$
בארץ

מתחזקים את הקואליציה הבאה: אושרו 48 מיליון שקל למשרד הדתות

תרגיל שעוקף את מגבלת התקציב ההמשכי יזרים לישיבות 150 מיליון שקל. האוצר ביקש להזרים עוד 161 מיליון שקל לחינוך החרדי

צבי זרחיה 07:4130.12.20

ועדת הכספים של הכנסת אישרה אתמול (ג') את הגדלת תקציב משרד הדתות ב־48 מיליון שקל. תוספת תקציב של 56 מיליון שקל למוסדות החינוך המיוחד החרדי שאינו רשמי צפויה להיות מאושרת בימים הקרובים. אתמול בלילה שיגר משרד האוצר לוועדת הכספים עוד בקשות תקציביות להעברת 161 מיליון שקל למוסדות חרדיים, ובהם תרבות יהודית, מעיין החינוך התורני של ש"ס והחינוך העצמאי של יהדות התורה.

 

יו"ר ועדת הכספים משה גפני. קצבות האברכים לא ייפגעו יו"ר ועדת הכספים משה גפני. קצבות האברכים לא ייפגעו צילומים: אלכס קולומויסקי

 

סוגיה נוספת שיש לה קשר לקואליציה האפשרית הבאה של בנימין נתניהו היא תקציב הישיבות. שר האוצר ישראל כץ הגיע בימים האחרונים לסיכום עם יו"ר ועדת הכספים משה גפני ועם חבר הוועדה ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) לפיו תקציבי הישיבות, לא יפחתו ב־1 בינואר 2021, חרף העובדה שהמדינה תחל מיום שישי הקרוב לפעול לפי תקציב המשכי.

 

בסיס תקציב הישיבות ל־2020 הוא 848 מיליון שקל, אך בפועל הגיע התקציב השנה לכ־1.2 מיליארד שקל, בעקבות הקצבות קואליציוניות של 300 מיליון שקל. בעקבות, לחצו של גפני הוסכם שתקציב הישיבות בפועל לא יקוצץ במחצית הראשונה של שנת 2021, חרף התקציב ההמשכי המבוסס על 848 מיליון שקל בלבד. המשמעות: לא ייפגעו קצבות האברכים ותלמידי הישיבה.

 

מניעת הקיצוץ התאפשרה בעזרת תרגיל תזרימי של אגף תקציבים במשרד האוצר שהקדים מימון לישיבות מהמחצית השנייה של 2021 למחצית הראשונה של השנה בהיקף 150 מיליון שקל. כבר בימים הקרובים תתבקש ועדת הכספים לאשר בקשה להקציב מיידית לישיבות 53 מיליון שקל. החרדים והליכוד בונים על כך שעד סוף יוני 2021 תוקם ממשלה ויהיה ניתן למנוע קיצוץ בתקציבי הישיבות במחצית השנייה של השנה.

 

במשרד האוצר אומרים כי מהלכים דומים נעשים לא רק לגבי החרדים, אלא, בהקדמת מענקי איזון לרשויות המקומיות. ואולם המהלך המוצע טעון את אישורה של ועדת החריגים במשרד האוצר, שאישרה לפני שנה בדיוק החלטה שלפיה הישיבות יקבלו תקציב חודשי המבוסס על 845 מיליון שקל (חרף העובדה שתקציב 2020 לא אושר על ידי הכנסת) ובכך נמנע הקיצוץ בתקציבן. בספטמבר 2020 הוגדל תקציב הישיבות לאחר שהכנסת אישרה תוספת של 11 מיליארד שקל לתקציב ההמשכי ל־2020.

 

אבל נתניהו דואג לא רק לחרדים אלא גם למוסדות הציונות הדתית — כנראה כדי למנוע בריחת קולות ליו"ר ימינה נפתלי בנט או לתקווה חדשה של גדעון סער. על רקע ניתן לראות את התוספת של 1.5 מיליון שקל שאישרה אתמול ועדת הכספים לחברון, שתשמש להנגשת מערת המכפלה. בנוסף, כמדי סוף שנת תקציב, האוצר יגיש לוועדת הכספים בקשה להקצות למרכיבי ביטחון ביו"ש 34.5 מיליון שקל.

 

במסגרת חלוקת התקציבים הודיע אתמול סמוטריץ כי "ברגע האחרון, סוכמו תקציבי החינוך הממלכתי דתי לחצי הראשון של 2021 שלא יקוצצו בדומה למה שהוחלט לגבי תקציבי הישיבות". אישורם של עשרות מיליוני השקלים לסעיף זה על ידי ועדת הכספים צפוי בימים הקרובים.

x