$
בארץ

הכנסת אישרה הוועדה המסדרת; ח"כ עודד פורר יעמוד בראש ועדת הכספים הזמנית

הקמת הוועדה אושרה ברוב של 61 חברי כנסת, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין נמנע; יו"ר סיעת כחול לבן אבי ניסנקורן יעמוד בראשה. גנץ תקף את נתניהו עקב דברי השרים ממפלגתו: "כשנוח לכם אתם עותרים - ועכשיו קוראים לא לקיים פקודות בג"ץ?"

צבי זרחיה 23:1823.03.20

מליאת הכנסת אישרה הערב (ב') את הקמתה של הוועדה המסדרת, שתנהל את ענייני המשכן עד להקמתה של ועדת כנסת קבועה. בוועדה יכהנו 17 ח"כים, ויהיה בה רוב של תשעה ח"כים לגוש המרכז שמאל.

 

הוועדה המסדרת, בראשה יעמוד אבי ניסנקורן מכחול לבן, אישרה  לאחר מכן הקמת ועדת כספים זמנית (עד שתוקם ממשלה) שבראשה יעמוד ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו);  וועדת חוץ וביטחון זמנית בראשה יעמוד גבי אשכנזי.

  

הרכב הוועדות לפי מפתח סיעתי: 

 

ועדת הכספים: הליכוד – 5; כחול-לבן – 4: אורית פרקש-הכהן, מיקי לוי, מיכאל ביטון, אבי ניסנקורן; הרשימה המשותפת: 3; ש"ס – 1; עבודה-מרצ – 1: איציק שמולי; יהדות התורה – 1; ישראל ביתנו – 1: עודד פורר.

 

ועדת חוץ וביטחון: הליכוד – 5; כחול-לבן – 6: בני גנץ, גבי אשכנזי – מועמד ליו"ר הוועדה, יאיר לפיד, משה בוגי יעלון, אלעזר שטרן, אורנה ברביבאי; ש"ס – 1; עבודה-מרצ – 2: עמיר פרץ, יאיר גולן; יהדות התורה – 1; ישראל ביתנו – 1: אלי אבידר; ימינה – 1.

 

בעד ההצעה בכנסת הצביעו כל 61 הח"כים מגוש המרכז שמאל. יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד), שניהל את הישיבה, נמנע; שר החקלאות יואב גלנט, שהיה השר התורן שנכח במליאה, לא השתתף בהצבעה. הוועדה המסדרת תאשר הערב את הקמתן של ועדת כספים זמנית, ועדת חוץ וביטחון זמנית וועדה חדשה למעקב אחר טיפול הממשלה בקורונה. מליאת הכנסת תתבקש הערב לאשר את הקמתן של הועדות החדשות על מנת שאלו יוכלו להתכנס כבר מחר. 

 

כל 59 חברי הכנסת מגוש הימין, למעט היו"ר יולי אדלשטיין, החרימו אחר הצהריים את ישיבת המליאה ולא הגיעו. שני ח"כים מהאופוזיציה נמצאים בבידוד בשל היחשפותם לחולה קורנה: רם בן ברק ואלון שוסטר; 5 שרים וח"כים מהקואליציה היוצאת נמצאים אף הם בבידוד.

 

ועדת הכנסת אישרה את התפצלותה של ח"כ אורלי לוי אבקסיס מהעבודה ומרצ. לדבריה, "זה לא חדש שהחיבור הזה כפי שהצהרתי מעל כל במה, הוא חיבור טכני. אמרתי שתהום פעורה בין גשר למרצ. הנסיבות הביאו אותנו לחיבור שאין בו מהות וכך הצהרנו גם בפני ועדת הבחירות. כשהתברר לי שאותן הבטחות שהובטחו בעת החיבור, לא היה בכוונת הצדדים לקיימן לאחר הבחירות, הבנתי שאין ברירה אלא להתפצל. לכן פניתי ליו"ר וביקשתי את הפיצול".

 

 

אבי ניסנקורן אבי ניסנקורן צילום: תומריקו

 

יו"ר כחול לבן בני גנץ אמר כי בכוונתו להקים היום את ועדות הכנסת - ואמר כי "זוהי לא פוליטיקה קטנה - זהו צורך גדול וקריטי של אזרחי ישראל". גנץ אמר כי "כמפקד בצה"ל וכרמטכ"ל תמיד ידעתי שאני יוצא לקרב כשכל עם ישראל מאוחד מאחוריי. ביחד כשיש חללים, ביחד כשצריך להסתער, ביחד כשצריך להיכנס למרחב המוגן. אני מתחייב שכך גם יהיה מול הקורונה. כרטמכ"ל, תמיד ידעתי שמאחוריי עומד דרג מדיני וקבינט מתפקד שמקבל החלטות, ולצידו ועדת חוץ וביטחון וכנסת שמסייעת ומפקחת.

