$
השקעות ומימון

הבחירות בבריטניה כבר משפיעות על שוק הנדל"ן בתל אביב

העלייה במקרי האנטישמיות והחשש מעליית מפלגת הלייבור, מביאה את הקהילה היהודית בממלכה לחשב מסלול מחדש. מנכ"ל פרנצ'י נדל"ן, מרצ'לו אינצ'ליני: "אלפים צפויים לנחות בארץ ולהסתער על הנכסים"

רונן ניב 17:1112.12.19

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

הבחירות בבריטניה יגיעו היום (ה') לישורת האחרונה, כשתושבי הממלכה יתייצבו בקלפיות. בקרב הקהילה היהודית, השנייה בגודלה במערב אירופה (אשר מספרה מוערך בכ-300 אלף נפש), הדריכות גדולה, שכן ממשלה עתידית בראשות מפלגת הלייבור נתפסת כאיום ממשי על עתידה.

 

לא במקרה מעוררת הלייבור דאגה בקרב היהודים. למנהיגה ג'רמי קורבין ולאישים בולטים נוספים במפלגה יוחסו במהלך השנים האחרונות שורה של התבטאויות בעלות אופי אנטישמי ואנטי-ישראלי. את התחושות הקשות בקרב הקהילה מבטאים גם הסקרים שערך ה-Jewish Cronicle, העיתון היהודי הגדול בבריטניה, לפיהם יותר מ-85% מהיהודים חושבים כי קורבין הוא אנטישמי. שיעור דומה סבור כי אנטישמיות קיימת בכל שכבות הלייבור. עוד הצביעו הסקרים כי 40% מיהודי בריטניה ישקלו להגר במידה שקורבין ימונה לראש הממשלה. 

 

 

החשש מעליית הלייבור גדול במיוחד כשמביאים בחשבון את הזינוק במקרי האנטישמיות. בדו"ח שפורסם בראשית 2019 בידי משרד התפוצות, הודגש כי מספר המתקפות האנטישמיות המדווחות בבריטניה נמצא ברמת שיא זו השנה השנייה ברציפות. לפי הארגון לביטחון הקהילה CST, בשנה שעברה התרחשו בבריטניה כ-100 אירועים אנטישמיים בממוצע בכל חודש, כשבאפריל-מאי עלה הרף לכ-160 תקריות.

 

אירוע נוסף שהעלה את מפלס הלחץ לשיא הוא פיגוע הטרור שהתרחש לפני כשבועיים בגשר לונדון, בו נדקרו למוות שני אזרחים.

ג'רמי קורבין. "ממשלה בראשותו היא קו אדום" ג'רמי קורבין. "ממשלה בראשותו היא קו אדום" צילום: Emphyrio/pixabay

 

הבהלה לדירה

"יהודי בריטניה נמצאים בחרדה גדולה. כל תקרית רק מגבירה אצלם את חוסר הוודאות", אומר מרצ'לו אינצ'ליני, המנכ"ל והבעלים של חברת פרנצ'י נדל"ן, המתמחה בתיווך ושיווק נדל"ן ובייצוג תושבי חוץ. "ממה שאני שומע תחושת הביטחון בקהילה התפוגגה לחלוטין, וחבריה מקפידים להסתיר כל סממן חיצוני המעיד על יהדותם מחשש לגילויי אנטישמיות. מבחינתם, ממשלה בראשות מפלגת הלייבור וג'רמי קורבין תהיה בפירוש קו אדום".

 

לדברי אינצ'ליני, בשל המצב רבים בקהילה היהודית כבר לא רואים בבריטניה את עתידם ומבקשים לשריין לעצמם דירה במדינה אחרת, כשארץ הקודש נתפסת כאכסנייה מועדפת. "יש מבול של טלפונים", הוא מדווח. "קיימת בהלה לדירות בישראל. להערכתי, אלפי יהודים צפויים לנחות בארץ בתקופה הקרובה ולהסתער על הנכסים כאן".

 

"משפחות המבקשות להיקלט בישראל לא מסתפקות בדירה אחת, אלא מבקשות ממני למצוא עבורן שתיים ואפילו שלוש דירות, שיהיה גם לדור הצעיר", ממשיך אינצ'ליני, הנמצא בקשר שוטף עם הקהילות היהודיות מעבר לים. "מבחינת יהודי בריטניה לא מדובר במעבר זמני עד יעבור זעם, אלא ברצון לפתוח פה בחיים חדשים. לישראל יש מוניטין כמדינה בטוחה, מתקדמת ובעלת איכות חיים גבוהה, ובשביל לשריין לעצמם כאן בית הם לא מהססים לפתוח את הכיס".

 

מנכ"ל פרנצ'י נדל"ן, מרצ'לו אינצ'ליני."מבול של טלפונים"  מנכ"ל פרנצ'י נדל"ן, מרצ'לו אינצ'ליני."מבול של טלפונים"

 

תל אביב, ובעיקר אזורי צפון ומרכז העיר והצפון הישן, נמצאים בראש סולם העדיפויות של יהודי בריטניה, כשגם הערים השכנות – רמת גן, גבעתיים, הרצליה, רעננה ורמת השרון – נהנות מביקוש גבוה. "הדרישה היא בעיקר לדירות 5-3 חדרים, ובקרב האוכלוסייה המבוגרת יותר גם לפנטהאוזים, בטווח מחירים רחב של 8-3 מיליון שקל", מפרט אינצ'ליני. "ברור לכולנו שמעבר ממדינה למדינה הוא צעד דרמטי, ולכן המשימה המוטלת עלינו היא למצוא לבאים מבריטניה דירות בסטנדרט גבוה ולהקל עליהם את ההסתגלות.

 

"הליווי שלנו הוא צמוד ורציף. הוא מתחיל למעשה כבר בשיחת הטלפון הראשונה וממשיך בסיור וירטואלי שאנחנו עורכים ללקוחות בנכסים הפוטנציאליים. עם ההגעה לישראל צוותים שלנו אוספים אותם משדה התעופה, סוגרים להם בתי מלון, מארגנים עבורם ביקורים במבחר רחב של דירות ומפגשים עם בעליהן. אנחנו כמובן מעורבים בכל שלבי המשא ומתן, ומסייעים בתהליך המעבר ממש עד לכניסה לבית החדש".

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
עוד בזירת הנדל"ן