$
תקשורת

משרד התקשורת יתערב בחסימות הקווים הכשרים במגזר החרדי בחסות ועדת הרבנים

בכפוף לשימוע, תיאסר חסימה של מספרי חירום וממשלה, בקשה לחסימה תוגש עבור כל מספר בנפרד ולא עבור קבוצת מספרים, ותיקבע חובת שמירת תיעוד; שר התקשורת יועז הנדל: "חובת המשרד למנוע פגיעה אפשרית במשתמשים"

אביאור אבו 14:0709.09.20
משרד התקשורת הודיע היום (ד') כי הוא יוצא במהלך ביטול החסימות בקווים הכשרים למספרי חירום, מצוקה, רווחה ומספרים ממשלתיים, בכפוף לשימוע.

השימוע מגיע בעקבות תלונות ופניות רבות שהתקבלו במשרד בנוגע לחסימת האפשרות של בעלי "מספר כשר" לחייג למספרים כמו מוקד פיקוד העורף, מוקד המידע של המשטרה, מוקד ער"ן, מוקד בנושא אלימות במשפחה, זק"א ועוד.

 

המשרד שוקל לקבוע ברישיונות חברות הטלפוניה והסלולר הוראות שונות, בניהן איסור על חסימת אפשרות החיוג למספרי טלפון ארציים מקוצרים בעלי 3 ו-4 ספרות שהקצה משרד התקשורת לצורך מוקדי חירום, מצוקה ורווחה, כגון: 100 משטרה, 1201 מוקד ער"ן, 1204 מוקד לתלמידים ונוער במצוקה ועוד. כמו גם איסור על חסימת אפשרות החיוג למספר טלפון אשר הוקצה ל"מדינה ומוסדותיה".

 

בנוסף, בקשה לחסימה תוגש לבעל הרישיון עבור כל מספר בנפרד ולא עבור קבוצת מספרים. כמו כן, תיקבע חובת שמירת תיעוד, על ידי חברת התקשורת או מי מטעמה בדבר כל חסימה למשך כל תקופתה ולמשך שנה אחרי תום החסימה, ככל שהוסרה. התיעוד יכלול את מספר הטלפון החסום, שם המנוי, תאריך חסימה, סיבת החסימה, שם מבקש החסימה.

חרדי מדבר בטלפון בבני ברק חרדי מדבר בטלפון בבני ברק צילום: עמית שאבי

 

עמותת ועדת הרבנים לענייני תקשורת שולטת הלכה למעשה בפתיחת וחסימת הקווים וחולשת על שוק הקווים הכשרים במגזר החרדי. הוועדה חתומה על הסכמים מול חברות הסלולר המאפשרים לה לחסום מספרים שהיא מגדירה כלא מוסריים. עם זאת, היא חורגת מגבולות הגזרה שניתנו לה וחוסמת מספרים באופן שרירותי ללא הנמקות, התראות או הסדרה בדין.

 

שר התקשורת יועז הנדל שר התקשורת יועז הנדל

 

עוד הודיע המשרד כי במקביל יפעל לטפל בתופעת הצינתוקים (צלצול-ניתוק). צינתוקים הם דרכם של מפעילי קווים המספקים תוכן קולי במגזר החרדי, לעקוף את הצנזורה של ועדת הרבנים, המתנגדת להם. על כל קו שנחסם, מוציא המפעיל למנוייו צלצול וניתוק דרך מערכת אוטומטית. מי שחוזר למספר שומע הודעה קצרה אשר מעדכנת מהו המספר החדש שאליו עבר השירות וטרם נחסם.

 

שר התקשורת יועז הנדל התייחס להחלטה: "אני מכבד את רצון הציבור החרדי וזכותו להחזיק מנויים המאושרים על ידי ועד הרבנים. חובת המשרד למנוע פגיעה אפשרית במשתמשים, לפיכך השימוע יסדיר את החסימות. זהו נדבך ראשון להחלטה שבמסגרתה נפעל למגר גם את תופעת הצינתוקים (צלצול אוטומטי וניתוק) שמכבידה מאוד על הציבור החרדי״.

 

ועדת הרבנים לענייני תקשורת הגיבו: "אנו מברכים על החלטת שר התקשורת לפעול למיגור תופעת הצינתוקים של קווי התוכן המהווים מטרד עבור ציבור מחזיקי הסלולאר הכשר. כמו"כ הבהירה ועדת הרבנים בפגישותיה עם משרד התקשורת ובוועדת הכלכלה כי לא התבצעו וכי לא יתבצעו כל חסימות למספרי חירום או מספרים של מוסדות המדינה. הודעת שר התקשורת על איסור חסימות בקווי החירום מלמדת על ההערכה הקיימת במשרד התקשורת לוועדת הרבנים ולציבור החרדי המתנזר מתכנים אסורים. זו מכה קשה לחברה המסחרית שפועלת מזה זמן רב לגייס את משרד התקשורת, השר ופקידי המשרד, בנסיון להמשיך בגריפת הון מדמי הקישורית".

 

ד"ר שוקי פרידמן, מנהל מרכז לאום, דת ומדינה במכון הישראלי לדמוקרטיה, הוסיף: "זהו צעד ראשון בכיוון הנכון, אך לא מספיק כלל. ועדת הרבנים לענייני תקשורת היא מונופול דורסני שפוגע בראש ובראשונה במשתמשים החרדים בסלולר הכשר. זאת לצד פגיעה קשה בארגונים, בעסקים ובאנשים פרטיים רבים מאוד שמספר הטלפון שלהם נחסם באופן שרירותי על ידה. השימוע עליו הודיע משרד התקשורת צריך להיות תחילתה של פעולה שיטתית להסדרה מקיפה של שוק הסלולר הכשר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x