$
בארץ

ליצמן חוזר בדלת האחורית: ימונה לסגן שר במשרד השיכון

ח"כ איציק כהן (ש"ס) מונה לשר השיכון, ויהיה אחראי מבחינה פורמלית על המשרד - בעוד שבפועל סגן השר ליצמן ינהל את העניינים עם אנשיו, ובראשם ראש המטה שלו מוטי בבצ'יק; הממשלה אישרה גם את מינוי אורית פרקש הכהן לשרת התיירות

צבי זרחיה 09:3112.10.20

ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) יחזור בימים הקרובים למשרד השיכון, הפעם כסגן שר. ח"כ איציק כהן (ש"ס), המשמש כיום סגן שר האוצר, מונה לשר השיכון, ויהיה אחראי מבחינה פורמלית על המשרד - בעוד שבפועל סגן השר ליצמן ינהל את העניינים עם אנשיו, ובראשם ראש המטה שלו מוטי בבצ'יק. ליצמן התפטר לפני כחודש מתפקיד שר השיכון במחאה, לטענתו, על סגירת בתי הכנסת.

 

במקביל, כהן מונה לשר במשרד האוצר, הכפוף לישראל כץ. המינויים של כהן - כמו גם של השרה אורית פרקש לתפקיד שרת התיירות בנוסף על תפקידה כשרה לעניינים אסטרטגיים - אושרו היום בממשלה.

 

התרגיל הפוליטי הזה יבוצע משום שגוש הימין כבר מינה את כל 8 סגני השרים שהוקצו לו בחוק, ולאחר שיו"ר כחול לבן בני גנץ לא ניאות להקצות לו משרה של סגן שר מהגוש שלו.

 

יעקב ליצמן יעקב ליצמן צילום: אוהד צויגנברג

  

בתחילת אוגוסט הודיעה משטרת ישראל על המלצה להעמיד לדין את ליצמן, בחשד לעבירות מרמה, הפרת אמונים, הצעת שוחד והדחה בחקירה. היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433 חקרה את הפרשה המכונה "תיק 1452", במסגרתה נבדקו מספר אירועים בהם עלה החשד שליצמן ניצל לכאורה את מעמדו ומרותו במשרד הבריאות, במטרה להשפיע באופן פסול על שיקול דעתם של מגוון גורמי מקצוע הכפופים לו.

 

האירוע הראשון שנחקר במסגרת הפרשה עסק בניסיונו של סגן השר ליצמן להשפיע באופן פסול על חוות דעתם של מספר פסיכיאטרים עובדי משרד הבריאות, אשר מונו על ידי בית המשפט המחוזי בירושלים לקבוע את כשירותה הנפשית של מלכה לייפר, מועמדת להסגרה לשלטונות אוסטרליה בחשד לעבירות מין בקטינות ששימשה מורה שלהן, וזאת בעיצומו של הליך הסגרה תלוי ועומד בבית משפט.

 

במידה והיועץ המשפטי לממשלה יגיש נגדו כתב אישום, לא יוכל ליצמן לכהן בתפקיד שר - אך כן יוכל להישאר בתפקידו כסגן שר.

x