$
בארץ

תזכיר החוק לקיצוץ 10% בשכר הבכירים הופץ להערות הציבור; עדיין נדרש אישור הכנסת

שווי ההפחתה מוערך ב-70 מיליון שקל לשנה; החוק המוצע טעון אישור בשלוש קריאות בכנסת. נשיא המדינה ונשיאת בית המשפט העליון כבר הודיעו על הסכמתם להפחתת שכרם, וכך גם שרי הממשלה; כעת נדרשים גם חברי הכנסת והשופטים לעשות זאת

צבי זרחיה ועמרי מילמן 10:4815.10.20

משרד האוצר הפיץ היום (ה') להערות הציבור את תזכיר החוק להפחתת שכר של 10% לנושאי משרה. שווי ההפחתה לשנה מוערך ב-70 מיליון שקל. יצויין כי החוק המוצע, שיוגש לכנסת בקרב, טעון אישור בשלוש קריאות.

 

לאחר שנשיא המדינה ונשיאת בית המשפט העליון כבר הודיעו על הסכמתם להפחתת שכרם, אישרה גם הממשלה את הפחתת שכרם של השרים. כעת, נדרשים חברי הכנסת והשופטים להסכים להפחתת שכרם.

 

 

שר האוצר ישראל כץ שר האוצר ישראל כץ צילום: אבי מועלם

 

ההפחתה הצפויה בשכר הבכירים מגיעה גם על רקע המשבר הכלכלי החמור והזינוק באבטלה בעקבות צעדי הממשלה לצמצום התפשטות נגיף הקורונה, והביקורת הציבורית על גודלה של הממשלה שהוקמה במטרה להתמודד עם המשבר.

 

על פי תזכיר החוק, ההפחתה צפויה לחול על נשיא המדינה, ראש הממשלה, ראש הממשלה החליפי, שרים, סגני שרים, שופטים, דיינים, מבקר המדינה, נגיד בנק ישראל ומשנהו, ראשי רשויות וסגניהם ורבני ערים, זאת במסגרת הוראת שעה עד לסוף שנת 2021. ההפחתה צפויה לחול על כ-1,000 נושאי משרה, ולחסוך, כאמור, כ-70 מליון שקל בשנה.

 

בשל משבר הקורונה, והעובדה כי רוב מי שאיבדו את עבודתם היום בעלי שכר נמוך מהממוצע, בשנה זו צפויה עלייה חדה בגובה השכר הממוצע במשק; לכן מוצע בתזכיר החוק כי לא יבוצע עדכון של השכר לנושאי משרה בהתאם, כנהוג בכל שנה.

 

תזכיר החוק שהופץ היום להערות הציבור צפוי להיות מובא לאישור הממשלה בעוד עשרה ימים, על מנת שהכנסת תוכל לאשר את הצעת החוק בהקדם האפשרי.

 

שר האוצר ישראל כץ מסר כי "עם כניסתי לתפקיד שר האוצר החלטתי על קיצוץ 10% משכרי. מתוך דוגמה אישית יזמתי להחיל את הפחתת השכר גם על נושאי משרה נוספים ובהם שרים וסגני שרים, חברי הכנסת, שופטים ודיינים ועוד. בנוסף, יזמתי תיקון לפיו לא יבוצע עדכון השכר לנושאי משרה האלה בשנת 2021. אנו נמצאים בתקופה קשה ונדרשים לסולדריות וערבות הדדית. אני מברך את כל מי שהצטרף ליוזמה וקיצץ בשכרו ואת חברי הממשלה שתמכו פה אחד בהחלטת הממשלה. הדוגמה האישית שלנו כנבחרי ציבור חשובה תמיד ובמיוחד בעת הזו".
x