$
השקעות ומימון

הדילמה של חברות הבנייה: האם להשהות את שיווקי הדירות?

משבר הקורונה תפס את הקבלנים בהפתעה, כשחלקם מתכוננים לקמפיינים גדולים או כבר מצויים בעיצומם. קארן מן: "על אף התקופה המאתגרת וההפסדים הכספיים, לא נכון לעצור עכשיו שיווקים; גם הרוכשים הפוטנציאליים לא מאמינים שתהיה כאן ירידת מחירים"

דב כהן 09:0430.03.20

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

אחרי יותר מעשור של עליות מחירים תלולות וביקוש גואה לדירות חדשות, מצאו את עצמם הפעילים בענף הנדל"ן ניצבים לראשונה מול משבר של ממש, כזה המאיים להאט את הפעילות בענף ואולי אף להביא לשינוי במגמת המחירים. באופן טבעי, מאות קבלנים וחברות בנייה המשווקים בימים אלה דירות בפרויקטים בשלבי בנייה שונים, הם בין המושפעים העיקריים מהמצב החדש.

 

בשל העובדה שמרבית הבנייה החדשה בישראל נעשתה בשנים האחרונות במסגרת תוכנית מחיר למשתכן, שבה שולי הרווח היזמיים קטנים בהשוואה לשוק החופשי – הרי שכל ירידת מחירים עלולה להיות קריטית עבור יזמים שנטלו חלק בתוכנית. כך, בעוד ענף הבנייה הוגדר "חיוני למשק" ועל כן ממשיך בפעילות סדירה גם בימי הקורונה, יש בקרב הגורמים היזמיים מי שתוהה האם אין זה הזמן לעצור את השיווק ולחכות עד יעבור זעמו של נגיף הקורונה.

 

אך האם זה הדבר הנכון לעשות מבחינתם? מסתבר שלא כולם מסכימים: "גם כשקשה אסור לשכוח שכל משבר הוא זמני, ושאנשים מסתגלים מהר מאוד לכל מצב חדש ובשלב מסוים חוזרים לחיות ולצרוך כרגיל", אומרת קארן מן, הבעלים של של חברת שיווק פרויקטים למגורים.

קארן מן. "כל משבר הוא זמני, בקרוב מאוד אנשים ישובו לקנות דירות" קארן מן. "כל משבר הוא זמני, בקרוב מאוד אנשים ישובו לקנות דירות" צילום: אבשלום לוי

 

"ברור לי שיזמים וקבלנים חווים כרגע תקופה מאתגרת ומהולה באי-ודאות, וחלקם גם מפסיד הרבה מאוד כסף. אבל דווקא עכשיו, כששוקי המניות צונחים, יותר ויותר אנשים מחפשים להשקיע את כספם באפיקים סולידיים יותר ומגובי נכסים.

 

"חברות בנייה שלא ישכילו לראות את זה ובמקום זאת ייבהלו מהמשבר ויפסיקו שיווקים, יחמיצו הזדמנות גדולה. כמי שמלווה את הענף כבר כמה שנים, לרבות בתקופות קשות שלו, אני חושבת שזו טעות גדולה מצד חברות להוריד את הרגל מהדוושה. צריך גם לזכור שבסופו של דבר, רוכשי דירות מחפשים גם את הגופים והחברות שממשיכים לעבוד כרגיל גם בעתות משבר. זה משדר להם שאותן חברות הן חזקות ובעלות איתנות פיננסית, ושאפשר לסמוך עליהן בכל מצב".

 

מן, שנפגשת עם רוכשי דירות (או רוכשים פוטנציאליים) באופן יומיומי, אומרת כי גם כיום, על אף האירועים, לאיש מהם אין ספק כי מחירי הדירות בישראל ימישכו לעלות: "במצבו של שוק הנדל"ן המקומי, פשוט בלתי-אפשרי שמגמת המחירים תתהפך, בטח לא לאורך זמן ובטח שלא באזורי הביקוש. מה גם שמשבר הקורונה עלול להביא גם להאטה בהיקף הבנייה החדשה בשל מצוקת כוח אדם באתרים וקשיים באספקת חומרי הבנייה, למשל. הדבר הזה יביא לקיטון בהיצע הדירות ומכאן שלעליית מחירים.

 

"לכן, בניגוד למה שאולי כותבים בעיתונים, משפחות צעירות ומשפרי דיור לא באמת מתכננים לעצור עכשיו את החיפושים ולחכות שנה-שנתיים בתקוה שהמחירים יירדו. זו פשוט לא אופציה מבחינתם. לכן אני מאמינה שאחרי חג הפסח, ולכל המאוחר ברגע שהחיים ישובו למסלולם ואנשים יוכלו לצאת ולהיפגש, הציבור הרחב יחזור בהמוניו לשוק – מתוך מטרה לקנות".

פרויקט נדל"ן בבנייה. "חברות שייבהלו ויפסיקו שיווקים, יחמיצו הזדמנות גדולה" פרויקט נדל"ן בבנייה. "חברות שייבהלו ויפסיקו שיווקים, יחמיצו הזדמנות גדולה" צילום: עמית שעל

 

המשקיעים חמים

גם חוכמת המשקיעים מספקת לראייתה של מן סיבה לקבלנים להמשיך במלוא הכוח בשיווק הפרויקטים שלהם: "ככל שהזמן חולף והמשבר מתקדם, אנשים מבינים שבניגוד לנכס מנייתי שמגיב לאירועים קיצוניים באופן מיידי, הנדל"ן שומר על ערכו לאורך זמן. אפשר לראות את זה מצוין בימים אלה, כשמחירי הנדל"ן רחוקים מלהראות שינוי כלשהו, לא ברמות השכירות ולא במחירי הרכישה.

 

את הדבר מסבירה מן בשני גורמים עיקריים: "הקרקע בישראל היא משאב מוגבל שהולך ונגמר. לכן, בניגוד אולי לשוקי נדל"ן בעולם, ששם צפויה אולי ירידת מחירים, כאן הסיכויים שהבנייה החדשה תגרום לגך הם קלושים; בנוסף, שוק הנדל"ן, בשונה מאפיקי השקעה אחרים, מאופיין בביקוש קשיח, הנובע בראש ובראשונה מגידול מתמיד באוכלוסייה. כלומר, לא משנה איזו קטסטרופה תתחולל בחוץ, אנשים עדיין יצטרכו מקום לגור בו".

 

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

 

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
עוד בזירת הנדל"ן