שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

דיווח שוטף

ח"כ טיבי: "אין אף יישוב ערבי אדום - בזכות אחריות והיענות ציבורית להנחיות"

השרים אישרו: הסגר יימשך ברשויות האדומות עד רביעי, אך מערכת החינוך תיפתח; נתוני הקורונה: מתחילת החודש נפטרו 550 ישראלים; משרד הבריאות: קוראים לכל הגננות והסייעות להיבדק לקורונה בסוף השבוע; ממשלת יוון החליטה: יוכפל מספר הישראלים שיוכלו להגיע למדינה בכל שבוע

כלכליסט ו-ynet 20:0416.10.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

19:55 - נתוני הקורונה: מתחילת החודש נפטרו 550 ישראלים

 

משרד הבריאות עדכן כי מחצות אובחנו 870 בני אדם כנדבקים בנגיף הקורונה, ושיעור הבדיקות החיוביות עמד על 4.3%. בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 714 חולי קורונה במצב קשה, 244 מהם מחוברים למכונות הנשמה. 2,141 בני אדם נפטרו כתוצאה מסיבוכי נגיף הקורונה מפרוץ המגפה. מתחילת החודש נפטרו 550 חולי קורונה בישראל. לשם השוואה - בכל חודש ספטמבר נפטרו בארץ 645 חולים ובאוגוסט 386 חולים.

 

19:00 - ח"כ טיבי: "אין אף יישוב ערבי אדום - בזכות אחריות, מאמץ רב מערכתי והיענות ציבורית להנחיות"

 

ח"כ אחמד טיבי התייחס היום לירידה החדה בתחלואה במגזר הערבי - אף יישוב ערבי לא נכלל ברשימת הערים האדומות שהוכרזו כאזורים מוגבלים. טיבי כתב בטוויטר: "היום אין אף יישוב ערבי ברשימת היישובים האדומים. אחריות, מאמץ רב מערכתי והיענות ציבורית להנחיות". 

 

 

 

17:55 - ממשלת יוון החליטה: יוכפל מספר הישראלים שיוכלו להגיע למדינה בכל שבוע

 

ממשלת יוון החליטה כי החל מיום שני הקרוב מספר הישראלים שיוכלו להגיע לשטחה בשבוע יוכפל מ-5,000 ל-10,000. ההחלטה התקבלה בעקבת הירידה בתחלואה בנגיף הקורונה בישראל, ובעקבות מאמצים של משרד החוץ והשגרירות הישראלית באתונה.

 

 

17:05 - הסגר יימשך ברשויות האדומות עד רביעי, אך מערכת החינוך תיפתח

 

ועדת השרים אישרה את את הארכת הסגר ברשויות האדומות שהתחלואה בהן לא ירדה מספיק כדי לאפשר את ההקלות. בדיון שנערך בקרב השרים בצהריים (שישי) הוחלט שלמרות היציאה ההדרגתית מהסגר, ההגבלות בבני ברק, בביתר עילית, באלעד, במודיעין עילית, ברכסים ובכמה שכונות בירושלים יישארו עד יום רביעי. למרות זאת, מערכת החינוך עד גיל 6 תהיה פתוחה בערים עם התחלואה הגבוהה.

 

 

15:22 - מנכ"ל התאחדות מעונות היום הפרטיים: "פיצוי לבעלי הפעוטונים על הסגר"

 

מנכ"ל התאחדות מעונות היום הפרטיים, יניב בר אור, התייחס לפתיחת מערכת החינוך לגיל הרך בשבוע הבא ואמר כי "יש לפצות באופן מיידי את כל בעלי הפעוטונים על תקופת הסגר". בר אור הוסיף כי "לצערנו, חלק גדול לא יוכל לפתוח ביום ראשון את הפעוטונים משום שלא ניתן להתארגן לפתיחה, להיבדק ולהיות מוכנים בבוקר יום ראשון". לדברי בר אור, "אנו פונים ומבקשים מההורים להיבדק לפני הבאת הפעוטות לגנים ומהמדינה לאפשר את הבדיקות גם להורים ולילדיהם טרם החזרה".

