$
בארץ

מודי'ס מזהירה: הקיפאון הפוליטי עלול לסכן את דירוג האשראי של ישראל

הניתוח השנתי של חברת הדירוג האשראי בנוגע לישראל מעלה חשש מפגיעה במדיניות הפיסקאלית וברפורמות מבניות; כן מביעה חשש מסיכונים גיאופוליטיים, על אף הסכמי השלום; הצפי הוא להתכווצות של 5.5% במשק השנה, וליחס חוב תוצר של 76%; עם זאת, היא לא צופה שהדירוג (A1) ישתנה בקרוב לנוכח פוטנציאל הצמיחה של המשק

עמרי מילמן 19:5004.12.20

הקיטוב במערכת הפוליטית בישראל מסכן את המדיניות הפיסקאלית ואת קידום הרפורמות המבניות, ובכך גם את דירוג האשראי של המדינה - כך עולה מניתוח שנתי של חברת הדירוג מודי'ס בנוגע לישראל.

 

 

 

חברת הדירוג מציינת כי הסיכון  מתעצם על רקע הסכנה למבוי סתום במערכת הפוליטית. השבוע, כזכור, הצביעה הכנסת בקריאה טרומית על פיזורה, שמשמעותה - אם תאושר סופית בהמשך - היא יציאה למערכת בחירות רביעית בתוך כשנתיים. בין נקודות החולשה הנוספות של ישראל מציינת חברת הדירוג את הסיכונים הגיאופוליטיים במזרח התיכון, זאת למרות השיפור היחסי בשנים האחרונות, במיוחד לאור יצירת היחסים הכלכליים עם איחוד האמירויות ובחריין.

 

רה"מ במשכן הכנסת השבוע רה"מ במשכן הכנסת השבוע צילום: אלכס קולומויסקי

 

לפי מודי'ס, נקודות החוזקה של ישראל הן הכלכלה התחרותית שלה שיודעת לעמוד בזעזועים פנימיים וחיצוניים, לפחות היסטורית. סקטור ההייטק שנהנה מהשכלה גבוהה ברמה גבוהה והשקעות מו"פ, תומך בצמיחה. עוד התייחסה החברה למוניטין של בנק ישראל והיציבות הפיננסית שסייעו למשק הישראלי לצאת מהמשברים הקודמים.

 

תחזית הדירוג היציבה של מודי'ס כלפי ישראל צופה כי הדירוג של ישראל (A1) לא ישתנה בטווח הזמן הקרוב, זאת לאור פוטנציאל הצמיחה של המשק. החברה צופה כי המשק יתכווץ השנה ב-5.5% אולם בשנה הבאה הצמיחה תהיה גבוהה - 6%. החברה מעריכה כי היחס בין החוב לתוצר יעלה השנה מ-60% ל-76%. שיפור משמעותי של יחס החוב של ישראל יוכל לדחוף להעלאת הדירוג של ישראל. מנגד הידרדרות כלכלית ועלייה בחוב הממשלתי עלולה להביא להורדת דירוג האשראי. הידרדרות כזו יכולה לנבוע מתקופה ארוכה ללא ממשלה קבועה או תקציב, או לחילופין מהתפתחויות שליליות בכל הנוגע להתמודדות עם משבר הקורונה.

 

בחודש אוקטובר הודיעה מודי'ס כי לא תשנה את דירוג האשראי של ישראל וכי תדחה את ההחלטה למועד מאוחר יותר. זאת לאחר שקיימה שיחות עם נציגי האוצר ובנק ישראל. לפי ההערכות של משרד האוצר, החלטת הדירוג הבאה תתפרסם במהלך השנה הקרובה.

x