$
השקעות ומימון

"השקעה בקרקעות היא הבחירה של הבורחים מהבורסות"

על רקע הטלטלה שחווים השווקים, ענף הקרקעות מהווה עבור רבים אלטרנטיבה קורצת. ניר צלליכין, מבעלי חברת ריף נדל"ן: "מי שיחל בתהליך בנקודת האפס, יוכל להרוויח בעתיד מעלייה של מאות אחוזים בשווי הקרקע"

רונן ניב 09:1427.04.20

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

משבר הקורונה הכניס את המשק הישראלי לממציאות חדשה ומורכבת, כשענפים רבים מנסים לשמור את הראש מעל המים ולהתחיל בהליך שיקום. מי שספגו מכה לא פשוטה הן הבורסות, ואיתן גם קהל משקיעים רחב, שמחפש כעת לצמצם פעילות בשוק ההון התנודתי ולנתב את השקעותיו לעבר אפיקי השקעה מבוססי נכסים.

 

לעומת ענף המשרדים ההפכפך, שחווה טלטלה של ממש במהלך המשבר, ענף הנדל"ן למגורים נחשב יציב יותר ונהנה מביקוש קשיח. בהיותה של הקרקע בישראל משאב מוגבל, ובשל הפער שבין הדרישה לדירות ובין ההיצע בפועל, הרי שגם בימי הקורונה הוא מספק אפיק השקעה קורץ. ועם זאת אליה וקוץ בה – השקעה בדירה דורשת גב כלכלי מוצק, שבימים הללו, בטח על רקע חוסר הוודאות שמסביב, הוא פריבילגיה השמורה למעטים.

 

אלטרנטיבה ראויה למי שמחפש להגשים את חלום הדירה, או לחילופין מחפש לאתר השקעה בעלת פוטנציאל השבחה גבוה, מספק ענף הקרקעות. הענף אמנם סבל בעבר מתדמית שלילית, אך כעת, בכללי המשחק החדשים שנכפו על הציבור הישראלי, הוא זה שעל פי התחזיות עתיד לזנק קדימה.

 

חלון הזדמנויות

"שוק ההון שוב הוכיח שהוא מלכודת דבש למשקיעים נטולי ידע וחסרי ניסיון", אומר ניר צלליכין, מבעלי חברת ריף נדל"ן, המתמחה באיתור קרקעות מניבות ברצועות החוף. "אנשים הפסידו בשבועות האחרונים סכומי עתק, והם נחושים לצאת מהבורסה - וכמה שיותר מהר. יש בהחלט מעבר של משקיעים לעבר ענף הנדל"ן, שמספק אפיק יציב יותר".

חוף התכלת. "מהפרויקטים היחידים בישראל בהם מתוכננת בנייה בקרבה לקו המים" חוף התכלת. "מהפרויקטים היחידים בישראל בהם מתוכננת בנייה בקרבה לקו המים"

 

לדבריו, "אנשים מבקשים להשקיע בנכס, אבל הם גם מבינים שרכישת דירה פירושה השתעבדות למשכנתאות לפרקי זמן של עשרות שנים. פה בעצם נכנס ענף ההשקעה בקרקעות לתמונה. תקן 22 שאישרה מועצת שמאי המקרקעין במשרד המשפטים (שומה לקרקע המשווקת לציבור על בסיס צפיות, ר"נ), מספק ביטחון ומפיג את סימני השאלה להמשך הדרך. איך שלא מסתכלים על זה, אנשים תמיד יצטרכו מקום לגור בו, וכאשר מביאים בחשבון את מצוקת הדיור ואת הגידול הצפוי באוכלוסייה, הרי שההשקעה בקרקעות צפויה רק להתחזק".

 

האופטימיות שמשדר צלליכין, נשענת בין היתר על המספרים שמספקת התוכנית האסטרטגית לדיור, ומסמנת יעד של בניית 1.5 מיליון יחידות דיור חדשות עד שנת 2040 (וזאת מתוך 2.6 מיליון יחידות דיור מתוכננות). "המשמעות היא שקרקעות רבות יופשרו בשנים הקרובות לבנייה", מנתח צלליכין. "מי שיחל בתהליך בנקודת האפס, לפני הוצאת היתרי הבנייה, יוכל להרוויח בעתיד מעלייה של מאות אחוזים בשווי הקרקע".

 

בעת הנוכחית, כאשר הוצאות הממשלה מזנקות לנוכח משבר הקורונה והגירעון הולך ותופח, נדרשת המדינה להגדיל את היקף ההכנסות. אחד הנתיבים ליצירת הכנסה זמינה ומיידית הוא באמצעות גביית היטלי השבחה מוגברים. הדרך לכך, באופן טבעי, עוברת בהענקת רוח גבית למיזמי נדל"ן, תוך קיצור הביורוקרטיה וצמצום לוחות הזמנים.

