$
בארץ

הפרקליטות: מיקום לוויתן בסמוך לחוף בוצע על דעת יעלון

בתגובה לבג"ץ שהגישה הפרקליטות כנגד עתירת הרשויות המקומיות הדורשות למנוע את הפעלת המאגר, טוענת הפרקליטות כי מיקום האסדה, כ-10 ק"מ מחוף דור, נולד על דעת משרד הביטחון והעומד בראשו באותה עת ובוצע גם משיקולים ביטחוניים. הפרקליטות הציגה פרוטוקולים, שמהם עלה כי נציג משרד הביטחון אף השתתף בדיונים לקביעת המיקום

ליאור גוטמן 23:0727.03.19

מיקום אסדת לוויתן במרחק כ-10 ק"מ מחוף דור נולד על דעתו של משרד הביטחון ובוצע גם משיקולים ביטחוניים - כך טוענת מדינת ישראל בתגובה לבג"ץ שהוגשה היום (ד'). זאת, כנגד עתירה שהוגשה מוקדם יותר השנה על ידי תשע רשויות, שביקשו להוציא צו ביניים נגד הפעלתו המסחרית של מאגר הגז.

 

 

 

במסגרת תגובת המדינה אף הוצגה לבית המשפט שורת נספחים של ישיבות, שדנו במיקום אסדת הגז של מאגר "לוויתן", שבהן השתתף גם נציג משרד הביטחון - עובדה המתנגשת לכאורה עם הצהרת שר הביטחון לשעבר יעלון שטען בעבר כי מיקום האסדה וקרבתה לחוף אינה מוכרת לו, ואף קרא לה בנסיבות שונות "תיק 5000".

 

 

אסדת הקידוח לווייתן בדרך לישראל אסדת הקידוח לווייתן בדרך לישראל צילום: נובל אנרג'י

 

כזכור, אסדת לוויתן הוצבה כ-10 ק"מ מהחוף - זאת לקראת הפעלה מסחרית שלה בעוד כ-8 חודשים. בשנתיים האחרונות הוגשו קרוב ל-15 עתירות נגד מיקומה, אך כולן נדחו. עיון בתגובת המדינה כנגד העתירה הנוכחית, שמבקשת לעצור את הפיתוח, מעלה ש"מתאר הפיתוח של מאגר לוויתן אושר במועצה הארצית לתכנון ובנייה בשנת 2016 והוא מעוגן בהחלטות רשות הגז ובהיתרי הבנייה הדרושים".

 

עוד טוענת המדינה ש"כלל השיקולים הביטחוניים הובאו בחשבון במסגרת הליכי התכנון, וכי עמדת משרד הביטחון וצה|ל היא שקיים יתרון מובהק בקירוב האסדה לקו החוף בכל הקשור לכל להיבטים הביטחוניים הנובעים ממיקום אסדת לוויתן".

 

לסיכום, אומרים בפרקליטות שהמיקום הסופי נקבע "תוך שקלול יכולת ההגנה על המתקנים ביחד עם השפעת המיקום על העורף. הגם שעמדת צה"ל שביכולתו להגן על מתקן הפקת גז בכל מרחב המים הכלכליים של מדינת ישראל, ובכל קשת הטווחים, הרי שמשיקולים ביטחוניים קיימת עדיפות למיקום האסדה קרוב ככל שניתן לחוף. עמדת גורמי המקצוע במשרד האנרגיה ופיקוד העורף, כי הסיכון מן האסדה לרבות בתרחישים בטחוניים אינם מגיעים לכדי עשרה קילומטרים בתרחישים החמורים ביותר", מסכמים שם.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x