$
השקעות ומימון

השקעה בקרן מולדת: בגביש שחם מאמינים שהנדל"ן ימשיך לעלות

נגיף הקורונה מטלטל את השווקים ומביא משקיעים רבים להעביר את כספם לשוק הנדל"ן. עו"ד מעיין בכר מקבוצת גביש שחם: "גם אם צפויה האטה בהיקף העסקות, כולם מבינים שמוטב כיום למצוא אפיקי השקעה מגובי נכסים"

מאת דב כהן 14:3311.03.20

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

האם וירוס הקורונה יגרום לנהירת משקיעים משוקי ההון הקורסים אל חיקם המוגן יחסית של שוקי הנדל"ן? לפחות כרגע, בשעה שאיש אינו יודע מתי תושג שליטה על התפשטות הנגיף, זו נראית המגמה: העשירים מוכרים מניות, אוגרים מזומן ומשקיעים בנדל"ן – ממש כמו בתקופת המשבר הכלכלי העולמי.

 

בעוד המדדים בבורסות ברחבי העולם ממשיכים לצלול, וברקע נופלים מחירי הנפט בשיעורים שלא נראו כמותם מאז מלחמת המפרץ הראשונה – האיום לכלכלות העולם הופך לברור ומוחשי. במטרה להגן על הכלכלה והמערכת הפיננסית, הבנק הפדרלי אף ביצע בשבוע שעבר הפחתת חירום בריבית של 50 נקודות בסיס. לאחר ההורדה הסביר יו"ר הפד ג'רום פאואל, כי מאחר שהסיכונים מהשלכות ההתפרצות "השתנו מהותית", ייתכן שתהיינה הורדות נוספות בתקופה הקרובה.

 

 

על רקע הכאוס בשוקי המניות, ענף הנדל"ן מפגין, לפחות בינתיים, יציבות מרשימה. עו"ד מעיין בכר, סמנכ"לית חברת השקעות הנדל"ן – קבוצת גביש שחם (GSG), אומרת כי ענף השקעות הנדל"ן נהנה כיום ממומנטום כפול: "עוד לפני אירועי המגפה האחרונים של הקורונה והנפילות בבורסה, אפשר היה לראות בשנים האחרונות מגמה ברורה של מעבר משקיעים לנדל"ן, ובעיקר לקרנות השקעה פרטיות.

 

"הקרנות האלה מציעות אפיקים מגובי נכסים אשר אינם נתונים לתנודות של שוק ההון, עם תשואות גבוהות בהשוואה לשוק המניות ולבנקים. בעתות משבר – מלחמות, משברים פיננסיים עולמיים כמו זה של 2008 או מגיפות כמו היום בימי הקורונה – המגמה הזאת רק מתחזקת".
יו"ר הפד ג'רום פאואל. "ייתכנו הורדות ריבית נוספות בתקופה הקרובה" יו"ר הפד ג'רום פאואל. "ייתכנו הורדות ריבית נוספות בתקופה הקרובה" צילום: אי.פי.איי

 

בכר מסבירה את התופעה בחסינותו היחסית של שוק הנדל"ן מפני אירועים חריגים מעין אלה: "בעוד נכס מנייתי מגיב להם באופן מיידי, הנדל"ן שומר על ערכו לאורך זמן. אפשר לראות את זה מצוין בימים אלה, כשמחירי הנדל"ן לא מראים כל שינוי, לא ברמות השכירות ולא במחירי הרכישה.

 

"הדבר הזה קורה משתי סיבות עיקריות", מסבירה בכר: "עובדת היותה של הקרקע משאב מוגבל; וביקוש קשיח לדירות שנובע מהגידול המתמיד באוכלוסייה. כלומר, לא משנה איזו קטסטרופה תתחולל בחוץ, אנשים עדיין יצטרכו מקום לגור בו. אמנם ייתכן שהיקף העסקות יקטן ועליות המחירים יתמתנו, אבל הביקוש עדיין יהיה שם".

 

לדבריה של בכר יש להוסיף את ההערכות בקרב גורמים בשוק כי אם לא תושג במהרה שליטה על התפשטות הקורונה, הדבר ישפיע גם על היקף הבנייה החדשה – עוד גורם שיגרום לצמצום היצע הדיור ולעליית מחירים.

 

פועלים להגדלת הערך

גביש שחם היא חברת יזמות ונדל"ן המתמחה זה למעלה מ-12 שנה במיזמי בנייה ובהשקעות בכל הארץ (בין השאר בחיפה, אורנית, אדם גבע בנימין ובית אריה), ובין היתר מגייסת כספים ממשקיעים פרטיים לצורך השקעות נדל"ן מניבות בנכסים שהקבוצה מאתרת. באחרונה הקבוצה אף השיקה שתי קרנות נדל"ן חדשות, אותן היא מנהלת לצד שותפים בגרמניה: קרן מולדת, המתמקדת בהשקעות נדל"ן בתחומי ישראל; וקרן השקעות באנרגיה ובתעשייה, הפועלת בארה"ב ובאירופה.

