$
השקעות ומימון

"לקרקעות ישראל יש חלק חשוב בקפיצת השווי של חדרה"

באמצעות פעילות רבת שנים לאיתור, שיווק ומכירת קרקעות בעלות פוטנציאל השבחה, התבססה לעצמה קבוצת קרקעות ישראל כאחת מחברות היזמות המובילות בארץ. הבעלים בני לחמיש וירון תשבי מגלים מהם אזורי ההשקעה הכי חמים, ומדוע בכל פרויקט הם שומרים לעצמם 20% מהקרקע

רונן ניב 09:2327.12.20

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

עם פעילות ענפה המשתרעת על פני שני עשורים ושורה של פרויקטים מוצלחים בארץ ובחו"ל, ממצבת עצמה קרקעות ישראל כאחת מחברות הנדל"ן הבולטות והעסוקות בישראל. את המוניטין צברה החברה בין היתר בזכות איתור, שיווק ומכירת קרקעות בעלות פוטנציאל השבחה גבוה שעליהן ידעה לשים יד עוד כשהיו עמוק מתחת לרדאר – לצד פיתוח מודל עסקי המנגיש את ענף הקרקעות לקהל משקיעים מגוון.

 

דוגמה בולטת לאיכויות החברה בזיהוי הזדמנויות מהווה פרויקט Hill Top Villa View במבואות ראש פינה. "לפני קרוב לשנתיים, בנסיעה ליום הולדת של חבר ברמת הגולן, החלטתי לעצור על הדרך ולראות את הקרקע מקרוב", מספר בני לחמיש, אחד מבעלי החברה, לצד ירון תשבי. "מדובר במתחם שנמצא ממש מתחת למלון מצפה הימים, על התפר שבין צפת לראש פינה. אני זוכר שיצאתי מהרכב והסתכלתי מסביבי, על הכחול של הכנרת והירוק של הגליל, הקרבה לאזורי מסחר ובילוי והאטרקציות התיירותיות. מיד היה לי ברור שהפוטנציאל הוא אדיר. צילמתי בפלאפון סרטון, שלחתי לירון, וכתבתי לו 'זה הפרויקט הבא שלנו'. האצנו את הבדיקות, ומהר מאוד סגרנו עסקה".

היום כבר מסומן הפרויקט כאחד ממיזמי הנדל"ן המסקרנים, ולא רק באזור הצפון, והוא נהנה מביקוש רב הן למגורים והן להשקעה. קרקעות ישראל פועלת כעת לשינוי התב"ע במקום, ואנשיה כבר נפגשו עם ראש עיריית צפת ומהנדס העיר והציגו להם את תוכנית החברה – בניית מתחם מגורים יוקרתי. בינתיים הקרקעות בפרויקט כבר נחטפות, אך לדברי לחמיש, קרקעות ישראל תקפיד לשמור לעצמה כחמישית מהן.

 

פרויקט BE בנימינה של קרקעות ישראל פרויקט BE בנימינה של קרקעות ישראל הדמיה: קרקעות ישראל

 

פרויקט עם אנרגיה

מוקד פעילות מרכזי נוסף של קרקעות ישראל הוא העיר חדרה, כאשר החברה היא שחקן משמעותי בתהליך ההתפתחות המסיבי שעובר על העיר. לדברי תשבי, "לפני כעשור, כשהגענו לחדרה, היזמים עדיין לא היו כאן, ולעיר היתה תדמית אפרורית. אנחנו הבנו שהיא נמצאת כפסע מקפיצת מדרגה. אין לי ספק שעם הבנייה המסיבית ושדרוג התשתיות כאן, לצד השטחים החקלאיים הרבים הפזורים בין שכונות המגורים ורצועת החוף היפיפייה, חדרה תהיה בשנים הבאות המטרופולין המוביל בין תל אביב לחיפה".

