$
בארץ

קבינט הקורונה אישר: פתיחת כל הקניונים - כבר בבוקר

הסגר הלילי מתרחק בשל קשיים משפטיים - ואולם 40 קניונים וכל השווקים ייפתחו בבוקר בהתאם לתקנות התו הסגול. במשרד הבריאות עדיין רוצים להמליץ על השבתת המסחר ועל סגר ביישובים יהודיים בימי החנוכה - וביישובים נוצריים בחג המולד

ynet ושירות כלכליסט 22:4708.12.20

אחרי שהקשיים המשפטיים שההצעה לסגר לילי הערימה גרמו להורדת ההגבלה מסדר היום של הממשלה, קבינט הקורונה הצביע הערב (שלישי) בעד פתיחת כל המסחר החל ממחר בבוקר. 240 קניונים ברחבי הארץ וכל השווקים יצטרפו לפיילוט למשך שבועיים בזמן שנתוני הקורונה ממשיכים להצביע על עלייה עקבית במאומתים.

 

 

ההחלטה לפתוח את הקניונים התקבלה בלחץ השרים ישראל כץ ועמיר פרץ, שלא רצו ליצור תחושה של אפליה כלפי הקניונים שלא נכללו בפיילוט המקורי. "דווקא בימים אלה יש חשיבות רבה לפתיחת המסחר כולו לטובת פרנסת בעלי העסקים ומתן שירות לקראת החורף וחג החנוכה לציבור הלקוחות", אמר השר כץ.

 

לפי הודעת משרד ראש הממשלה ומשרד הבריאות, "יחול הסדר אחיד על כלל החנויות, מלבד חנויות חיוניות למכירת מזון, תרופות ומוצרי היגיינה ומכוני אופטיקה, כמפורט להלן: בחנויות שגודלן עד 150 מ"ר, התפוסה המותרת תהיה 1 לכל 7 מ"ר, ועד 10 אנשים. בחנויות של 150 מ"ר ומעלה – ניתן יהיה להכניס מספר אנשים ביחס שלא יעלה על אדם אחד ל–15 מ"ר. בחנויות מזון, תרופות והיגיינה ומכוני אופטיקה יישאר ההסדר החל היום, לפיו התפוסה המירבית במותרת היא לפי יחס של אדם ל–7 מ"ר. בשטח הכולל של קניונים, שווקים ומוזיאונים - התפוסה המותרת תהיה ביחס של אדם ל–15 מ"ר".

 

עוד נמסר כי "בנוגע לחנויות המצויות באזור תיירות מיוחד ("איים ירוקים"), אשר עד לתיקון רשאיות לפעול עם תפוסה של אדם ל–7 מ"ר ועד 20 אנשים, ועל מנת לא לפגוע בתפוסה המותרת של חלק מהחנויות באזור זה - נקבע הסדר לפיו התפוסה המותרת תהיה לפי הקיים, ובחנויות גדולות שגודלן מעל 300 מ"ר - ביחס של 1 ל-15 מ"ר".

 

פרץ אמר: "אני קורא למוכרים ולקונים להקפיד על הכללים כדי למנוע תחלואה ולאפשר את המשך פעילות המשק. החזרת המשק לפעילות מלאה כאשר פתיחתם לצד השווקים הפתוחים מחזירה כ-200 אלף עובדות ועובדים בחזרה למעגל העבודה ותביא לצמיחה מחודשת של המשק".

 

במשרד הבריאות עובדים כעת על הגדרת הנתונים המדויקים שלפיהם יוחלט על הצעדים הבאים. במשרד מתכוונים להמליץ להכריז על "ריסון מהודק", קרי השבתת כל המסחר, ברגע שהנתונים יצביעו על 2,000 מאומתים ביום ומקדם הדבקה של 1.35 (נכון להיום הנתון הוא 1.24).    

קניון הזהב בראשון לציון קניון הזהב בראשון לציון צילום: קובי קואנקס

 

ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי פרייס, ופרויקטור הקורונה נחמן אש תומכים בתוכנית הריסון המהודק של משרד הבריאות. "המספרים כעת לא קטסטרופליים ולכן ריסון מהודק יכול להוריד לאלף חולים ביום", אמרה אלרעי פרייס בדיון אמש בקבינט הקורונה.

 

בתוך כך, במשרד ממשיכים לבחון אפשרות לסגר לילי מצומצם רק ביישובים יהודיים לימי החנוכה כדי למנוע התקהלויות במסיבות ואירועי הדלקת נרות - ולאחר מכן סגר לילי ביישובים נוצריים בחג המולד. עם זאת, עדיין לא ברור אם היועצים המשפטיים יאשרו את המהלך, שבסופו של דבר הוא מצומצם יותר מהסגר הלילי הרוחבי שתוכנן מלכתחילה.

 

שרים בכירים בממשלה מתחו ביקורת חריפה על המהלך ותהו על הדרך שבה מתקבלות ההחלטות מאחורי גבם. "אין יד מכוונת מלמעלה, כראש הממשלה לא מסוגל לנהל דיון - העסק לא מנוהל וככה זה נראה", אמרו בשיחה עם ynet. "נתניהו סוגר משהו עם בני גנץ בלי קשר לדיון, השניים חוזרים לקבינט ואומרים שזה מה שהחליטו. אבל זה לא עומד במבחן המציאות", טענו השרים. "הם מנותקים מהשטח, נתניהו חושב שהוא מבין יותר טוב מכולם וככה זה נראה".

 

שרים בכירים אחרים טענו כי דווקא הדרג הפקידותי במשרד הבריאות טמן פח לשר יולי אדלשטיין. "הפקידות עשתה אמבוש ליולי שהצביע בעד הסגר הלילי - וחברה למערכת המשפט כדי למנוע את זה, בטענה שאם אין חוות דעת ברורה של הדרג המקצועי לא ניתן משפטית להטיל מגבלות כאלה".

 

הקושי להטיל סגר לילי נובע בין היתר למתווה "האיים הירוקים", שמאפשר כניסה של נופשים עם בדיקת קורונה שלילית לאילת ולאזור מלונות ים המלח. בממשלה בחנו דרכים משפטיות להחרגת אזורים מסוימים מהתקנות על מנת לאפשר את המשך המתווה, אך היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט חשש לאפשר זאת גם בגלל דבריה של ד"ר שרון אלרעי פרייס, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, שהביעה הסתייגות מהסגר הלילי יחד עם פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש. השניים אמרו שמדובר בצעד לא אפקטיבי שלא יצליח להוריד את מקדם ההדבקה בצורה משמעותית.

x