$
בארץ

משבר הקורונה

היהלומנים לנתניהו: "יש חשש מקריסת ענף היהלומים בישראל, זקוקים לסיוע דחוף"

נשיא בורסת היהלומים יורם דבש פנה לרה"מ וציין כי הנזק המצטבר לתעשיית היהלומים מסתכם בלמעלה ממיליארד שקל. לדבריו, יש למעלה מ-15 אלף משפחות עובדים שפוטרו ויפוטרו, לרבות 20% מהקהילה החרדית

נווית זומר 14:2520.04.20

"חשש ממשי מקריסת ענף היהלומים בישראל בעקבות משבר הקורונה", כך כתב נשיא בורסת היהלומים, יורם דבש לרה"מ בנימין נתניהו. לדבריו, הנזק המצטבר לתעשיית היהלומים מסתכם בלמעלה ממיליארד שקל.

 

 

 

עוד נאמר במכתב: "אנו פונים אלייך בבקשה דחופה לסייע בהקדם לענף היהלומים שעומד בפני קריסה. לצערנו, הצעדים שהממשלה עשתה עד כה, ובדגש על קצב יישום ההחלטות והמחסור המהותי באשראי, לא מחלחלים לעוסקים בתעשיית היהלומים וקיימת סכנה ממשית להמשך קיומו של אחד מענפי היצוא הוותיקים והמרכזיים של מדינת ישראל. 

 

 

יורם דבש, נשיא הבורסה ליהלומים יורם דבש, נשיא הבורסה ליהלומים צילום: גיל לביא

 

"ענף היהלומים הוא חשוב ביותר ביצוא הישראלי ועסקים רבים בברוסה סגורים למעלה מחודשיים על כל המשתמע מכך. מדובר בסכומים אסטרונומיים הנופלים על כתפי חברי הבורסה ומשפיעים כמובן על למעלה מ-15 אלף משפחות עובדים שפוטרו ויפוטרו, לרבות 20% מהקהילה החרדית, ולפגיעה משמעותית בעסקים "סובבי תעשייה" אנשי מכירות, קניינים, חברות שילוח, עובדי ביטחון ועוד.

 

"אנו רואים כיצד בכל יום שעובר הבור מעמיק והמצוקה גדלה. הסיוע הממשלתי שניתן עד כה אינו מיושם בשטח ואינו מצליח לפתור את המצוקה הכבדה והקושי הכלכלי הבלתי נסבל של חברי הבורסה", נאמר במכתב.

 

עפ"י נתוני המפקח על היהלומים, יצוא היהלומים מישראל ירד בפבואר ב-73% לעומת תקופה מקבילה אשתקד. בכל שנת 2019 נרשמה ירידה של 22% בהשוואה לשנה קודמת ויצוא יהלומים מלוטשים הסתכם ב-3.4 מיליארד דולר.

x