(הדר גיל-עד)

 

13:48 - אושרו התקנות לכניסה לשלב הראשון בהקלות על הסגר

 

בהמשך לישיבת קבינט הקורונה אתמול, הממשלה והקבינט אישרו היום (שישי) את תקנות משרד הבריאות לכניסת שלב ראשון בהקלות על הסגר החל מיום ראשון הקרוב, 18.10.20, אלא אם יחול שינוי במגמת התחלואה ואז הדברים ייבחנו מחדש. ההחלטות יהיו בתוקף עד ליום 31.10.20.

 

בהודעת משרד הבריאות היום בצהריים נמסר: כזכור, שרי הקבינט החליטו כי אם בעקבות הפתיחה התחלואה תחמיר ותעלה – נעצור את יישום תכנית היציאה ונחזיר מגבלות.

 

לגבי אזורים עם רמת תחלואה גבוהה יתקיים דיון נפרד בוועדת השרים להכרזה על אזור מוגבל היום בשעה 14:00.

 

על פי ההחלטה, להלן השלב הראשון בתכנית היציאה:

 

1. אפשרות לפתיחת מקומות עבודה ללא קהל.

 

2. איסוף עצמי ממסעדות (טייק אווי).

 

3. פתיחת מעונות יום וגני ילדים בגילאי 0-6.

 

4. פתיחת שמורות טבע, גנים לאומיים וחופים.

 

5. פתיחת הר הבית, רחבת הכותל המערבי, וכנסיית הקבר לתפילה במתווה שייקבע ע"י משרד הבריאות, בט"פ ומל"ל לפי קפסולות.

 

6. הסרת מגבלות יציאה מהבית.

 

7. יבוטל האיסור לבקר בבתים אחרים, ובלבד שיעמדו במגבלת ההתקהלות.

 

8. התקהלויות: במרחב פתוח – עד 20 איש; בחלל סגור – עד 10.

 

9. יתאפשר קיום אימונים לספורטאים במשחקי כדור בליגות הגבוהות.

 

יתר ההגבלות נשארות כפי שהיו.

 

הציבור מתבקש להקפיד על שמירת ההנחיות כדי לאפשר את המשך העמידה בירידת התחלואה בהתאם ליעדים אותם קבע משרד הבריאות. כך ניתן יהיה להמשיך בשלבי ההקלות הבאים.

 

13:40 - לקראת הכרעה: אלו הערים והשכונות שמסתמן שיישארו בסגר

 

מסתמן כי הערים שמוגדרות "אדומות-בוהקות" - ושיישארו בסגר גם עם תחילת היציאה ההדרגתית ממנו בשאר הארץ - הן בני ברק, ביתר עילית, אלעד, מודיעין עילית, רכסים וכמה שכונות בירושלים. ועדת השרים להכרזת אזור מוגבל תתכנס בצהריים (יום ו') לדיון שבו תידרש להכריע בנוגע למגבלות על יישובים אדומים.

 

שיעור חיוביים

 

 

ההחלטות המרכזיות נוגעות לשאלה אילו ערים ושכונות ייכללו ברשימה הסופית, האם תושבי אותם יישובים יוכלו לצאת לעבודה מחוץ לתחומי היישוב והאם יתקיימו ביישובים אלו לימודים במוסדות הגיל הרך בדומה לכל יתר המקומות. השכונות בירושלים שמסתמן שיישארו בסגר בירושלים הן: רמת שלמה, רמת אשכול, מעלות דפנה וקריית מטרסדורף. בבני ברק אמורים לצאת מהסגר התושבים שגרים מצפון לציר ז'בוטינסקי וכל היתר יישארו בסגר.

 

בין היתר תיבחן האפשרות לא להטיל סגר מלא, כזה שמשמעותו שאדם לא יכול לצאת לעבודה. ייתכן שוועדת השרים תסתפק בהטלת מגבלות על התקהלויות בתוך הערים. בנוגע לסוגיית פעילות מסגרות הגיל הרך, השרים החרדים הציעו מתווה של לימודים בתמורה לסגר.

(איתמר אייכנר, אדיר ינקו)

 

12:40 - פרופ' גמזו המליץ להוריד את בית שמש וקריית מלאכי מרשימת הערים האדומות

 

פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו המליץ להוריד את בית שמש, קריית מלאכי וכמה שכונות בירושלים מרשימת הערים האדומות שבהן יימשך הסגר בשל התחלואה הגבוהה בנגיף הקורונה. זאת בשל מגמת הירידה בנתוני התחלואה בערים אלה. כמו כן ימליץ פרופ' גמזו להגביל את משך הסגר עד יום רביעי בחצות, מתוך הערכה שאם המגמה תימשך, ככל הנראה לא יהיו ערים אדומות בשלב זה.