 

אסטרטגיית ההשקעות של קרן מולדת היא ברורה: איתור והשבחה של נכסים משלל סוגים – משרדים, מסחר, תיירות ומגורים, רובם ככולם באזורים פריפריאליים ובעלי פוטנציאל לעליית ערך משמעותית. השבחת הנכסים לא כוללת רק עבודות בשטח כי אם גם קידום של הליכי תכנון להגדלת זכויות בנייה ואף לשינויי הייעוד של נכסים אלה, למשל ממסחר למגורים – הכל במטרה להגדיל ערכם של הנכסים ואת תשואת המשקיעים.

 

 

עו"ד מעיין בכר. "עם כל קטסטרופה שתתחולל, אנשים עדיין יצטרכו בית"  עו"ד מעיין בכר. "עם כל קטסטרופה שתתחולל, אנשים עדיין יצטרכו בית" צילום: עידן גרוס

  

"לקנות היום נכס בתל אביב, שנמצא כבר בשיאו, זו השקעה שלא תניב ככל הנראה תשואה משתלמת, גם לא בטווח הרחוק יותר", מסבירה בכר. "לעומת זאת מי שמשקיע בנכס בעכו, נהריה, אזור קו התפר או באזורים מסוימים בנגב – יכול לצפות לעליית ערך משמעותית. לכן אנחנו בגביש שחם מאתרים נכסים דווקא באזורים המרוחקים יותר אך גם כאלה שנמצאים בשלבי התפתחות – עם תחבורה ציבורית איכותית שמגיעה אליהם ואזורי תעסוקה ומסחר שעתידים לקום בהם או בקרבתם.

 

"כלומר, לא מדובר בנדל"ן ספקולטיבי שאולי יתפתח ואולי לא. מדובר בפרויקטים סולידיים בטווחי זמין קצרים, כשבתוך שנה המשקיע כבר יכול לקצור פירות על השקעתו. בדיוק בגלל זה הנכסים שלנו יציבים גם בזמנים קשים, ודווקא בהם נוצר עבורנו ועבור המשקיעים שלנו חלון הזדמנויות".

 

בכר אף מדגישה את עדיפות ההשקעה בקרן על פני טרנדים אחרים שפשו בקרב משקיעים נדל"ן ישראלים בשנים האחרונות: "רבים מאלה שהשקיעו עד היום בנכסים למגורים בחו"ל אפילו לא ביקרו במקומות שבהם נמצאים הנכסים. ומה קרה? רובם לא הניבו תשואה ולא עמדו בהבטחות. ההשקעה אצלנו היא 'קרוב לבית' ומאפשרת למשקיעים לעקוב מקרוב אחר צמיחת ההשקעה, תוך אפשרות להשקיע לכל טווח זמן בהתאם לרצון המשקיע ולנזילות ההשקעה המבוקשת. יש פה כמובן גם אג'נדה פטריוטית של פיתוח הארץ שלנו והשארת כספי המשקיעים בישראל, במקום הוצאתם החוצה למיזמי מגורים בחו"ל".

 

פרויקט של קבוצת גביש שחם בישוב ברקן. "מאפשר למשקיעים לעקוב מקרוב אחר צמיחת ההשקעה" פרויקט של קבוצת גביש שחם בישוב ברקן. "מאפשר למשקיעים לעקוב מקרוב אחר צמיחת ההשקעה"

   

לעומת קרן מולדת, הקרן שמנהלת גביש שחם בחו"ל ממוקדת בנכסים מתחום התעשייה והאנרגיה – טחנות רוח ומחצבי גז למשל, כמו גם בפתרונות של אנרגיה מתחדשת, כמו מפעלי אנרגיה סולארית. תחום זה צומח מאוד בשנים האחרונות, אולם גם כאן מקפידה גביש שחם להשקיע לא באפיק במנייתי, כי אם בכס המוחשי בלבד.

 

לדברי בכר, "כגוף ישראלי שפועל בחו"ל, ברור לנו שלא די בממון רב לשם ביצוע השקעה טובה, אלא שחיוני גם להשקיע עם שותף מקומי בעל מוניטין, המביא את ניסיונו ומכיר ומקושר עם גורמי השוק המקומיים. עד כה הדרך הזאת הוכיחה את עצמה – המיזמים שלנו נחלו הצלחה גדולה והניבו תשואות גבוהות לקבוצה ולשותפיה לדרך.

 

בכר מסכמת כי "אנחנו בהחלט רואים בימים האחרונים התעניינות גוברת במוצרים שהקרנות שלנו מציעות, וזה לא מפתיע – אנשים מחפשים אפיקים יציבים ומבוססי נכסים. לכן בימים אלה הקבוצה נמצאת בשיאם של חיפושים אחר נכסים מניבים ובעלי פוטנציאל גבוה, בשביל אותם משקיעים".

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

 

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
עוד בזירת הנדל"ן