$
בארץ

בעקבות חשיפת כלכליסט

ועד חברת החשמל טוען להפרת הרפורמה בעקבות הכוונה למכור את תחנת הכוח חגית

כלכליסט חשף הבוקר על כוונת ההנהלה להקדים את מכירת תחנת הכוח; יו"ר הוועד לבכירי החברה: "הקדמת המכירה לפני מכירת אתר רידינג בת"א היא הפרה חד-צדדית של הרפורמה. לא נסכים לשום פיחות בקווי היסוד שהוסכמו ונקבעו. הסכמים יש לכבד"

ליאור גוטמן 17:3329.09.20

ועד עובדי חברת החשמל, בראשון דוד (מיקו) צרפתי, פנה היום (ג') במכתב בהול להנהלת חברת החשמל ולמשרד האנרגיה, שם הוא מתריע בפני הפרת הסכם הרפורמה. הבוקר חשף כלכליסט  שחברת החשמל מקדמת את מכירת תחנת הכוח "חגית" שליד יקנעם, כאשר המכירה הוקדמה בכמעט כשנה.

 

 

 

במכתב שכותרתו "התראה על הפרת רפורמה בחברת החשמל", צרפתי כותב ליו"ר החברה יפתח רון טל ולמנכ"ל החברה עופר בלוך: "נודע לנו הבוקר מכלי תקשורת על ההחלטה לכאורה, בדבר הקדמת מכירת אתר הייצור חגית מזרח לפני מכירת אתר רידינג בת"א. אנו מתנגדים לכך בכל תוקף לביצוע שינויים חד-צדדים ברפורמה ורואים במהלך חד-צדדי זה הפרה של הרפורמה על כל המשתמע מכך מצד המדינה והחברה".

 

תחנת הכוח "חגית" תחנת הכוח "חגית" צילום: אלעד גרשגורן

 

צרפתי מזכיר שקווי היסוד של הרפורמה במשק החשמל שירטטו, מראש, מה שהוא מכנה "גבולות גזרה חד-משמעיים לכל הצדדים המעורבים ברפורמה", ואלו עוגנו כולם, מראש, במסמכים משפטיים מחייבים לרבות בהחלטות ממשלה ובחקיקה ראשית.

 

 

מימין: יו"ר ועד עובדי חברת החשמל דוד מיקו צרפתי ומנכ"ל החברה עופר בלוך מימין: יו"ר ועד עובדי חברת החשמל דוד מיקו צרפתי ומנכ"ל החברה עופר בלוך צילום: תומי הרפז, עמית שעל

 

במסגרת הרפורמה, חברת החשמל אמורה למכור 5 תחנות כוח ולרדת בנתח השוק שלה מכ-70% כיום לכ-35% עד שנת 2026. תחנת הכוח "חגית" היתה אמורה להימכר סביב שנת 2023, אולם לתפיסת צרפתי "החלטתכם החד-צדדית לשנות את סדר מכירת התחנות מנוגדת לעקרונות ההסכם הקיבוצי שנחתם מול הוועד ב-2018".

 

צרפתי מבטיח שהוועד "יעמוד על המשמר שלא יחול שום פיחות בקווי היסוד שהוסכמו ונקבעו ושלא תהיה שום נסיגה מהם, בוודאי על ידי שינוי חד-צדדי במתווה של מכירות אתרי הייצור בבעלות חח"י. אנו לא נסכים לכך כי הסכמים יש לכבד ולא להפר, ועל מנת להבטיח את זכויות עובדי חברת החשמל כפי שעוגנו בהסכם הרפורמה. כל שינוי במתווה הרפורמה בנושא מכירת תחנות הכוח ובכלל, יכול לקרות רק לאחר קבלת הסכמה מראש ובכתב של העובדים", הוא אומר, ודורש להוריד את הנושא מסדר היום של הדירקטוריון, שהיה אמור לאשר רשמית את היציאה למכרז בחמישי הקרוב.

 

תגובת חברת החשמל: "ארגון עובדי חברת החשמל הינו שותף מלא לישום הרפורמה. מכירת התחנות היא הצלחה של העובדים וההנהלה במשותף. מהלך מורכב כזה לא היה יוצר לפועל ללא שותפות מלאה, כך יעשה גם במכירת חגית".

x