$
משפט

תביעה נגד שלמה ביטוח: השתמשו בסודות מסחריים של מתחרה עבור הכפלת רווחים

לפי כתב תביעה שהוגש לביה"ד האזורי לעבודה בת"א על ידי סוכנות קופר נינוה, 11 נתבעות נהנו משימוש בסודות מסחריים בתחום ביטוח החבויות תוך פגיעה וכרסום בעסקיה של הסוכנות. שלמה ביטוח: "ניסיון בלתי מובן להכפיש את שמנו הטוב"

נעמי צורף 20:4825.07.20

שלמה ביטוח הכפילה הכנסות על ידי שימוש בסודות מסחריים של סוכנות הביטוח קופר נינוה, כך נטען בתביעה שהוגשה בסוף השבוע שעבר לבית הדין האזורי לעבודה בת"א. על פי כתב התביעה, שהוגש כנגד 11 נתבעים, בהם מספר סוכנויות ביטוח וכן חברת הביטוח הפניקס, הנתבעות נהנו משימוש בסודות מסחריים במסגרת תחרות על לקוחות בתחום ביטוח החבויות, תוך פגיעה וכרסום בעסקיה של סוכנות הביטוח קופר נינוה.

 

 צילום: שאטרסטוק

 

 

במסגרת התביעה דורשת קופר נינוה מבית הדין להוציא צווי איסור ומניעה שיאסרו על הנתבעים לעשות שימוש במידע העסקי והמסחרי של התובעת המצוי בידיהם, וטוענת כי בנקודת זמן זו אין בידה תמונה מלאה של הנזקים שנגרמו לה, אולם מקורבים מעריכים כי היקף הפגיעה עומד על עשרות מיליוני שקלים. עם זאת, לא הוגשה תלונה למשטרה במקביל להגשת התביעה. בתביעה הודגש כי בעוד שבחברת שלמה ביטוח נהנו מהשימוש בסודות המסחריים תוך מודעות למעשי העוולה, בהפנקיס כנראה לא הייתה מודעות למעשים אלו.

 

בכתב התביעה, שהוגש על ידי עו"ד אילן בומבך, טוענת סוכנות קופר נינוה כי שני עובדים לשעבר, אב וביתו, שימשו כמאין חפרפרות וביצעו מספר מעשים של הפרת אמון חמורה ובהם: שימוש במידע פנימי מסווג, שימוש ברשימת לקוחות, העברת פוליסות אל שלמה ביטוח ואל חברות וסוכנויות ביטוח נוספות. כמו כן, התביעה הוגשה גם נגד שתי בכירות לשעבר בשלמה ביטוח, כאשר לטענת התובעת השתיים "ידעו היטב כי הן עושות שימוש פסול ובלתי חוקי בעליל בסוד מסחרי והכל עבור פיתוח עסקי ביטוח החבויות של שלמה ביטוח".

 

על פי התביעה שלמה ביטוח נכנסה בשנת 2018 לתחום פעילות חדש עבורה, ביטוח חבויות - כשהמבטח נדרש לשפות צד ג' עבור המבוטח. בתביעה נטען כי תוך שנה אחת הצליחה שלמה להכפיל את הכנסותיה אשר נגזלו מהתובעת. "רק בשנת 2018 נכנסה שלמה ביטוח לתחום ביטוחי החבויות - חבות מעבידים, אחריות המוצר, צד שלישי, אחריות מקצועית, ודיווחה על הכנסות בסך 4.1 מיליון שקל. בסוף שנת 2019 דיווחה שלמה ביטוח על הכנסות בתחום ביטוחי החבויות, בסך 9.9 מיליון שקל". עוד נכתב, כי הרבעון הראשון של שנת 2020 היה מוצלח הרבה יותר מן הרבעון הראשון של שנת 2019: "שלמה ביטוח ביצעה קפיצה מטאורית בתחום החבויות: ברבעון הראשון של שנת 2019 הייתה לה הכנסה של 2 מיליון שקל בפרמיות (ברוטו), ואילו ברבעון הראשון של שנת 2020 כבר עמדה הכנסה זו על סך 7 מיליון שקל. מדובר בשיעור גידול בפרמיה, ללא אח ורע בשוק ביטוח החבויות בישראל".

 

על פי התביעה, קופר פיתחה מערכת מידע בשם "מטריקס" המאפשרת לשקלל במהירות את כלל הנתונים הרלוונטיים ולהגיש הצעת ביטוח מתאימה ללקוח. בעזרת המטריקס, אפשר למצוא פתרונות ביטוחיים למקצועות בעלי סיכון גבוה, להם כמעט ולא ניתן למצוא פתרון בשוק המקומי. כמו כן, ניתן להפיק פוליסות עם כיסוי ביטוחי משולב, דהיינו חבויות שונות באותה הפוליסה; לדוגמא: אחריות מקצועית, אחריות המוצר, צד ג' וחבות מעבידים באותה הפוליסה.

  

"התובעת השתוממה לראות כיצד שלמה ביטוח החלה להיכנס לענף בעייתי שנמצא תדיר בסיכון גבוה לחברות הביטוח, ענף החבויות. משום שעד לשנת 2018, עסקה שלמה ביטוח, בעיקרו של דבר, בתחום ביטוח הרכב", נכתב בתביעה. "החל משנת 2018 נכנסה שלמה ביטוח ב'שעטה' לתחום חדש לחלוטין עבורה - ביטוחי החבויות, והחלה רושמת בו הישגים שרק הלכו וגדלו בחלוף הזמן. התובעת טוענת כי מדובר בהתאמה מלאה לעובדה שהמטריקס שימש את שלמה ביטוח בבניית פעילותה בתחום זה, שהיה חדש לחלוטין עבורה".  

 

עוד נטען כי הנתבעים פעלו כל העת מתוך "מודעות מלאה לכך שמדובר באופרציה מתחרה לתובעת, וכי מדובר בשימוש פסול, מעוול ובלתי חוקי בעליל, בסוד מסחרי של התובעת. מדובר בקנוניה חמורה וחסרת תקדים, שחברו לה הנתבעים כולם". בכתב התביעה מתואר כי קופר נינוה גילתה אודות פרשת העברת המידע רק בסמוך לחודש פברואר 2020, "טרם הגשת התביעה, התובעת נאלצה לבצע בדיקות שונות במשרדיה ובמחשביה, על מנת ללמוד על היקף הנזק שנגרם לה. בשלב האחרון של איסוף המידע, התחוור כי ביצוע העוולה 'הורחב' גם אל חברת הביטוח הפניקס, תוך שימוש פסול ומעוול בסוד מסחרי של התובעת וברשימת לקוחותיה".

 

משלמה ביטוח נמסר בתגובה: "שלמה ביטוח פועלת מזה שנים ביושרה ובהגינות בלתי מתפשרות על מנת לספק את מוצרי הביטוח הטובים ביותר ואת השירות הטוב ביותר למבוטחנו. צר לנו על הניסיון הבלתי מובן להכפיש את שמנו הטוב. הפרטים נלמדים והנושא יטופל בצירים המקובלים".

 

מהפניקס נמסר בתגובה: "על פי כתב התביעה שהוגש לבית הדין לעבודה, מדובר בסכסוך עבודה שהפניקס איננה צד בו".
x