$
משפט

ביהמ"ש בפרשת רצח טכנאי בזק: "לרשות הפלסטינית אין חסינות מפיצוי נפגעי טרור"

צעד נוסף נרשם בדרכה של משפחת עמוס מנטין שנרצח ב-2003 בידי מחבל, בגביית הפיצויים בסך 3.5 מיליון שקל מהרשות - לאחר פסיקת העליון שדחתה את טענות הרשות לגבי תשלום פיצויים, כעת פסק ביהמ"ש השלום כי הרשות אינה חסינה גם בהליך הגבייה ועליה לשלם אותם

משה גורלי 10:4404.06.19

השבוע נרשם צעד נוסף בדרכה של משפחת הנרצח עמוס מנטין לגביית הפיצוי בסך 3.5 מיליון שקל מהרשות הפלשתינית. מנטין, טכנאי בזק, נרצח בידי מחבל ב-2003.

 

 

משפחתו, באמצעות עו"ד ענת גינזבורג, פתחה במאבק משפטי תקדימי נגד הרשות הפלשתינית לפיצוי בדרך של קיזוז מכספי המסים המיועדים לרשות.

 

אמו ואחיו של עמוס מנטין אמו ואחיו של עמוס מנטין צילום: זהר שחר

 

המאבק הצליח. בית המשפט העליון דחה את טענות הרש"פ לפיהן נפגע טרור שבוחר לקבל קצבת נפגעי איבה במקום פיצוי נזיקי, לא זכאי לקבל בנוסף גם פיצויים עונשיים. "השימוש בדיני נזיקין להעברת מסר חברתי ולהשפעה על מדיניות חברתית אינו חריג בשיטתנו המשפטית", ציין השופט נעם סולברג.

 

מאחר שהחוב לא שולם בידי הרשות, פתחה האם השכולה אינס ניצה מנטין בהליכי הוצל"פ נגדה. לבקשתה הוטל ב-2018 צו עיקול על כספי מסים של הרשות המוחזקים במשרד אוצר. בחודש נובמבר ניתן לראשונה צו בית משפט להעברת הסכום, כ־3.5 מיליון שקל, מקופת המדינה להוצאה לפועל, והסכום הועבר.

 

התקדים שהניח את התשתית לתביעת פיצוי עונשי המשיך להתגלגל במערכת המשפטית. הרשות, באמצעות עו"ד ירון לביא, המשיכה במאבק נגד ההחלטה בעיקר בטענה לחסינות, שנטענה הפעם נגד רשם ההוצאה לפועל. שופט השלום עמית משה סובל פסק שוב נגד הרשות.

 

"משנשללה החסינות מהרשות במסגרת ההליך המשפטי", כתב, "הרי שגם אין לה שום חסינות בהליך הגבייה". ועכשיו, או שהרשות תמשיך לערער והסיפור הבלתי נגמר הזה ימשיך להתגלגל במערכת או שייחתם התקדים ו-3.5 מיליון שקל יועברו למשפחת הנרצח ולא רק על הנייר של פסקי הדין.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x