תחומי ההתמחות סביב שולחן הדירקטוריון.

 

שטרק התייחסה גם לכך ש"על אחת כמה וכמה בימים אלה של משבר ישנה חשיבות להמשכיות תקינה של עבודת הביקורת של רואי חשבון בחברות הממשלתיות. אני קוראת לשר האוצר ולשר המשפטים להשלים את איוש ועדת המינויים, ולחדש את פעילותה של ועדה זו למינוי רואי חשבון לחברות הממשלתיות, תוך שמירה על מגמת הביזור של מלאכת הביקורת בין עשרות משרדי רואי חשבון".

x