$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

זהות יהודית ומכוני פוריות: כך יחולקו הכספים הקואליציוניים

במסגרת הגדלת התקציב לשנת 2020 בהיקף של 11 מיליארד שקלים נכלל סכום של 941 מיליון שקל שחולק לפי הסכמים קואליציוניים עם מפלגות ש"ס, יהדות התורה, כחול לבן וימינה שבאופוזיציה

צבי זרחיה 13:0623.09.20

במסגרת הגדלת התקציב לשנת 2020 בהיקף של 11 מיליארד שקלים נכלל סכום של 941 מיליון שקלים שחולק לפי הסכמים קואליציוניים עם מפלגות ש"ס, יהדות התורה, כחול לבן וכן ימינה שבאופוזיציה.

 

הרשימה המצ"ב נחשפת כאן לראשונה .

 

בין היתר מוצע להעביר למינהלת זהות יהודית שתחת משרד הדתות 19.8 מיליון שקל, רבני קהילות יקבלו 9 מיליון שקל ומכוני פוריות - 2 מיליון שקל. עוד הוצע להעביר 3 מיליון שקלים לתמיכה בלהט"בים שתחת משרד התרבות, מוסדות התרבות והמחקר יקבלו 1.2 מיליון שקל ושבט ישראל, יקבל 10 מיליון שקל.

 

 

 

 

החטיבה להתיישבות שתחת המשרד להשכלה גבוהה ומשלימה יקבל 30 מיליון שקל, ומוזיאונים לשואה - 4 מיליון שקל.

 

בין הגופים שנמצאים תחת משרד החינוך אפשר למצוא את החינוך העצמאי המקורב ליהדות התורה שיקבל 25 מיליון שקל ומעיין החינוך התורני המקורב לש"ס שיקבל 2 מיליון שקל.

 

האוצר אישר את דרישת גפני: 90 מיליון שקל יוקצו לחינוך המיוחד

 

בתוך כך, משרד האוצר נענה היום לדרישתו של יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) ויתר חברי הוועדה והקצה 90 מיליון שקלים לתקצוב ילדי החינוך המיוחד המוכר שאינו רישמי - מוכש"ר ובהם החינוך החרדי. הסכום נכלל במסגרת הגדלת תקציב המדינה לשנת 2020 בהיקף של 11 מיליארד שקלים.

 

גפני נפגש היום עם יוגב גרדוס מ"מ ראש אגף התקציבים וסיכם עימו על ההקצאה. "כפי שדרשנו חודשים ארוכים בוועדה, ולאחר שישבתי עם אנשי משרד האוצר, בדיונים ארוכים, לעניין ילדי החינוך המיוחד במוכש"ר, אמרנו שלא נאשר כלום עד שיאושר הכסף של הילדים האלה, ילדי החינוך המיוחד במוכש"ר. כל חברי הכנסת עמדו על כך. כעת, יש את התקציב הזה בפנים, בתוך התקציב. אני רואה בזה הישג גדול של הוועדה. שיבחתי את שר האוצר ואנשי המשרד, ואני משבח את חברי הוועדה, אני רואה בזה הישג אדיר שאנחנו לא מזניחים אותם".

 

משה גפני משה גפני צילום: אלכס קולומויסקי

 

סך התקצוב שהיה חסר ויושלם עומד על כ-90 מיליון שקלים. הנושא נידון פעמים רבות במסגרת דיוני ועדת הכספים, ובמסגרת הדיונים עלה כי אנשי חינוך רבים במוכש"ר, זוכים לשכר חלקי בלבד והמערכת כולה סובלת מקשיים תפקודיים קשים, לאחר שתקציבה לא תוקצב בבסיס התקציב.

 

הוועדה צפויה לאשר בצהריים את הגדלת מסגרת התקציב ב-11 מיליארד שקלים לשנת 2020. המסגרת התקציבית הזו כוללת בין היתר 941 מיליון שקלים ל"כספים קואליציוניים" ובהם לחרדים, להתנחלויות ועוד.

 

בעקבות אישור העברת 11 מיליארד שקלים יעמוד התקציב ההמשכי לשנת 2020 על 411 מיליארד שקלים. ואולם, בפתח הדיון אמר גרדוס כי "אם ניכנס לשנת 2021 עם תקציב המשכי-נצטרך להסתדר עם פחות מ-400 מיליארד שקלים, וזה תלוי אם יאושר תקציב 2020".

 

בתשובה לשאלתה של ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אם באוצר עובדים על תקציב 2021 ו-2020 השיב גרדוס כי עובדים על 2 הצעות התקציב וכי משרדו יהיה מוכן לכל מה שיוחלטו על ידי הדרג הפוליטי.

 

עד ה-23 בדצמבר 2020, נדרשת הכנסת לאשר בקריאה השנייה והשלישית את תקציב המדינה לשנת 2020 אחרת הכנסת תתפזר. רה"מ בנימין נתניהו מתכנן שלא לאשר את תקציב המדינה לשנת 2020 בכנסת עד למועד זה כך שהבחירות יערכו באמצע מרץ 2021. עד כה טרם הוכן והוגש תקציב 2020 לממשלה .

 

 

x