$
בארץ

אושר הקיצוץ בתקציב; נתניהו: "לא יוקם מעון לרה"מ החליפי"

רה"מ אמר את הדברים בישיבת ממשלה, למרות שבהסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן סוכם על שירותי דיור לרה"מ חלופי; אושר קיצוץ של 108 מיליון שקל בתקציב המדינה לצורך הקמת משרדים חדשים לשרים; שרים וסגני השרים שיתפטרו בעקבות החוק הנורבגי יקבלו מהכנסת תקציב שנתי ליצירת קשר עם הציבור

צבי זרחיה 17:5031.05.20

רה"מ בנימין נתניהו אמר היום (א') כי לא יוקם מעון לרה"מ החליפי בני גנץ. דבריו נאמרו במהלך דיון  בישיבת ממשלה שעסקה בהקמת המשרדים החדשים ובהם משרדו של רה"מ החליפי גנץ.

 

נתניהו אמר בישיבה כי "כל אלה שמטעים ואומרים שמקימים מעון לרה"מ החליפי זה לא נכון. זה לא עלה ולא עולה". זאת למרות שהדבר מנוגד להסכם הקואליציוני שנחתם בין הליכוד לכחול לבן, המעגן "סידורי דיור לרה"מ החליפי".

 

 

גנץ הודיע בעבר שברצונו להמשיך ולהתגורר בביתו בראש העין גם לאחר שיבחר כראש הממשלה. במקרה כזה, נתניהו ומשפחתו צפויים להישאר ולהתגורר במעון הרישמי ברחוב בלפור.

 

ישיבת הממשלה היום. נתניהו, גנץ ואדלשטיין ישיבת הממשלה היום. נתניהו, גנץ ואדלשטיין צילום: אמיל סלמן

 

ובתוך כך: הממשלה אישרה בצהריים את הצעת הקיצוץ בתקציב המדינה בסך של 108 מיליון שקל בשנה, והפחתת 359 משרות. הקיצוץ בשיעור של 1.5% מהתקציב נדרש לצורך הקמתם של 6 משרדי ממשלה חדשים, מינוי 8 סגני שרים, 2 שרים נוספים: צחי הנגבי שיכהן בעתיד כשר ההתיישבות ומיכאל ביטון כשר במשרד הביטחון ועוד.

 

לפי ההחלטה יקוצץ סכום של 3.6 מיליון שקל בתקציב משרד הרווחה וכן יקוצצו תקציביהם של המוסד לביטוח לאומי ושירות התעסוקה. שר הרווחה איציק שמולי אמר כי חרף החלטת הממשלה, הוא ינסה למצוא פתרון להחרגת הקיצוץ ממשרדו. לדבריו, ״גם מהותית וגם ציבורית הקיצוץ הוא דבר שאינו מתקבל על הדעת. בתקופה כזו לא רק שאסור לפגוע ברווחה אלא שצריך להוסיף לה. הממשלה לא יכולה לאחוז את המקל משני הקצוות- אם יש לקורונה יש השלכות חברתיות וכלכליות אז ההחלטה הזו לא עולה בקנה אחד עם המחויבות של הממשלה לפתור את המשבר״

 

באשר לקיצוץ פנה גם לפקידות באוצר ואמר: ״אני דוחה מכל וכל את האבחנה שלכם בין קיצוץ במטה לבין השטח כשמדובר במשרדים חברתיים. אם יש עלייה בכמות מקרי האלימות במשפחה או במספר הדורשים לאבטלה - כמו שלעובדים בקצה יש יותר עבודה כך גדלה בהתאמה גם עבודת המטה. העבודה של משרד הרווחה גדלה פי כמה וכמה במשבר״.

 

54 אלף שקל בשנה ליצירת קשר עם הציבור

 

בנוסף, ועדת החוקה מקדמת במרץ את "הצעת החוק הנורבגי" שתאפשר התפטרות של 12 שרים וסגני שרים. הצעת החוק מאפשרת לסגני שרים שהתפטרו מהכנסת לקבל מהכנסת תקציב ליצירת קשר עם הציבור בסך של 54 אלף שקל בשנה ולשרים שהתפטרו תקציב של 5,100 שקל בשנה. יש לציין כי עלות החוק הנורבגי זינקה לעד 110 מיליון שקל בשנה. כך לפי חישוב שערך מרכז המחקר והמידע של הכנסת, לפיו העלות השנתית של לשכה לחבר כנסת היא 1.7 מיליון שקל בשנה ולא 1.5 מיליון שקל, כפי שהעריך האוצר.

 

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד-תל"ם) קבל כי "אין שום סיבה שסגן שר שהתפטר מהכנסת יקבל ממנה תקציב לשכה בסך עשרות אלפי שקלים כשאיננו חבר בה. במסגרת המאבק כנגד החוק הנורווגי שאנו מקיימים היום בוועדה, ביקשתי מאנשיו של גנץ לבטל את כפל התקציבים לסגן שר שאיננו חבר כנסת אבל כצפוי זכיתי להתעלמות מופגנת. לצערי הזילזול בכספי הציבור שמפגינים המנותק ומנותק החלופי שובר בכל יום שיאים חדשים".

x