$
בארץ

זליכה מקים מפלגה חדשה: "ישראל בדרך לפשיטת רגל כלכלית"

החשב הכללי באוצר לשעבר תקף את בנט: " למה הוא לא העז לפרק אז אפילו מונופול אחד"? על סער אמר: "למה הוא לא חתך את שכבות השומן במשרד החינוך?"; בתוך כך, גבי אשכנזי הודיע היום כי לא ימשיך בכחול לבן, וכי הוא בוחן את צעדיו

מורן אזולאי, איתי בלומנטל, ynet 17:0430.12.20

פרופ' ירון זליכה, לשעבר החשב הכללי במשרד האוצר, מסר היום אחר הצהריים (רביעי) הצהרה שבה הוא צפוי להודיע על הקמת מפלגה חברתית-כלכלית בראשותו. שם המפלגה: "הכלכלית".

 

 

"כמי שהיה החשב הכלכלי של ישראל בעת המשבר הכלכלי הנורא של 2003, לצד בנימין נתניהו, אני קובע באחריות מלאה: ישראל בדרך לפשיטת דרך כלכלית", אמר זליכה בפתח ההצהרה".

 

"זו תוצאה של 10 שנים של מנהיגות שנכנעה למונופולים, לקבוצות הלחץ. אתם יודעים על חשבון מי? על חשבון הצעירים - השכירים והעצמאים", הוסיף. "בעקבות המשבר, שמתי לב, התפתח ספורט לאומי חדש: להיכנס ב-180 קמ"ש בבנימין נתניהו. לא שזה לא מגיע לו, אבל מה שלא ברור לי זה איפה היו כל אותן תקוות חדשות שכעת נזכרו לחבוט בנתניהו.

 

"איפה היה נפתלי בנט כשר הכלכלה תחת נתניהו? למה הוא לא העז לפרק אז אפילו מונופול אחד מתוך מאה מונופולים שבזזו את מעמד הביניים במשמרת שלו? מי הפריע לו אז לחתוך את הביורוקרטיה לעסקים הקטנים?".

  

זליכה תקף את סער: "תזכירו לי - איפה היה גדעון סער כשר החינוך תחת נתניהו? למה הוא לא חתך את שכבות השומן במשרד החינוך לטובת המנהלים והמורים ובעיקר לטובת התלמידים? למה כשר הפנים הוא בחר לסגור עסקים בשבת במקום להפחית את הארנונה המטורפת שהם משלמים? ועוד מעט יצטרף גם יאיר לפיד לחגיגה. איפה הוא היה כשר האוצר תחת נתניהו? למה הוא לא ביטל את הטבות המס לטייקונים? איפה היו שלושת המוסקטרים הללו כשבנימין נתניהו רקם מזימות מלוכלכות?".

 

זליכה הכריז על המפלגה הנקראת "כלכלית", ולדבריו "מטרתו היא להציל את מדינת ישראל מחורבן כלכלי ולהוביל אותה, כשר אוצר, לתקופה חדשה של שגשוג ופריחה".

 

 

ירון זליכה מכריז על הקמת המפלגה החדשה ירון זליכה מכריז על הקמת המפלגה החדשה צילום: צילום מסך

 

בהצהרתו הוא ביקש את אמון הציבור: "אני יודע בדיוק מה נדרש כדי לחלץ את המדינה מהחורבן הכלכלי שאליו היא גולשת. עשיתי את זה פעם אחת ואדע לעשות זאת שוב. אני יודע איך לייצר מנועי צמיחה חזקים, שיניעו את הכלכלה שלנו קדימה, ומהר. אני יודע להוריד את מחירי המשק ואת יוקר הדיור.

 

"אני יודע מי הם המונופולים, הטייקונים וקבוצות הלחץ שחונקים את המשק, וסוחטים אותו על חשבון כולנו", הוא המשיך, "אני מכיר את הגזלנים האלה בשמם הפרטי. הם היו כאן לפני הקורונה, והם המשיכו להתעשר עם הקורונה".

 

גבי אשכנזי לוקח פסק זמן

 

בתוך כך, שר החוץ ומספר 2 בכחול לבן גבי אשכנזי הודיע היום (ד') על החלטתו לקחת "פסק זמן" שבמהלכו יבחן את המשך דרכו הפוליטית - אך הבהיר כי יעזוב את המפלגה שאותה סייע להקים.

 

אשכנזי מסר כי שוחח עם יו"ר כחול לבן, שר הביטחון בני גנץ, והודיע לו על החלטתו. "החלטתי שלא להמשיך בכחול לבן ואני לוקח פסק זמן ושוקל את דרכי. מודה לבני על השותפות לדרך ומאחל לו בהצלחה", אמר אשכנזי. הוא הבהיר כי ימשיך בתפקידו כשר החוץ "ככל שאדרש", כלשונו.

 

 

גבי אשכנזי גבי אשכנזי צילום: איי אף פי

 

גנץ מיהר להודות לו, וכתב בציוץ בטוויטר: "אני מכבד את החלטתו של חברי שר החוץ אשכנזי ומודה לו מעומק הלב על השותפות בשנתיים האחרונות למען המדינה. אני וגבי מכירים שנים רבות והערכתי אליו רבה".

 

בהודעתו אחר הצהריים הסביר אשכנזי את החלטתו לתמוך בכניסה לממשלת האחדות עם בנימין נתניהו, שותפות שקרסה תוך כמה חודשים. "כחול לבן הציבה אלטרנטיבה שלטונית לנתניהו, והחלטנו להשפיע מבפנים מתוך שיקול של אחריות לאומית", אמר אשכנזי. "כך פעלתי כל חיי וכך אמשיך לפעול. בכל מקום בו היה סיכון על המדינה או סיכון עליי - בחרתי לקחת את הסיכון עליי".

 

הפירוק במפלגתו של בני גנץ החל מיד לאחר ההכרזה על בחירות רביעיות בתוך פחות משנתיים. הראשונים הבולטים שסיכמו עם גנץ על עזיבת כחול לבן היו חברי הכנסת אסף זמיר ומיקי חיימוביץ', ואליהם הצטרף אתמול שר המשפטים המתפטר אבי ניסנקורן שהחליט לחבור למפלגה שהקים ראש העיר תל אביב-יפו רון חולדאי.

x