$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

חוק קמיניץ לא יבוטל, אבל המדינה תקפיא את הקנסות נגד בתים לא חוקיים למגורים במגזר הערבי

שר המשפטים אבי ניסנקורן והיועמ"ש מנדלבליט מגבשים כעת מול הרשימה המשותפת פשרה שתכלול הוראות בנוגע לצמצום החוק, ולא לביטולו. לפי ההצעה, לא יוטלו קנסות מינהליים על בנייה קיימת למגורים למשך תקופה של שנתיים בלבד, אך כן על בנייה חדשה, מסחרית ותשתיות

דרור מרמור 09:4112.11.20

הפשרה המתגבשת מול המגזר הערבי:"חוק קמיניץ" לאכיפת בנייה בלתי חוקית לא יבוטל, אולם המדינה תקפיא את הקנסות אך ורק נגד הבנייה הלא חוקית של בתים למגורים במגזר הערבי. כך נודע לכלכליסט.

 

 

 

על פי ההבנות המתגבשות כעת במשרד המשפטים, לא יוטלו קנסות מינהליים על בנייה קיימת למגורים למשך תקופה של שנתיים בלבד (עד סוף 2022). במקביל, יתר הקנסות וצעדי האכיפה אמורים להימשך כרגיל, לאחר שכבר הוכח שהם הפחיתו בצורה חדה את כמות עבירות התכנון והבנייה מאז נכנס התיקון לתוקף. כלומר, לפי ההצעה יוטלו קנסות על בנייה חדשה, מסחר ותשתיות. 

בנייה לא חוקית בערערה בנייה לא חוקית בערערה צילום: אסף פרידמן

 

 

תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה, שנקרא "חוק קמיניץ" על שם המשנה ליועמ"ש ארז קמיניץ שהוביל אותו – אושר בכנסת בשנת 2017. התיקון הקנה למדינה סמכויות מינהליות רחבות (קנסות, החרמת ציוד ועוד) כנגד מי שבונה ללא היתרים או מבצע עבירת בנייה, במטרה לייצר הרתעה נגד עברייני הבנייה, תופעה שבית המשפט כבר כינה לא פעם "מכת מדינה". זאת, ללא הליכים פליליים שהפכו עם השנים למורכבים, מתישים ובעיקר לא יעילים מול העבריינות הגואה.

 

מאז אושר התיקון לחוק בשנת 2017 פעל המגזר הערבי בכל דרך לביטולו (במקביל אגב למגזר החקלאי הרווי אף הוא עבירות תכנון ובנייה). בשנת 2019, לאחר שנתניהו לא הצליח להרכיב ממשלה לאחר סבב הבחירות הראשון, הבטיחו גם בכירים בליכוד לחברי המפלגה המשותפת כי תמורת תמיכתם בפיזור הכנסת יוביל הליכוד לצמצום ואולי אף ביטול חוק קמיניץ, אולם בעיקר התנגדות עזה מימין לליכוד ("ימינה") מיסמסה עד כה כל מהלך בכיוון.

 

אתמול, במקביל לדיון בכנסת בהצעת חוק פרטית שהגישה חברת הכנסת ע'דיר כמאל מריח (יש עתיד-תל"ם) להקפאת החוק, ציין יו"ר התנועה איימן אודה כי הם דנים באחרונה מול מפלגת כחול לבן על הקפאתו.

 

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ארז קמיניץ המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ארז קמיניץ צילום: אלכס קולומויסקי

 

אלא שכאמור, שר המשפטים אבי ניסנקורן והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מגבשים כעת מול הרשימה המשותפת פשרה שתכלול הוראות בנוגע לצמצום החוק לתקופה של שנתיים, ולא לביטולו.

 

במשרד המשפטים מעדיפים "להקריב" את העבירות הנוגעות לבנייה הקיימת למגורים, מתוך הנחה שממילא הריסה או פינוי של מבנה מאוכלס במשפחות לא ממש ישימה, על אף שהוא נבנה ללא היתרים.

 

במקביל, מניחים שם שגם במגזר הערבי מבינים היטב את הצורך הדחוף ליישם את חוקי התכנון והבנייה באזורים המיועדים לתעסוקה, לתשתיות, למבני ציבור וכו', בעיקר לטובת פיתוח היישובים הערביים שהוזנחו תכנונית במשך עשורים רבים.

 

בעקבות חשיפת הפשרה המסתמנת, בתנועת רגבים קראו לראש הממשלה נתניהו להתערב ולבלום את המהלך. לדברי מאיר דויטש, מנכ"ל רגבים, "חוק קמיניץ הוא אחד ההישגים הכי משמעותיים בתחום המשילות, שהליכוד וממשלות הימין הצליחו להוביל בעשור האחרון. ביטול החוק הוא החזרת הכאוס לנגב ולגליל. אני קורא לראש הממשלה נתניהו לבלום את המחטף האנטי ציוני של ניסנקורן והמשותפת. הנתונים הרשמיים של מדינת ישראל מוכיחים שהחוק הזה הוכח כיעיל בבלימת הבניה הבלתי חוקית, ולכן כל מי שמגדיר את עצמו כציוני, ועתידה של מדינת ישראל חשוב לו, חייב להמשיך ולעמוד על המשמר בכנסת ובממשלה".

x