$
בארץ

בוטלו נסיעות בעשרות קווי אוטובוס בשבת: "מדיניות הממשלה, זה הסטטוס קוו"

במשרד התחבורה פועלים באחרונה לביטול כ-50 מנסיעות הקווים שנסעו בשבת בארץ או החלו את נסיעתם טרם צאתה. גורם במשרד: "אנשים צריכים להבין שאנחנו מיישמים את מדיניות הממשלה"; הרשות הארצית לתחבורה ציבורית: "פועלים תחת עקרון הסטטוס קוו"

רועי רובינשטיין, ynet 14:1916.01.20

במשך שנים נהג משרד התחבורה במדיניות של "העלמת עין" מכך שכמה מאות קווי אוטובוס היו מתחילים את נסיעתם לפני צאת השבת.

 

 

 

אלא שנודע כי לאחרונה קיימת במשרד מגמה שהובילה לביטול עשרות נסיעות בקווים שפעלו במתכונת הזו ברחבי הארץ.

נוסעים נוסעים צילום: נמרוד גליקמן

 

בשבתות האחרונות, כך מתברר, יותר ויותר קווים שהיו פועלים בשבת לאורך שנים בערים המאפשרות זאת - החלו להתבטל או להידחות. הסיבה: תלונות למשרד התחבורה מהציבור הדתי על קווים שעובדים בשבת. גורם במשרד אף טען כי בעקבות הפנייה הוסטו כמה עשרות קווים שזמן נסיעתם היה קרוב לצאת השבת על מנת שימנע חילול שבת.

 

"בחרנו להתחשב בציבור הדתי במקומות שאפשר מבלי לפגוע בשגרת חייהם של הציבור החילוני", אמר הגורם. "אנשים צריכים להבין שאנחנו מיישמים את המדיניות של הממשלה".

 

מהרשות הארצית לתחבורה ציבורית נמסר כי "הוחלט לשנות את לוחות הזמנים למספר קווים שבהם יש מיעוט נוסעים. הזזת שעות הפעילות משעות שבהן הפעילות דלה יותר לשעות עמוסות יותר צפויה שלא לפגוע בנוסעים ואף לספק שירות למספר רב יותר של נוסעים.

 

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' צילום: אלכס קולומויסקי

 

"חשוב לציין כי ברשות הארצית לתחבורה ציבורית פועלים תחת עקרון הסטטוס קוו ומיישמים את המדיניות שנקבעת בידי הממשלה".

 

רועי שוורץ-תיכון, יו"ר ומייסד "נוע תנוע" לתחבורה ציבורית בשבת: "שר התחבורה סמוטריץ' מבצע מחטף של ביטול הנסיעות המועטות מלכתחילה שמשרד התחבורה בעצמו ראה אותן כהכרחיות לביצוע בשבת. זהו לעג לרש. שר התחבורה צריך לפעול משיקולים מקצועיים של רווחת הנוסעים ולא לערב שיקולים שאינם קשורים לכך בקבלת ההחלטות.

 

"בחודשיים האחרונים המהלכים שיזמנו לתחבורה בשבת הוכיחו כמה היא הכרחית למען כל אחד במדינת ישראל. כאשר הקווים התמלאו, תוגברו והתמלאו שוב וחוזר חלילה. אנחנו נילחם במחטף ונמשיך להוביל את המאבק למען תחבורה בשבת בשביל 80% מהציבור בישראל שרוצה תחבורה בשבת, כדי לאפשר לכל אחד לבחור איך לבלות בשבת".

x