$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

קיצוצי שכר בפירמת ראיית החשבון קסלמן וקסלמן PwC

בעקבות משבר הקורנה, החברה תקצץ עד 12% משכר העובדים. לפי ההערכות בענף, הקיצוץ יגיע כעת גם לפירמות נוספות. PwC: "נאלצנו לקצץ בשכר כדי להימנע מפיטורים"

עמרי מילמן 19:2105.05.20

פירמת רואי החשבון קסלמן וקסלמן PwC הודיעה לעובדיה על קיצוץ רוחבי בשכר בעקבות משבר הקורונה, כך נודע ל"כלכליסט".

 

הקיצוץ שנקבע יהיה מדורג ויחול רק על מי שמשתכר מעל 8,000 שקל בחודש. שיעור הקיצוץ יעלה בהדרגה באופן דומה לחישוב מס הכנסה (כלומר רק על החלק הנוסף במשכורת) כך שהקיצוץ המקסימלי יהיה כ-12%. השותפים בפירמה צפויים לספוג את המכה העיקרית לאחר שעצרו את משיכות הרווחים. העובדים קיבלו את ההודעה על הקיצוץ בשכר בתחילת השבוע.

 

PWC. הקיצוצים מגיעים גם לפירמות ראיית חשבון PWC. הקיצוצים מגיעים גם לפירמות ראיית חשבון צילום: אי פי איי

 

לפי ההערכות בענף, הקיצוץ יגיע כעת גם לפירמות נוספות, שחלקן כבר הוציאו עובדים רבים לחל"ת.

 

PwC היא אחת מארבע הפירמות הגדולות בתחום ראיית החשבון. למעשה, כל פירמות רואי החשבון הגדולות, למעט דלויט, וכן חלק משמעותי מהפירמות הקטנות יותר, הוציאו שיעור ניכר מעובדיהן לחופשות ללא תשלום, בשיעורים שנעים בין 10% ל-20% מכוח האדם.

 

גורמים בענף אמרו ל"כלכליסט" כי כבר עכשיו ברור שהפגיעה בשוק תשפיע על פירמות רואי החשבון, שכן לקוחותיהן שנפגעו צפויים לצמצם במידה מסוימת את השירותים שהם מקבלים מהפירמות.

 

בפירמה החליטו שלא לפטר עובדים ולא להרחיב את היקף החל"תים, שממוקדים בשלב זה בעובדי המנהלה, אלא לשמור על משרות העובדים, והדרך לעשות זאת היא באמצעות קיצוץ זמני בשכר. בחברה אומרים כי בסוף מאי צפויים להיות מועסקים בה יותר עובדים מאשר בתקופה המקבילה בשנה שעברה. 

 

משך הקיצוץ טרם נקבע, בין היתר לאור כך שהתמונה לגבי היציאה ממשבר הקורונה עדיין לא ברורה. זרם העסקאות אותן מלוות פירמות כאלה, הייצוג השוטף מול פקידי השומה וכו' ישפיעו על היקף הפעילות.

 

 

מפירמת PwC נמסר: "לאור ההאטה בכלכלה העולמית והישראלית שנוגעת לכל תחומי הפעילות של PwC, נאלצת הפירמה להתאים את הוצאותיה למצב. הקו המנחה היה להימנע עד כמה שניתן מפיטורים, ולכן הוחלט על הפחתות שכר מדורגות, כאשר השותפים, כפי שנדרש, יספגו את חלק הארי של הפגיעה. הורדת השכר תתבצע כך שתהיה הימנעות כללית מפגיעה בבעלי שכר הנמוך מ-8,000 שקלים. למקבלי שכר גבוה מכך יופחתו סכומים ביחס למשכורתם, כשלמקבלי שכר מעל ל-15 אלף שקלים יופחתו אחוזים גבוהים יותר. בפועל, לרוב המוחלט של העובדים, ההורדה תהיה בשיעור שבין 0% ל-12%".

x