 

"מעולם לא עלה בדעתי לדלג על אף אחד מהגופים הממלכתיים והנבחרים", אמר גנץ. "ההיפך הוא הנכון, גם בעת הזו נתאחד ונתנהל בצורה דמוקרטית. זו הסיבה בגינה אנו מקימים היום את ועדות הכנסת. זו לא פוליטיקה קטנה זהו צורך גדול וקריטי של אזרחי ישראל. במעשה חסר תקדים ניסה נתניהו לשתק את הכנסת, דבר שלא נעשה באף דמוקרטיה מתפקדת ולא ייעשה לעולם במדינת ישראל. ראוי שנזכור שכל הדמוקרטיות הגדולות החלו את תהליך סופן כשהיה מצב חירום, אף אחת מהן לא התקרבה לקיצה של דמוקרטיה כשהכל היה טוב. וכעת יש קריאות שרים יותר חמורות מקריאות הביניים שאני שומע פה באולם.

 

בני גנץ בני גנץ צילום: רויטרס

 

 

"לא למלא אחר הוראות בג"ץ? חבריי בליכוד, השתגעתם? ירדתם מהפסים? כשנוח לכם אתם עותרים ועכשיו אתם קוראים לא לקיים את פקודות בג"ץ? לא יקום ולא יהיה", אמר יו"ר כחול לבן. אני קורא לנתניהו לגנות זאת ולהוריד את זה מהפרק באופן מיידי. הדמוקרטיה והחוק בישראל יישמרו גם אם זה לא נוח למישהו. נתניהו, לשתק את הכנסת זו לא מנהיגות. מה חשבת, שלא נקים את ועדת הכספים כדי לדאוג לעצמאים? שלא נדאג שתהיה הוראה מרחוק והנחיות ברורות לגבי המרחב הציבורי? שנהפוך את ישראל לדמוקרטיה נכה רק כי זה לא מסתדר לך? בניגוד אליך, אנו לא נפגע בקולו החיוני של המיעוט. הפעלת המוסדות הדמוקרטיים איננה מגבילה את פעילות הממשלה היא נותנת להן תוקף ומאפשרת להצליח במאבק משותף מול משבר מורכב. ככל שיהיו מהלכים קשים ונכונים - נצביע בעדם וניתן גיבוי מלא גם אם זה יפגע בנו פוליטית".

 

גנץ הוסיף כי "כבר היום נדאג להפעיל את הכנסת ונפעל בהמשך לבחור יו"ר מחדש. במקביל נדאג לאזרחים ונמשיך לחתור להקמת ממשלה רחבה ופטריוטית".

 

יו"ר סיעת כחול לבן, ח"כ אבי ניסנקורן, שיעמוד בראש הוועדה, הציג במליאה את הרכבה של הוועדה - בהתאם לכוחן של המפלגות בכנסת ה-23. למפלגות הליכוד וכחול לבן יהיו 5 נציגים כל אחת; מטעם כחול לבן יכהנו בועדה חברי הכנסת ניסנקורן, קארין אלהרר, יזהר שי, פנינה תמנו שטה ואסף זמיר; הליכוד לא מסר את שמות נציגיו.

 

מטעמה של הרשימה המשותפת יכהנו שני חברים; מטעם ישראל ביתנו, ש"ס ויהדות התורה יכהן נציג מכל סיעה. ח"כ מרב מיכאלי תהיה נציגת העבודה-מרצ, וח"כ מתן כהנא נציג ימינה. הוועדה המסדרת תכונס הערב לישיבה ראשונה, לאחר שתאושר על ידי המליאה. 

 

בשבוע שעבר סירב אדלשטיין להיענות לדרישת 61 ח"כים להעלות על סדר יומה של המליאה אישור להקמתה של הוועדה המסדרת. בג"ץ הורה לכנסת לדווח לה אם ועדת חוץ וביטחון תאשר עד מחר בצהריים את תקנות החירום לאיכון מכשירים סלולריים לחולי קורונה.
x