(איתמר אייכנר)

 

חולים קשה ובינוני

 

 

 

11:15 - דו"ח אמ"ן: חשש שהלמידה בכיתה תורמת להתפשטות המגפה

 

מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה פרסם דו"ח לפיו יש חשש כי הלמידה בכיתה תתרום להפצת נגיף הקורונה והתפשטות המגפה. בדו"ח נכתב כי "לנוכח העלייה בתחלואה במדינות רבות לאחר שפתחו את מוסדות החינוך, מתחדד החשש שסביבת הלמידה בכיתה הייתה גורם נוסף שתרגם לעלייה בתפוצת המגפה". עוד צוין בדו"ח כי כרגע המגפה בישראל במגמת בלימה ברורה - מספר המאומתים החדשים ליום ושיעור הבדיקות החיוביות לקורונה ממשיכים לרדת. עם זאת, ישראל עדיין בין המדינות המובילות בעולם ביחס לגודל האוכלוסייה, בממוצע השבועי של מספר מאומתים חדשים ליום ומספר המתים ליום מהמחלה.

(אדיר ינקו)

 

נדבקים כללי

 

 

 

משרד הבריאות: יצומצם מספר חולי הקורונה שיפונו למלוניות החלמה

 

משרד הבריאות עדכן על שינוי במדיניות הפינוי למלוניות ההחלמה מקורונה. משפחות שבהן יש בן משפחה מאומת ובני משפחה לא מאומתים לא יישלחו עוד למלוניות. זאת כחלק ממגמת צמצום מספר המפונים למלוניות. בהנחיית המשרד נכתב כי "מעתה אפשרות זו תישמר למקרים חריגים בלבד, מקרים סוציאליים שיוגדרו על ידי חטיבת הרפואה במשרד הבריאות ולמבודדי חו"ל".

(אדיר ינקו)

 

חולים פעילים מול מחלימים

 

 

 

נתוני הקורונה: 1,608 נדבקים מאומתים אובחנו אתמול, 4.5% בדיקות חיוביות

 

משרד הבריאות עדכן שאתמול אובחנו 1,608 נדבקים מאומתים לנגיף הקורונה. בכך מניין החולים הפעילים בארץ עלה ל-38,355 בני אדם. מצבם של 713 חולים מוגדר קשה, מהם 247 מונשמים. אתמול נערכו 34,466 בדיקות לאבחון הנגיף, מהן 4.5% מצאו חיוביות. מחצות ועד כה אובחנו עוד 275 נדבקים מאומתים ונערכו 9,567 בדיקות. מניין הנפטרים כתוצאה מסיבוכי הנגיף מפרוץ המגפה עומד על 2,128 בני אדם.

(ירון דרוקמן)

 

מונשמים מול מתים

 

 

בדיקת קורונה בדיקת קורונה צילום: שאול גולן

 

משרד הבריאות: קוראים לכל הגננות והסייעות להיבדק לקורונה בסוף השבוע

 

משרד הבריאות עדכן כי לקראת ההיערכות לפתיחת הגנים בשבוע הבא, כל הגננות והסייעות נקראות לעשות בדיקות סקר לאבחון קורונה ללא צורך בהפניית רופא. לצורך כך פיקוד העורף יפרוס נקודות בדיקה ברחבי הארץ במהלך סוף השבוע.

(אדיר ינקו)

 

סגן ראש השב"כ לשעבר יצחק אילן שנדבק בקורונה נפטר בגיל 64

 

הלך לעולמו סגן ראש שב"כ לשעבר, יצחק אילן, שנדבק בקורונה והוא בן 64 במותו. אילן כיהן כסגן ראש שירות בשנים 2010-2011. אילן יובא למנוחות היום בבית העלמין באשדוד.

(מתן צורי)

 

קבינט הקורונה אישר את השלב הראשון של היציאה מהסגר

 

קבינט הקורונה אישר אמש כי השלב הראשון של אסטרטגיית היציאה מהסגר יתחיל ביום ראשון: המעונות והגנים ייפתחו, מקומות העבודה שאינם קולטי קהל ישובו לפעול, הגבלת המרחק תבוטל ומותר יהיה להיפגש עם משפחה וחברים. לכל ההקלות החדשות.

x