 

אחד המיזמים הבולטים של קרקעות ישראל בחדרה הוא באנרג'י פארק - מתחם המוקם בחלקה המערבי של העיר, לצד כביש החוף, ועתיד לשלב בין מסחר, משרדים, בילוי ופנאי. בסמוך לו מתוכנן מסוף תחבורתי הכולל תחנת רכבת, תחנות אוטובוסים וחניונים ציבוריים. בקרבת הרובע מתוכנן גם פרויקט רובע הים השאפתני (המוכר גם בשם עיר ימים חדרה), עם כ-10,000 יחידות דיור, בתי מלון, מרינה ושלל ריאות ירוקות.

 

קרקעות ישראל מחזיקה במתחם עשרות דונמים המיועדים להקמת TOGETHER – מרכז עסקים בעירוב שימושים. עד להוצאת ההיתרים, קיבלה החברה את אישור העירייה להשכרת הקרקע ולפיתוחה.

 

"היות ובכל פרויקט אנו גם היזמים וגם מחזיקים ביחידות שטח ונמצאים בשותפות עם הרוכשים, האינטרס שלנו הוא לקדם את הקרקע ולהשקיע בה גם לפני קבלת ההיתרים", מסביר תשבי. "פרויקט TOGETHER הוא הדוגמה המובהקת לכך, כשחוזה השכירות לקרקע יניב עד לתחילת עבודות הבנייה מיליוני שקלים לרוכשים".

 

פרויקט Hill Top Villa View פרויקט Hill Top Villa View הדמיה: קרקעות ישראל

 

זינוק של מאות אחוזים

בפרויקט צמרות הפארק, הנושק לשכונת בית אליעזר במזרח חדרה, כבר מכרה קרקעות ישראל כ-350 יחידות דיור, ונותרו בו עוד מגרשים אחרונים. השטח נרכש ושווק על ידי החברה לפני כחמש שנים, עוד כשהיה בסטטוס של קרקע חקלאית, וכיום מקודמת הקרקע בהליך מהיר בידי הוותמ"ל. בעקבות זאת, ערכה הנדלני של הקרקע טיפס בחדות בשנים האחרונות – והתשואות למשקיעים בהתאם.

 

נכון להיום, יש להדגיש, הקרקע עצמה אינה זמינה לבנייה מיידית, והיא מיועדת לשימושי מסחר עתידיים. "מי שחבר אלינו בנקודת הפתיחה, מגלה היום שערך הקרקע זינק במאות אחוזים", מפרט תשבי. "עכשיו, לפני קבלת ההיתרים, זה הזמן להשקיע, משום שהקרקע צפויה לקפיצת שווי משמעותית".

 

בנוסף, בשכונת הפרפרים מקדמת החברה את פרויקט Better Fly, ובו כ-2,800 יחידות דיור (ובהן כ-250 לדיור מוגן), כשמעבר למגורים הוא יכלול גם מסחר, מבני ציבור ושטחים ציבוריים פתוחים. לפרויקט שותפה חברת שיכון ובינוי, כשתוכנית מפורטת למתחם כבר הופקדה. "עד לקבלת האישורים והתחלת הבנייה תעבור הקרקע תהליך השבחה הדרגתי", מעריך תשבי. "לקרקעות ישראל יש חלק חשוב בעליית הערך הנדלני שרשמה חדרה בשנים האחרונות. הכתבנו פה תג מחיר, ויזמי הנדל"ן בעיר ההתיישרו לפיו. ברור לנו כי לחדרה יש את כל הנתונים להצליח, והמחירים בה ימשיכו להאמיר גם בשנים הבאות".

 

מארה"ב ועד יוון

לא רחוק מחדרה, יישוב נוסף שצפוי לעבור מתיחת פנים הוא בנימינה-גבעת עדה. במסגרת תוכנית המתאר למועצה, יוסט תוואי מסילת הרכבת החוצה היום את היישוב מערבה, בסמיכות לכביש 4 ולאור עקיבא, כשלאורכו יוקמו מוקדי תעסוקה, עסקים ומסחר. במתחם הרב-שימושי שכבר מקודם סביב התוואי, מיהרה קרקעות ישראל לפעול, עם רכישת כ-40 דונמים שעליהם תבנה את מיזם הדגל שלה באזור – פרויקט Be בנימינה. "יחידות הקרקע שאנו מציעים מעניקות מוגנות בתקן שמאי 22" מרחיב לחמיש. "מדובר בהשקעה בקרקע בטוחה, שמקודמת בתוך הליך של תוכנית. גם כאן ערך הקרקע צפוי לעלות במאות אחוזים".

