$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

הפיילוט שיכניס תחרות בצריכת החשמל של משקי הבית יוצא לדרך

כבר רואים את הסוף למונופול של חברת החשמל. בימים אלה יוצאת לדרך הסדרה שתאפשר את כניסתם של ספקים חדשים לשוק. אלה ירכשו חשמל מהיצרנים השונים וימכרו אותו ישירות לבתי אב בהנחה

ליאור גוטמן 06:5119.08.19

רשות החשמל מתכננת לצאת לפיילוט של מכירת חשמל ישירה בין ספקים חדשים לכלל הצרכנים בארץ, כך נודע ל”כלכליסט”.

 

 

 

מדובר במתן זיכיון לתיווך בין מי שמייצר את החשמל - חברת החשמל עצמה או יצרני חשמל פרטיים - לבין בתי אב, על בסיס מודל אחר מזה שהיה נהוג עד כה, ואשר יאפשר מתן הנחה מתעריף החשמל הקבוע. זאת בדומה לתנאים שקיבלו חברות גדולות שרכשו בשנים האחרונות חשמל מייצור פרטי בעסקאות ישירות וקיבלו הנחה של עד 10% מתעריף החשמל הרשמי. הפיילוט לתוכנית ינוסח בשבועות הקרובים מתוך כוונה לפרסמו עד אחרי החגים.

  

מימין: מנכ”ל חברת החשמל עופר בלוך, יו”ר רשות החשמל אסף אילת ושר האנרגיה יובל שטייניץ מימין: מנכ”ל חברת החשמל עופר בלוך, יו”ר רשות החשמל אסף אילת ושר האנרגיה יובל שטייניץ צילום: אוראל כהן, עמית שעל

 

שוק אספקת החשמל פועל במבנה ישן לפיו כמעט כל בתי האב הם לקוחות של חברת החשמל ועדיין נשענים על החברה הממשלתית בהולכה וחלוקה של חשמל. במהלך הרפורמה בחברת החשמל אישרה הממשלה לראשונה פתיחה של שוק האספקה לתחרות. בהחלטה נקבע ש”במקטע האספקה לצרכני מתח נמוך המקטע ייפתח לתחרות באופן הדרגתי, ולחברת חשמל תינתן האפשרות להתחרות בו אם וכאשר ירד נתח השוק שלה מתחת ל־60% ממספר הצרכנים במקטע האספקה במתח נמוך, בהתאם לרגולציה שתיקבע רשות החשמל”. החלטה זו מיושמת בימים אלה.

 

לצורך ביצוע המהלך - כלומר קביעת הקריטריונים וההסדרה בשלב הראשון, ופרסום מכרז ובחירת ספקים בשלב השני - המדינה הגדירה ש”נדרשים מערך הפקת חשבונות וגבייה, מאגר היסטוריית נתוני הצרכן, ומוקד שירות לקוחות”. במילים אחרות, חברה שתוכל להתנהל מול אלפי לקוחות במקביל, לתת שירותי אספקת חשמל אבל גם מידע, ולהעביר חשבוניות תשלום בסוף החודש.

 

בסביבת רשות החשמל עוד לא בטוחים אילו חברות ירצו להיכנס לתחום, אולם אחת ההצעות שעלו על השולחן היא שלחברות התקשורת עשוי להיות עניין בתחום זה, כיוון שהן בכל מקרה מחזיקות שירותי חיוב ומוקדי שירות. חברות התקשורת או כל מי שיש בידיו מערך כזה יוכל לרכוש את החשמל במכסות גבוהות תוך קבלת הנחת תעריף לגודל, ואז להציע את החשמל ללקוחות קצה תוך מתן הנחה משנית על התעריף הרשמי. אחד הדברים שימדדו בפיילוט הוא הממשק שבין לקוח הקצה לספק, כאשר גופים שמייצרים חשמל כבר היום יוכלו להצטרף ולהניע את המהלך.

 

במקביל למציאת ספקים לרכישת ומכירת חשמל, תקדם רשות החשמל פיילוט של כמה מאות או אלפי לקוחות שיתקינו בביתם "מונה חכם" שיוכל למדוד ולשדר נתוני צריכת חשמל בכל רגע נתון. זאת כדי שהספק יוכל לגבש את קהל הלקוחות ולהכיר את הרגלי הצריכה שלהם. זאת כדי שיוכל להגדיר איזו הנחה הוא מציע לכל אחד מהם ובאילו שעות. בחזון של רשות החשמל המצב בעתיד יהיה של שוק ובו מוכרים וקונים בדיוק כמו בעולם הסלולר בו לקוח יכול להחליף ספק במהירות יחסית ותוך התמחרות על המחיר הסופי שהוא מקבל.

 

עיון בדו"חות חברת החשמל, כפי שפורסמו ברביעי האחרון, מעלה ששוק החשמל הגיע ברבעון השני של 2019 למקטעים בהם כשני שלישים מייצור החשמל היו פרטיים, כלומר הגיעו מתחנות כוח פרטיות המפעילות טורבינות גז טבעי או מבעלי מערכות סולאריות.

 

“כלכליסט” חשף בעבר כוונה של תחנת הכוח דוראד להיכנס לתחום האספקה הישירה עם מכירה ליישובי עוטף עזה. אך היוזמה הזו לא יצאה אל הפועל. בשיחה שערך “כלכליסט” עם אחד מיצרני החשמל הפרטיים, העריך היצרן שהקמת מערך מונים חכמים לא ידרוש מהם השקעות. אולם מי שעלול לתקוע את המהלך זו חברת החשמל, שדורשת סכום עתק על שדרוג המונים לרמה הארצית והיא מעריכה שמדובר בהשקעות של מיליארדי שקלים.

 

במשרד האנרגיה מתכוונים לעקוף את המכשולים שמציבה חברת חשמל באמצעות שימוע לפיילוט למכירה ישירה של חשמל אשר יצא לדרך כאמור בשבועות הקרובים. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x