$
בארץ

פרסום ראשון

התרומה של אנרג'יאן למועצת חוף הכרמל: חשש לניגוד עניינים

מועצת חוף הכרמל מסרבת לוותר על חצי מיליון דולר מחברת האנרגיה, שצינורות הולכת הגז שלה יגיעו לשטחה של המועצה. עמותת שומרי הבית: "ייתכן שיחסי הגומלין הצפויים בין המועצה לאנרג'יאן יחרגו ממטרת התרומה"

ליאור גוטמן 07:1820.08.19

ראש המועצה האזורית חוף הכרמל אסיף איזק הודיע לפני כמה ימים כי לא יוותר על תרומה של חצי מיליון דולר (כ־1.75 מיליון שקל) מחברת אנרג'יאן.  

 

במכתב ששלח איזק לעמותת שומרי הבית, שדרשה ממנו לוותר על התרומה בשל חשש לניגוד עניינים, הוא מסביר כי קבלתה נעשתה על פי חוק, ואושרה בישיבה מסודרת ובליווי משפטי צמוד.

אסדה של אנרג'יאן מול חופי יוון אסדה של אנרג'יאן מול חופי יוון

 

חברת אנרג'יאן היוונית־בריטית, הבעלים של מאגרי כריש ותנין, אמורה להפעיל ב־2021 את המאגרים תוך הצבת אסדה צפה (FPSO) במרחק כ־100 ק"מ מחופי ישראל. צנרת הולכת הגז שלה תעבור בים עד שתתחבר לצנרת הגז הממשלתית - שחלק ממנה יעבור בחוף דור שבשטחה של מועצת חוף הכרמל.

 

בנוסף, אנרג'יאן מקימה עבור ממשלת ישראל צנרות הולכת גז מהים לחוף בעלות של כ־370 מיליון שקל, כאלו שיוכלו לשמש בעתיד גם מאגרים נוספים.

 

מבדיקת "כלכליסט" עולה שחברות דלק קידוחים, רציו ונובל אנרג'י - בעלות מאגר לווייתן - לא תרמו כסף למועצת חוף הכרמל.

 

מנכ"ל אנרג'יאן ישראל, שאול צמח. "תמיכה בקהילות מקומיות היא חלק ממדיניות החברה" מנכ"ל אנרג'יאן ישראל, שאול צמח. "תמיכה בקהילות מקומיות היא חלק ממדיניות החברה" צילום: אוראל כהן

 

"לא בשטח השיפוט שלנו"

 

איזק כתב בתשובתו לעמותת שומרי הבית: "היתרי הבנייה למתקני הגז אינם בסמכותה של המועצה, היתרים אלה כבר ניתנו והם עובדה מוגמרת". הוא חידד שרוב תשתיות הולכת הגז מהים לחוף יהיו מחוץ לשטח השיפוט שלו ולא תהיה לו בכלל סמכות לפקח עליהן, ומסכם שהמועצה תמשיך ללוות את חיבור מאגרי הגז לשטח ישראל.

 

עו"ד מתן גרפינקל, שמייצג את שומרי הבית, טוען שלפי הוראות הסכם העקרונות לקבלת תרומות, "נקבע כי סכום התרומה יתקבל עבור שיתוף פעולה בנושאים סביבתיים, חינוך וספורט ימי. עולה תהייה של ממש מדוע דווקא עתה בוחרת חברה מסחרית, שמפתחת את אחד ממאגרי הגז הגדולים בישראל, לתרום סכום ניכר למועצה אזורית, שתושביה יושפעו מפיתוח שדות הגז בישראל. אנרג'יאן לא תרמה את הסכום למועצות אחרות בישראל שבתחום שיפוטן יש חופי רחצה. לטעמנו ייתכן שיחסי הגומלין הצפויים בין המועצה לאנרג'יאן יחרגו ממטרת התרומה והדבר יעמיד את המועצה בניגוד עניינים".

 

"ניגוד עניינים שיש למנוע"

 

יוני ספיר, יו"ר שומרי הבית, מסכם: "לא יעלה על הדעת שרשות מקומית תכניס את עצמה למלכודת ולניגוד עניינים אפשרי. עבור אנרג'יאן המהלך אינו פילנתרופי: בינוי עצום יתרחש בשטח המועצה, שהמהנדס שלה חבר בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה המאשרת בינוי זה. תרחישים כמו שפך נוזלים לים בתחומי חופי המועצה, פיצוץ צינור גז בשטחי המועצה, או בקשה להרחבת מתקנים ביבשה - כל אלו עלולים להכניס את המועצה לניגוד עניינים שיש למנוע מראש".

 

בתגובה לפניית "כלכליסט" מסרה המועצה האזורית חוף הכרמל: "מתווה שיתוף הפעולה עם אנרג'יאן הובא לפני מליאת המועצה. חברי המליאה עודכנו באופן מלא בישיבת המליאה שנערכה במרץ 2019 בנוכחות מנכ"ל אנרגי'אן ישראל, שאול צמח. לאחר דיון ארוך ומעמיק הצביעו 28 חברי מליאה בעד המתווה וחבר מליאה אחד נמנע. במאי 2019 התכנסה ועדת תרומות המועצה והחליטה לאשר את קבלת התרומה, בהתאם לחוזר מנכ"ל משרד הפנים.

 

"אין כל שאלה של ניגוד עניינים משום שמערכת הגז הארצית כלל לא נמצאת בסמכותה של המועצה. בנוסף, המועצה נמצאת בהליכים משפטיים כנגד נובל אנרג'י, כחלק מהמאבק להרחקת האסדה ללב ים".

 

מאנרג'יאן נמסר: "ההחלטה על שיתוף פעולה לטובת הקהילה המקומית התקבלה בפגישה שהתקיימה עם חברי המליאה באפריל, וזכתה לתמיכה המועצה. הפרויקט להזרמת גז טבעי לשוק הישראלי מקודם ללא קשר לשיתוף הפעולה הקהילתי, ולא קיימת כל ציפייה בתמורה לתמיכה שתועבר לקהילה. אנרג'יאן תומכת בתחומים נוספים (למשל הוועד הפראלימפי), ותמיכה בקהילות המקומיות היא חלק ממדיניות החברה". 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x