 

"כולנו רואים לאן נושבת הרוח", מדגיש צלליכין. "גביית היטלי השבחה הולכת יד ביד עם האצת התהליכים בוועדות התכנון - אין אופציה אחרת. התחושה היא שכבר במהלך השבועות הקרובים נתחיל לראות תנועה ערה. בחודש שעבר אושרה תוכנית שדה דב באופן סופי, ואני מעריך שהיא תהווה רק סנונית ראשונה בקידומם של הפרויקטים ברצועות החוף. ענף הקרקעות עומד בפני סדר יום חדש, כשעכשיו זה הזמן לנצל את חלון ההזדמנויות ולפעול".

רובע הים בחדרה. 12,000 יחידות דיור, בתי מלון, שטחי מסחר ופארקים, בפרויקט הדגל של העיר רובע הים בחדרה. 12,000 יחידות דיור, בתי מלון, שטחי מסחר ופארקים, בפרויקט הדגל של העיר

 

ייחודה של ריף נדל"ן טמון בהתמקדות בקרקעות בתוכניות מאושרות בסמיכות לרצועות החוף, כשהחברה פועלת בין היתר בשניים ממתחמי הנדל"ן הנחשקים בישראל - חוף התכלת בהרצליה ורובע הים בחדרה.

 

תוכנית חוף התכלת מתייחסת לשטח של כ-2,000 דונמים התחום בין דרום הרצליה לצפון תל אביב, ובו עתידות להיבנות כ-12,000 יחידות דיור לצד מאות אלפי מ"ר לתעסוקה ומסחר, מלונאות, שטחי ציבור וריאות ירוקות. התוכנית משובצת לדיון בהפקדה בפני הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב

 

רובע הים, הוא פרויקט הדגל של חדרה, ומדובר במיזם בשטח של 2,700 דונם, בו מתוכננות לקום כ-12,000 יחידות דיור, לצד בתי מלון, גני ילדים ובתי ספר, מוסדות ציבור, שטחי מסחר ועסקים, פארקים וגנים, טיילת וחופי רחצה. גבולות הגזרה של הפרויקט השאפתני הן בין גבעת אולגה בדרום לנחל חדרה מצפון, כשתוכנית נמצאת בשלב קליטה בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה.

 

ביקוש גבוה

"בכל העולם, ובטח אצלנו בישראל, קרקע בקרבה לים נהנית מביקוש גבוה, וערכה רק הולך ומשתבח עם השנים", מוסיף צלליכין. "צריך להבין, שני הפרויקטים הללו, יחד עם שדה דב בתל אביב, הם למעשה היחידים בהם מתוכננת בנייה ממש בקרבה לקו המים. אין עוד מוצרים כאלה בשוק, והביקוש בהתאם - גם בימי הקורונה. לכן אנחנו מקפידים להמשיך בפעילות הסדירה ולסייע ללקוחות שלנו להתקדם לעבר קרקע משלהם, כולל קיום פגישות באמצעות אפליקציית זום. את החתימות הרשמיות בפיקוח עו"ד נבצע כמובן עם החזרה לשגרה".

ניר צלליכין. "ענף הקרקעות עומד בפני סדר יום חדש"  ניר צלליכין. "ענף הקרקעות עומד בפני סדר יום חדש"

ריף נדל"ן מציעה למכירה בחוף התכלת יחידות שטח של 100 מ"ר, מסכום התחלתי של 770 אלף שקל, וברובע הים יחידות שטח של 125 מ"ר, מסכום התחלתי של 450 אלף שקל. בנוסף, מעניקה החברה הטבה מיוחדת, במסגרתה 17 הרוכשים הראשונים בכל פרויקט ייהנו מהנחה בגובה 50 אלף שקל.

 

"ההשקעה בקרקעות מצריכה יכולת לקרוא את השוק, ניסיון והיכרות עם הגורמים הפועלים בענף", מסכם צלליכין. "לאתר במעוד מועד קרקעות שנמצאות מתחת לרדאר זו מומחיות. אנחנו באים להנגיש את התחום הזה לציבור הרחב, לאפשר גם לבעלי הון צנוע לשריין לעצמם יחידת שטח בפרויקטים הכי אטרקטיביים בארץ, ולהצטרף להשקעה יחד עם משפחת צלליכין".

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
עוד בזירת הנדל"ן