$
בארץ

מפרוץ המגפה ניתנו קנסות למפרי ההוראות בכ-212 מיליון שקל

לישראלים ניתנו עד אוקטובר כ-352 אלף דו"חות קורונה לעומת כ-10,000 דו"חות שניתנו לזרים. בסך הכל הוטלו על אזרחי ישראל עד נובמבר כ-370 אלף קנסות

מספר דוחות הקורונה שניתנו על ידי המשטרה לאזרחי ישראל בין מרץ לאוקטובר עומדים על כ-352 אלף דו"חות לעומת כ-10,000 דו"חות קורונה שניתנו לזרים בישראל באותה תקופה. בשתי קבוצות מקבלי הדוחות (הישראלים והזרים) מספר הקנסות הגבוה ביותר ניתן בגין אי עטיית מסכה – כך עולה מנתונים של המשטרה שניתנו במסגרת בקשת חופש מידע. 

 

 

מהנתונים עולה כי בקרב הישראלים ניתנו כ-210,997 אלף קנסות קורונה בגין אי עטיית מסיכה (לעומת כ-7,000 דוחות מתוך 10 אלף שניתנו בגין אי עטיית מסיכה לזרים) . כ-69,604 קנסות קורונה ניתנו לישראלים על שהייה של אדם במקום מגורים שאינו מקום מגוריו למטרה או לפעולה שאינה מותרת ו-43,723 קנסות ניתנו לישראלים על שהיה במרחב הציבורי למטרה או פעולה שאינה מותרת.

 

כמו כן ניתנו 6,926 דוחות קורונה על שהייה במקום אסור ו-3,004 קנסות על הפרת חובת בידוד. מהנתונים אף עולה כי ישראלים בודדים קיבלו דו"ח לאחר שנתפסו מקבלים טיפול קוסמטי של פדיקור, מניקור או הסרת שיער. בשל כך ניתנו רק 5 קנסות. עוד עולה כי חג הסוכות הוביל להפרות רבות שהובילו למאות דו"חות. מהנתונים עולה כי ניתנו 640 דו"חות לישראלים בגין שהייה של אדם בסוכה יחד עם אחר. כמו כן ניתן לראות כי ניתנו 56 קנסות על הפעלת חנות בניגוד לתקנות ומעל ל- 1,173 דו"חות בגין סירוב לדרישת שוטר לפיזור התקהלות. כמו כן ניתן לראות כי ניתנו 64 קנסות קורונה בגין הפעלת בית אוכל בניגוד לתקנות וקנס אחד ניתן בגין הפעלת מכון כושר כשהיה אסור. מהנתונים עולה כי מעל 360 קנסות ניתנו בגין חתונות רבות שהתקיימו בניגוד לתקנות.

 

התקהלות בבית"ר עלית (ארכיון) התקהלות בבית"ר עלית (ארכיון) צילום: אלכס קולומויסקי

 

עו"ד עידית רייכרט המתמחה במשפט הפלילי מציינת כי "מאות אלפי הדוחות מלמדים על הנתק בין חוקי הקורונה לבין המציאות היומיומית, העדר ההיגיון הוביל למשבר אמון חריף בציבור ביחס לאכיפת חוקים אלה ולעימותים מיותרים מול המשטרה. כאשר מדי יום אנחנו עדים להחלטות שנדמות כשרירותיות למשל: היתר לפתיחת חנויות רחוב, אך לא חנויות במתחמים פתוחים, לימודים המתקיימים באופן שונה במגזרים שונים, נדמה כי ההנהגה מתנערת מאחריות שווה כלפי כלל הציבור ומפילה את כובד האחריות על המשטרה בלבד. זה מצב לא בריא ולא הגון להפקיד בידי השוטרים אכיפת חוקים לא סבירים . השוטרים הופכים לגננות, ובסמכותם להטיל קנסות בגובה אלפי שקלים גם במקרה שאזרח מהשורה שגה בשיקול הדעת".

 

המרכז לגביית קנסות ברשות האכיפה והגבייה, המופקד על גביית קנסות הקורונה שמטילה המשטרה דיווח השבוע כי מה- 1 בנובמבר עד 8 בנובמבר ניתנו 11,000 קנסות בגין אי שמירה על תקנות הקורונה בדומה לשבוע שלפניו. מנתוני המרכז שהינם מעודכנים עד ה-8 בנובמבר עולה כי בסך הכל הוטלו על אזרחי ישראל 366,564 קנסות בערך כספי של כ-212 מיליון שקל. ל- 72 אלף חייבים חלף המועד הקובע לתשלום, ולבתיהם נשלחו הודעות הכוללות תוספת של 50% פיגורים כקבוע בחוק.

x