$
בארץ

החשב הכללי באוצר רוני חזקיהו פורש

חזקיהו הודיע היום לשר האוצר ישראל כץ כי יסיים את תפקידו עם אישור חוק התקציב לשנת 2020 או בסוף חודש אוקטובר 2020 - המועד המוקדם מביניהם

עמרי מילמן 16:5626.07.20
החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, הודיע היום לשר האוצר ישראל כץ כי יסיים את תפקידו עם אישור חוק התקציב לשנת 2020 או בסוף חודש אוקטובר 2020 - המועד המוקדם מביניהם.

 

 

 

חזקיהו ציין בפני השר כי עזיבתו מגיעה על רקע תחושת מיצוי מהתפקיד, כמו גם הרצון לפנות את הדרך לבעלי תפקיד חדשים, והודה לו על האמון שנתן בו מעת כניסתו לתפקיד.

 

מאז תחילת ינואר ניהל חזקיהו את התקציב ההמשכי לאור כך שהממשלה טרם אישרה את תקציב 2020.

 

רוני חזקיהו החשב הכללי באוצר רוני חזקיהו החשב הכללי באוצר צילום: אוראל כהן

 

משמעות ההכרזה של חזקיהו היא, כי הוא יפרוש רק לאחר שיאושר תקציב או לחילופין אם כבר יהיה ברור כי הממשלה הולכת לבחירות.

 

אחד הפרויקטים המשמעותיים ביותר שניסה לקדם עסק ביצירת מאגר תשתיות לפיתוח עד 2030, אולם היוזמה לא התרוממה בפועל ואגף התקציבים היה זה שנשאר אחראי על הנושא.

 

החשב הכללי נחשב לאחד משומרי הסף החשובים ביותר בממשלה בכלל ובמשרד האוצר בפרט, שכן הוא אחראי על מעקב וניהול הוצאות המדינה. חשיבותו גדלה משמעותית בתקופות כאלו בהעדר התקציב ובוודאי בתקופת בחירות בה יכולתם של השרים מוגבלת. החשב הכללי הוא זה שמפרסם את הדוחות הכספיים של הממשלה, אלו ששופכים אור על ההוצאות השונות שלה (למשל מה המחיר האמיתי של תוכנית מחיר למשתכן של כחלון) או מה הביצוע בפועל של חבילת הסיוע שהפוליטיקאים ממהרים להתהדר בה. שר האוצר כץ יידרש לאתר כעת מועמד רציני דיו לתפקיד, בתקופה בה עתידה של הממשלה לא בטוח כלל. 

x