$
בארץ

זינוק של 30% במספר ההרוגים בתאונות עבודה במחצית 2019

כך לפי נתוני ארגון קו לעובד; 60% מהתאונות אירעו בענף הבניין - אף שמועסקים בו רק 8% מכלל העובדים במשק.

בילי פרנקל 20:3930.06.19
43 עובדים נהרגו בתאונות עבודה במחצית הראשונה של 2019 - זינוק של 30% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, והנתון הגבוה ביותר נכון לתקופה זו בחמש השנים האחרונות. כך עולה מדו"ח שמפרסם היום ארגון "קו לעובד", הפועל למיגור מכת תאונות העבודה בכלל ובענף הבניין בפרט.

 

בסך הכל אירעו בתקופה הנסקרת 195 תאונות עבודה קשות וקטלניות, מהן 60% בענף הבניין (119 תאונות), וזאת על אף שמועסקים בו רק 8% מכלל העובדים במשק. מספר ההרוגים בענף זה עמד על 24, שהם למעלה ממחצית מכלל ההרוגים בתאונות עבודה ועליה של 26% לעומת מספר ההרוגים בענף במחצית הראשונה של שנת 2018.

 

ענף נוסף שבלט לרעה מבחינת התרומה לעלייה במספר ההרוגים בתקופה הנסקרת הוא המסחר והשירותים, שבו נהרגו 10 עובדים – עליה של 66% במספר ההרוגים לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

 

הגורם המרכזי לתאונות העבודה הקטלניות הוא נפילות מגובה - עם כ-40% מהתאונות הללו. הגורם השני הוא נפילות של חפצים כבדים - עם 26% מהתאונות הקטלניות, והשלישי פגיעות כלי רכב (18%) לרוב דריסה של משאית או מלגזה בתוך מקום העבודה. מבחינת זהות ההרוגים - 14 היו אזרחים יהודים (32%), 10 אזרחים ערבים (32%), 8 פלסטינים (19%), 8 זרים (19%) ו-3 עובדים שזהותם לא התפרסמה.

 

אתר הבנייה ביבנה בו נהרגו ארבעה פועלים בקריסת מנוף אתר הבנייה ביבנה בו נהרגו ארבעה פועלים בקריסת מנוף צילום: אבי מועלם

 

העליה במספר ההרוגים – בניגוד להבטחות ויעדי הממשלה

 

בדו"ח מצוין כי זו השנה השניה שבה נרשמת מגמת עליה במספר ההרוגים בתאונות עבודה במשק כך, בשנת 2018 נהרגו 67 עובדים בתאונות העובדה ו-3 עוברי אורח, לעומת 59 עובדים שנהרגו בשנה שקדמה לה. בארגון מדגישים כי מספר ההרוגים הגובה עומד בניגוד ליעדים שהציב משרד העבודה והרווחה האמון על אכיפת הבטיחות במקומות העבודה, בתוכנית לשנת 2019, להורדת מספר ההרוגים בתאונות עבודה בכלל ב-10%, ושיעור דומה בענף הבניין בפרט.

 

בתוך כך יש לציין כי מרבית ההבטחות שהתקבלו בהסכם בין ההסתדרות לבין משרדי העבודה והרווחה, האוצר והשיכון, בנובמבר אשתקד, לקידום הבטיחות בענף הבניין, טרם מומשו. כך למשל הוספת 60 תקנים למספקי הבטיחות (התווספו כ-19 בלבד), החקיקה שהובטחה להרחבת סמכויותיו של רשם הקבלנים כך שיוכל לשלול רישיונות של קבלנים עם עבירות בטיחות מרובות, וכן החקיקה שהובטחה לשיפור הבטיחות בתחזוקת והפעלת המנופים.

 

בארגון מוסיפים כי הסיבות המרכזיות לבטיחות הירודה בשוק העבודה, הם מספר מפקחי העבודה הנמוך וכן היעדרה של רשות לאומית לבטיחות בעבודה, שתכוון את המדיניות בנושא, המתחלקת כיום בין מספר משרדים – כפי שהמליצה וועדת אדם כבר לפני מספר רב של שנים.

 

"הנתונים החמורים מצביעים על הידרדרות בתחום הבטיחות בעבודה, המתבטאת בעלייה במספר ההרוגים בתאונות עבודה, ולא רק בענף הבנייה אלא בכל המשק", מצוין בדו"ח. "המציאות הירודה בתחום בטיחותם של העובדים בישראל, היא תוצר מחדלן של רשויות המדינה ובראשן משרד העבודה. אי ביצוען של החלטות שהתקבלו ואי קידום פתרונות והמלצות של ועדות מקצועיות שעסקו בנושא זה מלפני שנים מהווה מרכיב מרכזי במצב העגום שלפנינו". 

 

משרד העבודה והרווחה מסר בתגובה: "המשרד קיבל את תחום הבטיחות שהוזנח במשך שנים, לפני כשנתיים בלבד. מאז, יזם המשרד וקידם חקיקה, רפורמה ופעולות במגוון תחומי הבטיחות, אשר יכנסו לתוקף בימים הקרובים בהם

תקן מחמיר לפיגומים, חובת מינוי עוזרי בטיחות באתרים, איסור עבודת בני נוער באתרי בנייה, מניעת זיופי רישיונות עגורנאים באמצעות חיוב רשיונות קשיחים ועוד.

 

"המשרד פועל להגברת האכיפה בשטח באמצעות סגירת מאות אתרי בנייה מסוכנים עד לתיקון הליקוים, ויזם שיתוף פעולה עם רשם הקבלנים לשלילת רשיונות לקבלנים מפרים ועם יחידת להב 433 שבמשטרת ישראל למיצוי הדין הפלילי עם עברייני בטיחות.

 

"אנו שבים ומדגישים כי עשרות המפקחים ימשיכו לעשות הכל להגברת הבטיחות, אך הם אינם יכולים להימצא בלמעלה 12,500 אתרי בנייה ועשרות אלפי אתרי תעשייה ומסחר. הקבלנים, היזמים והמעסיקים אחראים לשלומם ולביטחונם של העובדים ועליהם חלה החובה להוביל שינוי תרבותי מהיסוד, להקפיד על הוראות הבטיחות בשטח כדי לשמור על חיי אדם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x