$
בארץ

המועצה הארצית האריכה את הפעלת תחנת הכוח ברידינג עד סוף 2022

תחנת הכוח מופעלת זה 15 שנה בגז טבעי. המועצה הארצית לתכנון ובנייה קבעה גם כי אם יהיה צורך תוארך שוב הפעלתה עד 2026

ליאור גוטמן 16:5427.10.20

המועצה הארצית לתכנון ובנייה, בראשות מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן, אישרה היום (ג') להמשיך ולהפעיל את יחידות הייצור הקיימות בתחנת הכוח רדינג עד לאוקטובר 2022. בנוסף תהיה אפשרות להאריך את העבודה עד לשנת 2026, אם יעלה בעתיד הצורך. ההארכה הנוכחית מגיעה כחודשיים בלבד לפני סיום מועד ההפעלה המאושר שם.

 

 

 

תחנת הכוח רידינג מפיקה כ-430 מגה וואט והיא פעילה עשרות שנים. לפני כעשור וחצי בוצעה הסבה לעבודה בגז טבעי, משימה שצמצמה את זיהום האוויר, אולם במשק האנרגיה מודים שהיחידות נמצאות בסוף תקופת הפעלתן, מה גם שבמקום מצבורי אסבסט מסוכנים שחייבים לפנותם.

 

במסגרת הרפורמה בחברת החשמל מסוף 2018 נקבע שרידינג תמכר לשוק הפרטי, לא לפני שתובטח אספקת החשמל למשק באמצעות הכפלת כוח הייצור במקום והחלפת הטורבינות הישנות בכאלה חדשות ויעילות יותר.

 

 

תחנת רידינג בתל אביב תחנת רידינג בתל אביב צילום: עמית שעל

 

רידינג הייתה אמורה לצאת למכרז בשנה הבאה, אולם מאחר והמדינה עוד לא החליטה אם היה תשאיר בעתיד את תחנת הכוח פעילה או לא, הוחלט למכור את תחנת הכוח חגית שליד יקנעם לפני שימכרו את אתר רידינג. במועצה הארצית מחדדים שבמידה ויפסיקו את פעולת התחנה עלולה להיווצר בעיה של אספקת חשמל לכל אזור צפון תל אביב, כאשר כבר היום ידוע שחלק מתשתיות החשמל באזור עתידים יושבתו בעוד כשנה וחצי מהיום לטובת שדרוגי מערכת. "הפסקת הפעלת יחידות הייצור רדינג טרם הפעלת תחנת המיתוג החדשה בעתידים עלולה לפגוע באספקת החשמל לגוש דן, לגרור הפסקת צרכנות באיזור ולהגביר את הסיכון לעלטה במרחב המטרופולין. לפיכך, נדרש להמשיך ולהפעיל יחידות ייצור אלה מספר שנים נוספות"

 

שר הפנים, אריה דרעי: "ההחלטה על הארכת פעילות תחנת הכח רידינג התקבלה על דעת עיריית תל אביב, משרדי ממשלה שונים והארגונים הירוקים, וזאת עד להקמה ולהפעלה מלאה של תחנת המיתוג בעתידים. הצורך ברציפות תפקודית ואספקת חשמל לגוש דן מוסכמת על כלל הגורמים והמועצה הארצית פעלה באחריות".

 

x