$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

המיועד למנכ"ל משרד החינוך: מקורב של גלנט, בלי ניסיון בתחום

שר החינוך מתכנן למנות לתפקיד את אל"מ במיל' עמית אדרי, שהיה ראש המטה שלו במשרדי הממשלה שבהם כיהן והיה פקודו בצה"ל. במערכת החינוך טוענים: "דווקא בעת הרגישה הזו בעייתי להביא מקורב שלא צמח במערכת". גלנט: "עדיין אין החלטה"

עמיר קורץ 07:0605.07.20

באחת התקופות המאתגרות של מערכת החינוך, שר החינוך יואב גלנט מייעד למנכ"ל משרדו אדם ללא ניסיון בתחום החינוך. ל"כלכליסט" נודע כי מדובר באל"מ במיל' עמית אדרי, שהיה קצין הלוגיסטיקה של גלנט בעת שכיהן כאלוף פיקוד דרום, ובשנים האחרונות מלווה את גלנט כראש מטה במשרדי הבינוי והשיכון, העלייה והקליטה, וכעת גם במשרד החינוך.

 

גלנט מצהיר בפומבי כי טרם החליט את מי ימנה לתפקיד במקומו של שמואל אבואב שהודיע בשבוע שעבר על פרישתו, אולם בראיון ל־ynet ביום חמישי האחרון נראה שגלנט החל להכשיר את הקרקע למינויו של אדרי ואמר כי "האתגר של לימודים בצל קורונה מחייב להציב בראש משרד החינוך איש בעל יכולות ניהוליות מעולות. צריך מנהל", תוך שהוא רומז כי ייתכן שיהיה זה מישהו שלא מתחום החינוך. 

השר יואב גלנט. רוצה מנהל כמנכ"ל השר יואב גלנט. רוצה מנהל כמנכ"ל צילום: עמית שעל

 

אדרי הוא יועץ לוגיסטי, ניהולי ופוליטי, ועוד לפני מינויו לראש המטה של גלנט במשרד השיכון והבינוי, היה יועץ חיצוני למשרד השיכון והעניק שירותים בפטור ממכרז של "הסרת חסמים ובקרה כללית". אדרי הוגדר כ"פרויקטור" שהוביל את הקמת חריש ב־2017-2016, אז התחזק הקשר בין השניים וגלנט מינה אותו לראש המטה במשרד.

לאחר שגלנט מונה לשר העלייה והקליטה ב־2019, אדרי שימש כראש מטה שלו בפועל גם שם וייעץ באופן עצמאי (בפטור ממכרז). ההתקשרות עמו הוגדרה כ"התקשרות עם עוזר פוליטי לשר" לחצי שנה עד סוף מאי האחרון עבור כ־130 אלף שקל.

 

בסך הכל קיבל אדרי בשנים האחרונות כיועץ עצמאי במשרדי השיכון והבינוי והעלייה והקליטה, באמצעות החברה שלו "עמית אדרי ניהול, ייעוץ, הכוונה והדרכה", כ־750 אלף שקל. עד לאחרונה גם היה שותף ב"בופאלו ניהול, ייעוץ והשקעות" העוסקת בתחום הפיתוח האסטרטגי, ניהול לוגיסטי, ניהול פרויקטים וכדומה.

 

לאחרונה עזב אדרי את כל עיסוקיו האחרים כדי לכהן במשרה מלאה בתפקידו במשרד החינוך. "לא מן הנמנע שהוא האיש שגלנט ירצה לראות בתפקיד המנכ"ל שלו. הרי גלנט מחפש אדם שידחף את הרפורמות שלו במשרד. גלנט מאוד מעריך אותו וסומך על יכולותיו הניהוליות"", סיפר מקורב לגלנט.

 

ואולם, גורמים בשירות הציבורי מבקרים את המהלך ואומרים כי לא ייתכן שבמערכת החינוך שנמצאת ערב אתגרים משמעותיים סביב משבר הקורונה, הכוללים צורך להתכונן ללמידה מרחוק ושיקום היחסים מול ארגוני המורים, יעמוד בראש המשרד יועץ מקורב שאינו מכיר את התחום. "להביא אדם שלא צמח במערכת החינוך זה בעייתי בתקופה הזו", אמר גורם במערכת. "רצוי שזה יהיה אדם שמכיר את המחוזות וקשור למערכת החינוך ולא סתם להצניח מקורב".

 

בשיחות סגורות אמר גם בכיר בנציבות שירות המדינה כי המינוי המתוכנן תמוה בעת הזו. "בעבר חברי ועדת המינויים של הנציבות הקפידו על דרישה לכישורי יתר של מועמד בעל זיקה אישית לשר. החשש הוא שהנציב הנוכחי שהוועדה תחתיו הפכה לחותמת גומי, יאשר מינוי שכזה אף שאין קשר בין המועמד לתחום עיסוקו של המשרד".

עמית אדרי אמר ל"כלכליסט" כי "מי שממנה מנכ"ל זה יואב גלנט". מטעמו של גלנט נמסר כי "עדיין אין החלטה. בימים הקרובים השר יראיין מועמדים".

x