$
חדשנות

נדל"ן פוסט-קורונה: כך ייראו דירות המגורים ביום שאחרי

המעבר לעבודה מהבית מחייב את שוק הנדל"ן למגורים לחשיבה מחודשת ולהקצאת פתרונות הולמים. המגמה המסתמנת: מעבר לדירות גדולות יותר עם אזורים ייעודיים לעבודה ולמידה, ויצירת חללי עבודה משותפים בתוך הבניינים

רונן ניב 09:1806.04.20

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

 מבין ענפי הנדל"ן השונים, נראה כי אחד מאלו שנפגע בצורה קשה במיוחד ממשבר הקורונה (שככל הנראה עוד רחוק מסיום), הוא ענף המשרדים. כבר היום מורגשת האטה בפעילות בשוק זה, כשגם התרחישים ליום שאחרי מיגור הנגיף לא מפיחים אופטימיות בקרב הפעילים בו, אשר מבינים כי בעקבות המשבר יידרש הענף להפקת לקחים ולהליך שיקום.

 

ענף המשרדים לא עומד לבדו. הפגיעה שניחתה עליו בעקבות המשבר משפיעה גם על שווקים משיקים, ובראשם ענף הנדל"ן למגורים. כך למשל, ההסגר הביתי של העת האחרונה מאלץ כבר כיום עובדים בשורה ארוכה של מקצועות לסגל הרגלי עבודה חדשים, שהבולט שבהם הוא עבודה מרחוק. כך, במידה רבה בעזרת טכנולוגיות המילניום השלישי – אפליקציית זום ומערכות וידאו קונפרנס, למשל – הפך הבית באחת למקום העבודה החדש.

 

 

 

"עוד משנות ה-70 של המאה הקודמת הצביעו מחקרים על כך שבמילניום החדש ענפים רבים יסתייעו בקדמה הטכנולוגית ויתבססו על עבודה מהבית", אומרת ד"ר גלית כהן בלנקשטיין, מהמחלקה לגאוגרפיה ובית הספר למדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית. "אולם ממגוון רחב של סיבות התחזיות הללו לא התממשו והעבודה המשיכה להתנהל במסגרות המוכרות. אירועי הקורונה כפו שינויים מידיים והפכו את התיאוריה העתידנית הזאת לפרקטיקה. עבודה מהבית נעשתה לכורח המציאות. במבט קדימה מעניין יהיה לראות האם החסמים שהיו קודם לכן לעבודה מהבית יעמדו בעינם, או שעבודה מהבית תהפוך לסטנדרט גם בתום המשבר".
דירה עם פינת עבודה. הבית הפך באחת למקום העבודה החדש דירה עם פינת עבודה. הבית הפך באחת למקום העבודה החדש צילום: אסף פינצ'וק
"אנשים התרגלו במשך שנים לייצר הפרדה בין הבית לעבודה", מנתחת האדריכלית הילה סימון, מבעלי משרד אדריכלים MASA. "המעבר הכפוי מהעבודה במשרד לעבודה בבית תפס אותם לא מוכנים. מי שבדירותיהם לא היו חללי עבודה מוגדרים, הבינו עד כמה משימת האלתור היא סבוכה ומורכבת, במיוחד אם שטח הדירה לא גדול גם כך. כאשר אין בדירה פינה או אזור שתוכנן במיוחד לעבודה, כזה המביא בחשבון את כלל הפרמטרים הנדרשים ליצירת אקלים עבודה אפקטיבי, קשה מאוד לעבוד מהבית לפרקי זמן ממושכים ועל בסיס יומי. אני יכולה לספר שבפגישות שערכנו רק לאחרונה עם דיירים, לקראת תכנון של פרויקט מגורים בתל אביב, הבקשה ליצירת פינות עבודה בדירות עלתה שוב ושוב".
 
משנים את הכללים

ואמנם, דבריה של האדריכלית סימון מהווים רק סנונית ראשונה לכיוון שאליו צועד ענף הנדל"ן למגורים, הנדרש לחשיבה מחודשת ומתן פתרונות איכותיים לעובדים מהבית – מגמה שלהערכות מומחים רק תלך ותגבר במהלך השנים הבאות.

 

"שטחי המגורים מקבלים כעת משמעות חדשה ושונה ממה שהכרנו", מסביר צבי גפן, הבעלים של החברה היזמית אוליאנדר. "היום משפחות מבינות שהן צריכות להיערך לתרחיש שידרוש מהן לעבוד וללמוד מהבית, כשמדובר גם בהורים וגם בדור הצעיר שעובר בהדרגה ללמידה מקוונת. חללי עבודה מוגדרים הם כבר לא בגדר לוקסוס, וכדי שאלו יהיו נוחים ומרווחים, גם שטח הדירה צריך להיות גדול יותר".

