$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

מנכ"ל התעשייה האווירית הבא – ראש חטיבת הטילים, בועז לוי

הדירקטוריון אישר את מינויו של לוי, שהחל לעבוד בתע"א לפני 30 שנה כמהנדס בפרויקט החץ ומנהל את החטיבה כבר שבע שנים; הוא גבר על סמנכ"ל הכספים אייל יוניאן, שהיה המינוי המועדף על ועד העובדים; אתמול פרש מהמירוץ חגי טופולנסקי, שהיה המועמד המועדף על משרד הביטחון, בטענות כי ההליך לא היה תקין; עתה יש לראות אם תהליך הנפקת מניות המיעוט של תע"א יעוכב על ידי שר הביטחון גנץ כ"עונש" על המינוי המפתיע

גולן חזני 19:0016.11.20
דירקטוריון התעשייה האווירית אישר היום (ב') את מינויו של ראש חטיבת מערכות הטילים והחלל של החברה, בועז לוי, לתפקיד המנכ"ל. כך נודע ל"כלכליסט". הוא מחליף את נמרוד שפר, שסיים את תפקידו בסוף החודש שעבר. 

 

לוי נחשב לאחד המומחים הגדולים בעולם בתחום הטילים. הוא החל את תפקידו בתעשייה האווירית לפני 30 שנה כמהנדס בפרויקט החץ, ובהמשך כיהן כראש הפרויקט והביא אותו לשיאים טכנולוגיים. בשנת 2006, הקים לוי את מינהלת מערכת הנשק להגנה אווירית "ברק 8" בתעשייה אווירית. בשנת 2010 מונה למנהל מפעל מערכות הגנה אווירית, אותו הקים בתעשייה האווירית. ב-2013 מונה לסמנכ"ל התעשייה האווירית ולמנהל חטיבת מערכות טילים וחלל (מט"ח), המעסיקה כיום כ-3,700 עובדים ב-6 מפעלים שונים ביהוד ובבאר יעקב. החטיבה בניהולו היא הרווחית ביותר מבין חטיבות התעשייה האווירית במשך שמונה השנים האחרונות.

 

בועז לוי בועז לוי צילום: אוראל כהן

 

בשבועות האחרונים התחוללה סערה סביב הליך המינוי. אתמול, ביומו האחרון של ההליך שארך מעל ארבעה חדשים, פרש מהמירוץ האלוף במילואים חגי טופולנסקי וטען כי ההליך לא התנהל באופן תקין. מנגד טענה התעשייה האווירית כי גורמים חיצוניים הפעילו לחצים כבדים ופסולים למינויו של טופולנסקי לתפקיד המנכ"ל וכי הוא החליט לפרוש לאחר שהגיעו לתעשייה האווירית חוות דעת שליליות הקשורות לתיפקודו כמנהל מפעל עסקי בחברת אלביט. מי שעוד הגיע לקו הסיום הוא סמנכ"ל הכספים של החברה אייל יוניאן אשר היה המינוי המועדף על ועד העובדים.

 

שר הביטחון בני גנץ (כחול לבן) ואנשי המשרד העדיפו את טופולנסקי, אם כי מנכ"ל המשרד, אמיר אשל, הכחיש היום כי התערב בעניין. במסגרת הלחצים שהופעלו ע"י המשרד בקשר לזהות המנכ"ל הבא, נדחה בידי נציגי כחול לבן בוועדת השרים להפרטה שוב ושוב תהליך יציאתה של החברה להנפקה  בבורסת תל אביב, במה שנראה כמו הפעלת לחץ באשר למינוי המנכ"ל. עתה יהיה מעניין לראות אם משרד הביטחון וכחול לבן "יענישו" את התעשייה האווירית ויבטלו את ההנפקה.

 

הליך זה מקודם כבר מזה שנים והגיע לשלב הקריטי של אישור ועדת השרים להפרטה. בשל הפריטטיות של הממשלה לא ניתן לקבל החלטה בוועדה ללא אישור גנץ, ושני נציגי כחול לבן בוועדה, השרה אורית פרקש הכהן ושר המשפטים אבי ניסקורן.

 

בוועדת האיתור של התעשייה האווירית חברים מלבד היו"ר הראל לוקר גם ד"ר עו"ד יוסי צ'חנובר; היועץ הכספי לשעבר לרמטכ"ל בני גנץ, תא"ל במיל' ראם עמינח; ועו"ד מהא עלי.

 

אודי עציון מוסיף: יאיר כץ, יו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית, בירך על המינוי ואמר כי "בחירתו של מנכל תע"א המגיע משורותיה של החברה ומחטיבת טילים וחלל היא בשורה חיובית, המלמדת בעיקר על ההכרה וההבנה שישנם כוחות טובים בחברה היכולים וראויים להצעיד אותה קדימה אל עידן טכנולוגי חדש ופורץ דרך. יש כאן מסר של יציבות ואמון גדול שרוכשת החברה בעובדיה ובמנהליה. ארגון העובדים מברך כמובן על בחירה זו ומאחל הצלחה לבועז".

x