 

הפעילות של קרקעות ישראל פונה גם לענף הנדל"ן המניב, עם מיזמים מעבר לים. כך למשל, רכשה החברה את בנייני המשרדים אשר שימשו את ה-FBI, בעיר ג'קסונויל שבארה"ב, ויוסבו למגורים עם כ-1,000 יחידות דיור בקנה. בבירה היוונית אתונה, מחזיקה החברה בבניינים ששופצו, חודשו ושימשו ל-Airbnb, וכחלק מההתאמות לעידן הקורונה מציעים כיום שכירות ארוכת טווח.

ירון תשבי ובני לחמיש  ירון תשבי ובני לחמיש צילום: איציק ראובן

 

על קרקע בטוחה

ובחזרה לקרקעות. הרציונל המנחה את לחמיש ותשבי בעסקאות הנוכחיות, הוא להציע לרוכשים יחידות שטח הנמצאות תחת תוכנית מוקדמת. "אנחנו לא מוכרים חלומות ולא קרקעות שעתידן לוט בערפל, אלא יחידות שטח פרטיות שנרשמות על שם הרוכש בטאבו, ובמוקדם או במאוחר יופשרו לבנייה", אומר לחמיש. "את הרוכשים אנו מלווים מרגע הרכישה ועד לקבלת המפתחות לנכס, שהתהליך כולו מפוקח על ידי משרד עורכי הדין מ. פירון.

 

"בכל פרויקט אנחנו מתחייבים שאם יחליטו הלקוחות למכור את הקרקע שברשותם, נספק להם לא רק את כל הנתונים השמאים הרלוונטיים, אלא נקיים עבורם, אם יבקשו, את המשא ומתן מול הרוכשים הפוטנציאליים, ללא עמלות וכחלק מהשירות. מכיוון שברבים מהפרויקטים שלנו יש רשימות המתנה, אנו דואגים לשדך בין אלו שרוצים למכור לאלו שחפצים לקנות, ובכך חוסכים לכולם זמן וטרחה".

 

בימי הקורונה זוכה ענף הקרקעות לכניסה של משקיעים חדשים, ובקרקעות ישראל בהחלט מזהים ומברכים על המגמה. "קרקעות זה הענף הכי יפה בנדל"ן", קובע תשבי. "הערך המוסף שלו טמון בכך שהוא לא רק מספק אחוזי תשואה גבוהים יותר ממשרדים, חנויות או דירות – אלא גם מאפשר השקעה לבעלי הון עצמי צנוע עם נכס על שמם הנרשם בטאבו".

 

בהתאם לקונספט הזה מכוונת קרקעות ישראל לציבור מכל גיל ומכל אזור בארץ, ויודעת להתאים לכל לקוח השקעה התפורה לצרכיו ולתקציבו. "ענף הקרקעות דורש ניסיון ומיומנות, זו לא עוד מקצוע על הדרך", מסכמים השניים. "חובה להכיר את הרגולציה ואת התוכניות השונות בכל אזור, כמו גם את הגורמים השונים שפועלים בענף, אחרת הנפילה עלולה להיות כואבת. בכל שבוע מגיעות אלינו הצעות על עשרות קרקעות, כשרובן נדחות על הסף. אנחנו מקבלים עסקאות רק אם יש לנו אמונה מלאה בהן ואחרי בדיקה יסודית – ואז כמובן דואגים להשאיר נתח גם לעצמנו".

 

קרקעות ישראל - תעודת זהות

ותק בתחום הנדל"ן: כשני עשורים

בעלים: בני לחמיש, ירון תשבי

התמחות: השקעה בקרקעות, נדל"ן מניב

פרויקטים בולטים: TOGETHER, צמרות הפארק, Better Fly ונוף הנחל בחדרה,Hill Top Villa View בצפת, פרויקט BE בבנימינה

משרדים: רמת גן

אתר החברה: karkaotisrael.co.il

 

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
עוד בזירת הנדל"ן