$
בארץ

משבר הקורונה

יוזמה במגזר השלישי: העבירו לנו את דמי האבטלה - ונמשיך להעסיק את העובדים

רבע מארגוני המגזר השלישי הפסיקו פעילות ו-50% מעובדי העמותות הוצאו לחל"ת. הארגונים דורשים סיוע של מיליארד שקל ולא 100 מיליון שקל כפי שנדון בממשלה. הרצוג בכנס: "הפקידים מכדררים את הכדור אחד לשני"

שחר אילן 21:0529.03.20

גורמים במגזר השלישי מציעים למדינה להעביר להם את דמי האבטלה של עובדיהם כדי שיוכלו להמשיך להעסיק אותם. מנכ"לית עמותת עלם, המטפלת בנוער בסיכון, ענבל דור קרבל, אומרת: עובד שיוצא לחל"ת מקבל 75% מהשכר מהמדינה - אז למה שהם לא יישארו בתפקיד ויקבלו את אותו הכסף בתפקידם במקום שישבו בבית באבטלה"?

 

גם ח"כ מיכאל ביטון מכחול לבן קרא: "לבוא לעמותות ומלכ"רים שמוכנים לשמור על רציפות תעסוקתית לעובד ולתת להם מענק בגובה דמי האבטלה שהעובד היה אמור לקבל, מענק ישיר שמונע את הפיטורים. תמורת התחייבות להעסקה במשך שנה". יצוין שבמספר מדינות בעולם ביניהן אנגליה וצרפת החליטה המדינה לשלם למעסיקים חלק גדול מהשכר בתמורה לכך שלא יפטרו את העובדים.

 

השניים דיברו בכנס חירום מקוון שקיים הערב (א')  ארגון הגג של המגזר השלישי, מנהיגות אזרחית, בשל החשש מקריסת ארגוני המגזר. מנכ"לית הארגון, ליאור פינקל פרל, אמרה שרבע מארגוני המגזר השלישי הפסיקו פעילות ו-50% מעובדי העמותות הוצאו לחל"ת. לדבריה, "אם לא יינתן מענה מהיר ומידי המגזר השלישי יקרוס והאוכלוסיות הכי נזקקות בישראל ייפגעו בצורה אנושה, מדובר באסון".

 

חלוקת מזון (ארכיון) חלוקת מזון (ארכיון) צילום: עטא עוויסאת

יו"ר מנהיגות אזרחית עו"ד אופיר כץ דחה את הכוונה להקים קרן של 100 מיליון שקל לטובת העמותות ודרש סכום של מיליארד שקל. לדבריו, "אם הסיוע לארגוני החברה האזרחית לא יגיע, רבים לא יצלחו את המשבר, ופעילות של עשרות שנים תרד לטמיון. האחריות כולה היא של הממשלה".

 

יו"ר הסוכנות היהודית יצחק בוז'י הרצוג אמר: "יש דיבורים על קרנות כאלה ואחרות אבל תוכנית ברורה אין. הפקידים מכדררים את הכדור אחד לשני"

 

דור קרבל סיפרה גם ש"אנחנו רואים החרפה - בני נוער שהיו בפנימיות שנסגרו נשלחו הביתה, יש עלייה בבריחות מהבית, יש עלייה בפגיעות מיניות, אלימות ושוטטות. אנחנו נדרשים לעשות הרבה יותר ומצד שני אנחנו לא מקבלים יכולת או אישור מהממשלה להמשיך את העשייה, והכיס הולך ונשחק".

x