 

"הצרכים השתנו", מסכימה מנכ"לית החברה, חגית זהבי. "משפחות שהסתפקו עד כה בדירות קומפקטיות משנות כעת גישה ומבקשות לעבור לדירות עם מרחב גדול יותר. אני גם סבורה כי בעקבות גל הפיטורים העובר על המשק, ולצערנו צפוי רק להתרחב, אנשים יצטרכו להמציא את עצמם מחדש. כחלק מהתהליך הזה, הם קודם כל ימהרו להקצות לעצמם חלל עבודה בתוך הבית".

העבודות במגדלי גפן. ענף הנדל"ן למגורים צועד לכיוון חדש  העבודות במגדלי גפן. ענף הנדל"ן למגורים צועד לכיוון חדש
 

הקונספט שמציגים גפן וזהבי מיושם הלכה למעשה בפרויקט מגדלי גפן (GEFFEN TOWER) בשכונת גפן המתחדשת ברמת גן. מדובר בפרויקט במסגרת התחדשות עירונית בשטח של שבעה דונם, הכולל הריסה של תשעה מבנים ישנים בני עשרות שנים והקמתם שני מגדלים חדישים בני 120 ו-148 דירות. המגדל הראשון כבר הושלם ואוכלס לפני כארבע שנים, ואילו המגדל השני נמצא בשלבי הקמה.

 

שטח הדירות בפרויקט גדול משמעותית ביחס לסטנדרט. כך למשל, שטחה של דירת 5 חדרים הוא 134 מ"ר, בתוספת מחסן צמוד של 6 מ"ר, מ"ר ומרפסת בשטח של 17 מ"ר. דירות ה-4 חדרים הן בתמהיל גדלים משתנה, מ-108 מ"ר ועד 117 מ"ר, ובתוספת מרפסת בשטח של 16 מ"ר ועד 20 מ"ר. לכל הדירות בפרויקט גם שלושה כיווני אוויר.

 

"הדירות שלנו הן בהגדרה דירות גדולות יותר, ולכן מרחב התמרון בהן גם הוא גדול יותר", מסבירה זהבי. "גם במגדל הראשון הקפדנו לייצר דירות גדולות - 4 חדרים בשטח של 106 מ"ר ו- 5 חדרים בשטח של 128 מ"ר, לצד רחבת חצר משותפת אשר בימים כאלה השימוש בה מקבל משמעות חדשה ונותן מענה לשינויי התקופה. דירות קטנות וצפופות אינן מספקות פתרונות של ממש למציאות החדשה בה העבודה והלימודים, נכנסים הביתה. מהבחינה הזאת גפן טאוור בפירוש משדרג לא רק את חוויית המגורים, אלא את החיים עצמם".

 

עידן חדש

כחלק מההיערכות למצב החדש, מוענקת בפרויקט תשומת לב גם לחללים הציבוריים שבתוך המגדל, כשאלו מאורגנים ומעוצבים מחדש. "על רקע המצב הקיים, מעבר לחדר כושר ומועדון דיירים, נדרשים גם חללי עבודה משותפים בהם הדיירים יוכלו לקיים פגישות או ישיבות, לעבוד או ללמוד בשקט ללא הסחות דעת מיותרות", מפרטת זהבי.

מגדלי גפן. "משפחות משנות גישה, ומבקשות דירה עם מרחב גדול יותר" מגדלי גפן. "משפחות משנות גישה, ומבקשות דירה עם מרחב גדול יותר"

גם סימון מסכימה כי "החללים הציבוריים בתוך הבניינים יעברו אבולוציה. הם יידרשו להתעדכן ולהתחדש, ולתת פתרונות גם בכל הקשור לחללי עבודה משותפים. בכלל, עירוב שימושים בין מגורים, מסחר ומשרדים יהיה כורח המציאות במגדלי העתיד, ויקבל ביטוי שונה ממה שהכרנו עד כה".

 

"אנחנו נכסים לעידן של עבודה מהבית, ויהיו לכך השלכות מרובות על שוק התעסוקה", מסכם גפן. "הן המעסיקים והן המועסקים יידרשו להסתגל לכללי משחק אחרים. עובדים שיוכלו לעבוד באופן שוטף מהבתים ייהנו מיתרון ביחס לקולגות שלא תהיה להם אפשרות שכזו. בכל הנוגע לענף הנדל"ן למגורים, ברור לכולנו שהמענה צריך להיות רוחבי, כלומר גם ברמת הדירה וגם ברמת הבניין או המגדל. אני מעריך שאזורי עבודה ופינות למידה צפויים להיות חלק אינטגרלי משוק הנדל"ן למגורים המתהווה שלאחר משבר הקורונה".

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
עוד בזירת הנדל"ן