$
נדל"ן עולמי

כמה הם עשירים: האם מנהיגי העולם יכולים לקנות את מעונם הרשמי

חברת הנדל"ן הבריטית המקוונת Emoov בדקה מה שווי המעון הרשמי של 20 מהמנהיגים החשובים בעולם, והאם יוכלו להרשות לעצמם לרכוש את הנכס; כך למשל, נשיא ברזיל בולסונארו יצטרך לקחת משכנתא כדי לרכוש את מעון הנשיאות פאלאסיו דה אלבורדה, ששוויו הוא כ-26.9 מיליון דולר, בעוד הונו עומד על מיליון דולר בלבד

שירות כלכליסט 18:3929.10.20

גרים בשכירות בבית שלעולם לא תוכלו להרשות לעצמכם לקנות? אתם לא לבד. מתברר שכמה מהאנשים החזקים בעולם נמצאים בסיטואציה דומה.

 

חברת הנדל"ן הבריטית המקוונת Emoov בדקה מה שווי המעון הרשמי של 20 מהמנהיגים החשובים בעולם, והאם הם יוכלו להרשות לעצמם לרכוש את הנכס.

 

 

 

לצורך הבדיקה, התבססו באתר הבריטי על נתוני שווי הון מפורבס והאתר celebritynetworth.com, וכך גילו שבעוד שמנהיגים מסוימים, ביניהם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, יכולים לרכוש את המעון הרשמי בו הם מתגוררים במסגרת התפקיד, מנהיגים אחרים יצטרכו לקחת משכנתא, זאת בהנחה שיאשרו להם אותה.

 

מעון הנשיא בברזיל, ארמון אלבורדה. בתמונה הקטנה: נשיא ברזיל הנוכחי ז'איר בולסונרו מעון הנשיא בברזיל, ארמון אלבורדה. בתמונה הקטנה: נשיא ברזיל הנוכחי ז'איר בולסונרו צילום: שאטרסטוק, רויטרס

 

כך למשל, נשיא ברזיל ז'איר בולסונארו קרוב לוודאי שלא יוכל לרכוש את מעון הנשיאות פאלאסיו דה אלבורדה שעיצב אוסקר נימאייר, שלפי ההערכות השווי שלו עומד על 26.9 מיליון דולר, זאת בעוד ששווי ההון האישי של בולסנארו נאמד במיליון דולר.

 

בדומה, נשיא דרום קוריאה מון ג'יאה-אין שהונו האישי מוערך בקצת פחות ממיליון דולר, לא יוכל להרשות לעצמו את המקדמה הנדרשת לרכישת המעון הרשמי - הבית הכחול - בסיאול. המעון, שמשתרע על שטח של 251 דונם הוא בעל שווי מוערך של 1.9 מיליארד דולר.

 

לעומת זאת, סלמן בן עבדולעזיז, מלך סעודיה יוכל לרכוש את המעון הרשמי מבלי להניד עפעף. המלך, שנחשב לאחד המנהיגים העשירים בעולם עם שווי הון של 16.9 מיליארד דולר, יוכל לרכוש את ארמון הצדק בו הוא מתגורר בריאד, השווה 18.9 מיליון דולר. גם סולטן ברוניי, חסן אל בולקייה, מדורג ברשימות עשירי העולם עם הון מוערך של 27.8 מיליארד דולר, ולכן גם הוא יוכל לרכוש את המעון הרשמי בברוניי, על אף מחירו הגבוה - 3.9 מיליארד דולר. המעון הוא בגודל של קרוב ל-200 אלף מ"ר ונחשב לאחד הגדולים בעולם.

 

הונו של ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו נמוך בהרבה, אך עדיין מרשים ועומד על 12.9 מיליון דולר, כך שגם הוא יוכל לרכוש את מעונו הרשמי "דרך סאסקס 24" באוטווה, שמוערך לפי Emoov ב-5.9 מיליון דולר. עם זאת, קרוב לוודאי שלא יהיה מעוניין בכך. טרודו מעדיף להתגורר במהלך כהונתו ברידאו קוטג' הסמוך, שגם כן בבעלות המדינה.

 

הממשלה אף העריכה כי השיפוצים הנדרשים בסאסקס 24 יעמדו על כמה עשרות מיליוני דולרים. מנגד, ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון יצטרך להוציא משכנתא גבוהה למדי כדי שיוכל לרכוש את הבית בדאונינג 10, כאשר הונו המוערך עומד על 80.4 מיליון דולר. ג'ונסון יצטרך לפי החישובים להעלות את הונו האישי פי 40 לפני שיוכל לקבל את המפתחות.

 

הארמון של סולטן ברוניי. בתמונה: חסן אל בולקייה הארמון של סולטן ברוניי. בתמונה: חסן אל בולקייה

 

 

 

 

מעון נשיא קנדה באוטאווה, "דרך סאסקס 24". בתמונה, רה"מ קנדה ג'סטין טרודו מעון נשיא קנדה באוטאווה, "דרך סאסקס 24". בתמונה, רה"מ קנדה ג'סטין טרודו צילום: רויטרס, constitution150

 

 

 

 

המעון של קנצלרית גרמניה בברלין. בתמונה: הקנצלרית אנגלה מרקל המעון של קנצלרית גרמניה בברלין. בתמונה: הקנצלרית אנגלה מרקל צילום: רויטרס, e-architect

 

 

 

 

 

x