$
בארץ

ריבלין הטיל את הרכבת הממשלה על בני גנץ

לאחר שאתמול זכה ל-61 ממליצים, יו"ר כחול לבן מקבל את המנדט מהנשיא, ויש לו 28 ימים לנסות ולהרכיב ממשלה. אמש נפגש ריבלין עם גנץ ונתניהו שסיכמו כי צוותי המו"מ של המפלגות ייפגשו כדי לדון בהקמת ממשלת אחדות

ynet 12:1216.03.20
נשיא המדינה ראובן ריבלין הטיל את הרכבת הממשלה על יו"ר כחול לבן בני גנץ.

 

לאחר שאתמול הודיע הנשיא כי בתום סבב ההתייעצויות גנץ זכה ל-61 המלצות לעומת 58 להן זכה נתניהו, ולכן יוטל עליו המנדט להקמת הממשלה, נפגש ריבלין עם גנץ ונתניהו במאמץ לשכנע אותם לקיים שיחות רציניות על הקמת ממשלת אחדות לאומית.

 

בני גנץ מקבל את המנדט מהנשיא ראובן ריבלין בני גנץ מקבל את המנדט מהנשיא ראובן ריבלין צילום: מארק ניימן/ לע"מ

 

הפגישה נמשכה מעל שעה, והשתתפו בה ראש צוות המו"מ מטעם כחול לבן יורם טורבוביץ, ומצידו של נתניהו שר התיירות יריב לוין.

 

בתום הפגישה נמסר כי נתניהו וגנץ סיכמו כי צוותי המשא ומתן ייפגשו בהקדם ויחלו במו"מ להקמת ממשלת אחדות. גורמים בכחול לבן אמרו כי פגישת צוותי המשא ומתן תתקיים לאחר הטלת המנדט על גנץ. גורמים המעורים בתוכן הפגישה הבהירו כי השניים לא דנו בעניין הרוטציה ולא נכנסו לפרטים.

 

מבית הנשיא נמסר, כי הנשיא הדגיש בפניהם כי יש להמשיך ולהעמיק את ערוץ הקשר הישיר ביניהם ובין צוותי המו"מ של כחול לבן והליכוד ובירך על הנכונות לכך בשני הצדדים. בתום הפגישה סיכמו הצדדים כי צוותי המו״מ של שתי המפלגות ימשיכו בשיח.

 

מרגע הטלת המנדט על גנץ – נתונים לו 28 ימים להרכבת הממשלה. הנשיא רשאי להאריך את התקופה עד 14 ימים. אם עברה התקופה שניתנה לחבר הכנסת ולא עלה בידו להרכיב ממשלה, או שהודיע ח"כ לנשיא שאין בידו להרכיב ממשלה, או שהוצגה ממשלה והכנסת דחתה את הבקשה להביע בה אמון, עומדות בפני הנשיא שתי אפשרויות שעליו לממש בתוך שלושה ימים:

 

1. להטיל את הרכבת הממשלה על ח"כ אחר שהודיע לנשיא שהוא מוכן לקבל עליו את מלאכת הרכבת הממשלה, ואז לח"כ זה יהיו 28 ימים להרכבת הממשלה.

 

2. להודיע ליושב ראש הכנסת שאינו רואה אפשרות להרכבת ממשלה.

 

אם בשלב זה אין אפשרות עדיין להקים ממשלה, או שהוצגה ממשלה והכנסת דחתה את הבקשה להביע בה אמון – רשאים רוב (61) חברי הכנסת לבקש מהנשיא בכתב, להטיל את התפקיד על ח"כ לבחירתם, שהסכים לכך בכתב, וכל זאת תוך 21 ימים. אם גם הוא לא מצליח להרכיב ממשלה, הכנסת תתפזר לפני תום הכהונה, ויתקיימו בחירות רביעיות.

x