$
חדשנות

אדום מבחוץ וירוק מבפנים: הבלוק האדום כובש את אתרי הבנייה

ענף הבנייה בישראל מיישר קו עם המגמות באירופה. מנכ"לית חסין אש, טלי חדד: "הבלוק האדום מביא בשורה לענף הבנייה ואני מאמינה שבעתיד הוא ימלא תפקיד משמעותי בשוק חומרי הבנייה בישראל"

דב כהן 10:0929.04.20

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

בימי סגר וקיפאון בצל הקורונה, כאשר גם באתרי הבנייה הפעילות מתבצעת בקצב מתון בשל מחסור בכוח אדם, מפעל חסין אש תעשיות בבאר שבע ממשיך לספק לשוק הבנייה בלוקים קרמיים חזקים, המוכרים יותר בכינוי "הבלוק האדום".

 

מפעל חסין אש, הוותיק ביותר בעיר הדרומית, החל את דרכו לפני כ-60 שנה, בהן גם היה יצרן הרעפים מחרס הגדול בארץ, וזאת עד לפני כשנתיים. בעוד שכנו, המפעל הוותיק חרסה, קיפל את הדגלים והעביר את פסי הייצור לטורקיה עקב השינויים בענף הבנייה, בחסין אש בחרו דווקא ליישר קו עם מגמות הבנייה באירופה, ועברו מייצור רעפים לפסי ייצור מתקדמים טכנולוגית של בלוקים אדומים – אותם בלוקים המשמשים בכ-70% מהבנייה הפרטית והציבורית באירופה, כמו גם במדינות רבות נוספות במערב.

 

יתרונותיו של הבלוק האדום בולטים: מדובר בבלוק חזק ביותר, ירוק, מתקדם אקולוגית וטכנולוגית, חסכוני באנרגיה, בעל ספיגת נוזלים מינימלית של כ-12% בלבד (וככזה הוא מונע מעבר מים ורטיבות בקירות) והאקוסטיקה בו מובנית. בנוסף הוא מתהדר בתקן גרמני למבנה חסין קליעים.

 

 

המעבר לייצור הבלוק האדום הפך את חסין אש למפעל הישראלי הראשון והיחיד המייצר ומשווק בלוק קרמי אדום על פי הטכנולוגיה האירופית. הבלוק עשוי כולו מחומרים טבעיים, הוא בעל מסה תרמית גבוהה וציון משוקלל מצוין ביחס לבלוקים אחרים באותה קטגוריה (רוחב 22 ס"מ) הקיימים בשוק. הבלוק מיוצר בתנור שריפה בחום של כ-1,000 מעלות, אינו דליק ועמיד לאש מעל 180 דקות.

 

בחסין אש גאים בהצטרפותו של הבלוק האדום לשוק, היות וברמתו ובאיכותו הוא מעשיר ומקדם את עולם חומרי הבנייה הישראלי, שהתאפיין במשך שנים בשמרנות רבה ונשלט בעיקר על ידי בלוקים ותיקים.

הקניון האדום בפתח תקוה

כמעט שנה מאז תחילת השיווק של הבלוק האדום, וכאשר וילות רבות בכל רחבי המדינה כבר נבנות בעזרתו, באחרונה אף החלה הבנייה של הקניון החדש בפתח תקוה – הראשון המוקם באמצעות הבלוק החדשני.

 

לדברי טלי חדד, מנכ"לית חסין אש, התגובות החיוביות שמגיעות מלקוחות הקצה, הקבלנים והאדריכלים, מחזקות את הערכתה כי הבלוק האדום מבסס את מעמדו כבלוק איכותי ומתקדם. הדבר גם בא לידי ביטוי בגידול משמעותי בהיקפי הבנייה עם הבלוק האדום בשוק חומרי הבנייה בישראל. "החוזק של הבלוק האדום, הבידוד התרמי והאקוסטי שלו, המסייע בין היתר במניעת רטיבות, וכמובן קלות הבנייה שהוא מאפשר – אלו רק חלק מהאיכויות הרבות שהוא מציע. הבלוק האדום מביא בשורה של ממש לעולם הבנייה והנדל"ן בישראל, ובתוך כך גם מקדם את הבנייה הירוקה ברחבי הארץ".

מנכ"לית חסין אש, טלי חדד מנכ"לית חסין אש, טלי חדד צילום: אורי ישי

 

דבר המומחה

יעקב אביב, מפקח ומנהל פרוייקטים העומד בראש חברת אביב פיקוח וניהול פרויקטים, אומר כי "הדגשים המרכזיים שצריכים להנחות את מי שעומד לקראת פרויקט בנייה ומתלבט בבחירת הבלוק, נוגעים למספר פרמטרים חשובים ובראשם בידוד, הן אקוסטי והן תרמי. בנוסף, מניעת רטיבות בקיר מעל הפאנל תחסוך הרבה כאב ראש לבונים. על רקע המציאות הביטחונית שבה אנו חיים, גם בנושא החסינות לקליעים אסור להקל ראש. חוזק לחיצה (ראו בטבלה לעיל) הוא הפרמטר המעיד על חוזקו של הבלוק, וכאשר מרבית הבלוקים בשוק לא חוצים רף של 5 מגה פסקל, חוזק הלחיצה של הבלוק האדום הוא 12 פסקל - ולעניין הזה יש אפקט משמעותי. השימוש בבלוק האדום גם מביא לחסכון בהוצאות אחזקת הבית. 

 

"בנוסף, בעוד הבלוק הלבן הוא יציקה ענקית הנפרסת לחתיכות, ואת הבלוק השחור יוצקים לתוך תבנית, הבלוק האדום נשרף בתנור בחום של כ-1,000 מעלות, מה שמשפיע גם כן על חוזקו ועמידותו באש. אני מודה שאת הבלוק האדום לא הכרתי, אבל בהשוואה שערכתי מהרגע שנחשפתי לנתונים הבנתי שמדובר במוצר איכותי שמשדרג את הבנייה ביחס לבלוקים הסטנדרטיים, ולכן איתו אני בוחר לעבוד".

 

חסין אש תעשיות – תעודת זהות:

הקמה: סוף שנות ה-50

מנכ"לית: טלי חדד

מיקום: באר שבע

התמחות: בלוקים קרמיים מתקדמים לבנייה – היצרן היחיד בישראל

מספר עובדים: כ-60

עוד משהו: לחסין אש אג'נדה חברתית – כ-30% מעובדיה בני 60 ויותר

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

 

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
עוד בזירת הנדל"ן