$
בארץ

התנעת הממשלה החדשה נתקעה עוד לפני שיצאה לדרך

ההצבעה על השבעת הממשלה נדחתה לתחילת השבוע בעקבות מרד בליכוד על חלוקת התיקים. גנץ משך התפטרותו ממשרת יו"ר הכנסת ויצטרך להתפטר שוב בימים הקרובים

צבי זרחיה 19:0914.05.20

התנעת הממשלה החדשה נתקעה עוד לפני שיצאה לדרך: הערב (ה') אמורים היו השרים להישבע אמונים במליאת הכנסת, אבל ברגע האחרון נדחתה ההצבעה לשבוע הבא בשל מרד בליכוד על חלוקת התיקים.

 

 

 

מליאת הכנסת נפתחה הערב בשעה 18:00 אבל נתניהו לא נשא כפי שתוכנן מראש את נאום הצגת הממשלה. סגן מזכיר הכנסת ח"כ איתן גינזבורג (כחול לבן) הודיע שהמליאה יוצאת להפסקה. זמן קצר לאחר מכן פרסמו הליכוד וכחול לבן הודעה משותפת שלפיה נתניהו פנה לגנץ בבקשה לדחות את ההשבעה ליום ראשון, על מנת לאפשר לו לסיים את חלוקת התיקים בליכוד. גנץ נענה לבקשת נתניהו.

 

כאמור, נתניהו ביקש את הדחייה לאחר מרד בליכוד על חלוקת התיקים: השר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי וסגן שר הביטחון אבי דיכטר הודיעו שיחרימו את ההצבעה לאחר שלא זומנו לפגישה עם נתניהו שבה ציפו לקבל תיק מיניסטריאלי. הנגבי הוא ותיק חברי הכנסת מהליכוד, שגם כיהן בשורה של תפקידים מיניסטריאליים ובהם שר הבריאות. דיכטר נבחר במקום ה-10 בפריימריז.

.

ח"כ גדעון סער שהתברג במקום הרביעי בפריימריז בליכוד בכלל לא זומן על ידי נתניהו, שלא תכנן להעניק לו תיק מיניסטריאלי, ואילו השרה לשיוויון חברתי גילה גמליאל שנאלצה להיפרד מהמשרד שהוקם עבורה בתחילת הקדנציה, התבשרה שתכהן כשרה לענייני השכלה גבוהה.כמו כן, שר החינוך רפי פרץ שהודיע הבוקר על עזיבתה של מפלגתו והצטרפות לממשלת נתניהו בתמורה לקבלת תיק ירושלים, מורשת ופרויקטים לאומיים, התבשר שהוא לא יקבל את התיק. הוצע לו לכהן כשר שני במשרד החינוך. פרץ הודיע שהוא שוקל בכלל לפרוש מהפוליטיקה ומהכנסת.

 

גמליאל מסרבת לכהן כשרה להשכלה גבוהה ודורשת את תיק החינוך. שר התקשורת היוצא דודי אמסלם תובע את תיק ירושלים ומורשתו ולכן נתניהו רוצה לקחת אותו מרפי פרץ. לפי שעה נתניהו לא חילק התיקים גם לזאב אלקין, יואב גלנט, אלי כהן, ציפי חוטובלי, וניר ברקת. בינתיים בכנסת הודיעו לח"כים כי הדיון בהצבעה מתוכנן להיערך ביום ראשון בשעה 13:00, אם לא יידחה שוב.

 

גדעון סער. כלל לא זומן על ידי נתניהו גדעון סער. כלל לא זומן על ידי נתניהו צילום: רויטרס

 

 

לעומתם, חילק נתניהו תיקים ביד רחבה לא רק לכחול לבן ולמפלגת העבודה, אלא גם ליו"ר גשר חברת הכנסת אורלי לוי אבקסיס, שתעמוד בראש המשרד לקשרי קהילה. בליכוד גם זועמים על כך שבמו"מ הקואליציוני חולקו לשותפות הקואליציוניות ראשות הועודות המרכזיות בכנסת: חוץ וביטחון - צבי האוזר (דרך ארץ); ועדת הכספים - משה גפני (יהדות התורה); חוקה במחצית הקדנציה - יעקב אשר (יהדות התורה); ועדת הכנסת - גינזבורג; ועדת הפנים - מיקי חיימוביץ (כחול לבן); ועדת הכלכלה - יעקב מרגי (ש"ס); לליכוד נותרה ראשות ועדה אחת משמעותית - ועדת העבודה והרווחה שאל ראשה יחזור ח"כ חיים כץ (ליכוד).

 

הפארסה לא נגמרה בדחיית ההשבעה, אלא באקרובטיקה של גנץ לנוכח חוסר האמון עם נתניהו. גנץ התפטר אתמול בשעה 22 בלילה ממשרת יו"ר הכנסת כדי להיות מושבע הערב כשר הביטחון. בצהריים נפרד גנץ מנשיאות הכנסת, אבל לנוכח דחיית השבעת הממשלה, גנץ ונתניהו הסכימו שגנץ ימשוך את התפטרותו ממשרת יו"ר הכנסת. כדי שההשבעה תצא לדרך ביום ראשון, יצטרך גנץ כבר מחר להתפטר שוב מראשות הכנסת. לא מן הנמנע שההשבעה תידחה ליום שני. כך או כך, בכחול לבן לא מוותרים על ה"חוק הנורבגי". נתניהו וגנץ סיכמו כי היום יונח בכנסת החוק במתווה שסוכם בין הצדדים.

 

החוק הנורבגי נועד לאפשר התפטרות של שרים וסגני שרים מהקואליציה ובמקומם יושבעו חברי כנסת מסיעתם. בכחול לבן ביקשו לחוקק חוק נורבגי מדלג, כך שייכנסו לכנסת רק חברי כנסת מחוסן לישראל ולא מיש עתיד או תלם.

 

בינתיים נתניהו ממשיך בפירוק מחנה גדעון סער: הוא הודיע על מינויו של ח"כ יואב קיש כסגן שר הבריאות ליולי אדלשטיין. נתניהו ריצה את אדלשטיין וארדן שעלולים היו להוות אופוזיציה מבית. כך או כך, הממשלה הבאה צולעת עוד לפני שיצאה לדרך. גנץ נאלץ להסכים לכל הבקשות של נתניהו כי אין לו ברירה. כחול לבן התפרקה והוא לא רוצה לשבת באופוזיציה.

 

 

נתניהו וגנץ נתניהו וגנץ

 

x