$
בארץ

שבוע לאחר פתיחת לווייתן: שימוע לנובל אנרג'י בגלל צנרת שנחשפה בעקבות מזג האוויר

הגשמים העזים ותנאי מזג האוויר הקיצוניים בימים האחרונים גרמו לחשיפת צנרת של פרויקט לווייתן שבה זורם קונדנסט, תוצר לוואי של הפקת הגז. בעקבות האירוע, זומנה נובל אנרג'י לשימוע בהשתתפות נציגי מועצת חוף הכרמל והמשרד להגנת הסביבה. המועצה: "אירוע חמור שלא היה צריך להתרחש". נובל: "עם זיהוי האירוע נשלחו צוותים לאזור שעבדו על תיקון מהיר ומענה מיידי"

ליאור גוטמן 19:2911.01.20

המועצה האזורית חוף הכרמל הודיעה הערב (שבת) כי תזמן בימים הקרובים את חברת נובל אנרג'י האמריקאית לשימוע - זאת בשל מה שהם מכנים כ"חשיפת צנרת הקונדנסט בתוואי הדרך, הסמוך לבת שלמה". השימוע ייערך בשיתוף נציגי המועצה ומנהל מחוז המשרד להגנת הסביבה, שלמה כץ. 

קונדסנט הוא תוצר לוואי של הפקת הגז שמשמש כחומר גלם לזיקוק דלקים. השימוע מגיע כשבוע לאחר חיבור מאגר לוויתן לחוף וסיום הליך הנישוב שליווה את הפעלת האסדה.
מאבק תושבים להרחקת אסדת לווייתן לעומק הים מאבק תושבים להרחקת אסדת לווייתן לעומק הים צילום: אלעד גרשגורן

 

במועצה מודים ש"שמרגע קבלת הדיווח על חשיפת הצנרת, פעל צוות נובל אנרג'י לכיסוי התוואי מחדש. חשיפת הצנרת נוצרה בעקבות מזג האוויר החריג שפקד את האזור וגרם בין השאר לחשיפת מספר צנורות ובהם צנורות של נובל אנרג׳י ונתג״ז". למרות נזקי מזג האוויר במועצה מחדדים שמבחינתם מדובר "באירוע חמור שלא היה צריך להתרחש ובטח שלא ימים ספורים לאחר תחילת הזרמת הקונדנסט לאתר חגית ותחילת פעילות אסדת לוויתן".

 

במקביל, ראש המועצה אסיף איזק פנה הערב לאיתמר בן דוד, יו"ר הועדה המחוזית, והוחלט על הקמת צוות בקרה משותף של נציגי המחוז והמועצה שיבחנו את אירוע חשיפת הקו וינחו מקצועית בהתאם.

 

נובל אנרג'י בתגובה: "בעקבות הגשמים העזים ותנאי מזג האוויר הקיצוניים, נחשפו צינורות של תשתיות קיימות וביניהם גם מקטע קצר של צנרת פרויקט לוויתן. מייד עם זיהוי הדבר נשלחו צוותים של נובל לאיזור והם עבדו על תיקון מהיר ומתן מענה מיידי. יודגש כי לצנרת ולסביבה לא נגרם כל נזק".

x