$
חדשות נדל"ן

העליון כפה על עיריית ת"א לעצור את הריסת המחסנים ההיסטוריים בנמל יפו

את העתירה הגיש צבי חפץ, שגריר ישראל בסין, ובה נטען כי העירייה קובעת עובדות בשטח בכל הקשור לשימור המחסנים בנמל - וכי למעשה, במקום לשמר היא הורסת אותם בטענה כי הם רעועים

דותן לוי 20:0025.11.20

השופט עוזי פוגלמן מבית המשפט העליון קיבל את עתירתו של צבי חפץ, שגריר ישראל בסין, והורה על מתן צו ביניים לפיו על עיריית ת"א להפסיק לבצע עבודות בשטח המחסנים בנמל יפו עד להכרעה בעתירה. מדובר בעתירה שהוגשה על ידי חפץ, שביתו סמוך לנמל, בתחילת חודש נובמבר, ובה נטען כי פעולות העירייה במחסנים 2 ו-3 שנבנו בנמל בתקופת המנדט הבריטי ומיועדים לשימור אינן חוקיות, ונעשות בחריגה מהיתרי הבנייה ומהוראות התוכנית לנמל יפו המייעדת את המחסנים לשימור. העתירה הוגשה תחילה לבית המשפט לעניינים מנהליים, אך זה סירב למתן צו ארעי וחפץ עתר לעליון.

 

נמל יפו נמל יפו צילום: שאטרסטוק

 

בעקבות העתירה השיבה עיריית ת"א כי לא התירה את פעולות ההריסה אך נאלצת לפעול בכל מקרה שבו יש חשש ליציבות של מבנה או להתפוררות. כן טענה העירייה, כי בעת שהחלה את העבודות על המחסנים לא ניתן היה לדעת את מצבם של האלמנטים המתכתיים מהם עשויים המחסנים, ומשהתברר מצבם לא היה מנוס מהחלפת הקונסטרוקציה. עוד נטען, כי את הוראות השימור יש לפרש גם במקרים בהם יש להרוס ולבנות מחדש.

 

מנגד, תגובת הוועדה המחוזית סתרה את תשובת העירייה, כשהבהירה כי העובדות מצביעות על כך שהיתרי הבנייה שאושרו על ידי הוועדה המקומית חורגים מהמצב התכנוני המאושר על אזור הנמל. כמו כן העבודות שמבוצעות על ידי העירייה במחסנים הן בחריגה גם מהמצב התכנוני המאושר, ובחריגה מההיתרים שניתנו לה. בהחלטתו התייחס השופט אל מאזן הנוחות וקבע כי ככל שלא יינתן הצו המבוקש והעירייה תשלים את הבנייה, כלומר תקבע עובדות בשטח, ייווצר מצב שבו העתירה עשויה להתייתר.

 

בחודש אוגוסט האחרון הוגשה עתירה דומה על ידי המועצה לשימור אתרים נגד פעולות העירייה בבית המכס הצפוני הממוקם גם הוא בנמל, אך לפני שהתקיים דיון על הערר ובזמן שהמועצה לשימור אתרים עוד נאבקה נגד היתר ההריסה שהעירייה תכננה להוציא למבנה, העירייה הוציאה בפועל את ההיתר והרסה את המבנה.

 

את צבי חפץ ייצגו עורכי הדין לב זיגמן ושאול פליידר.

x