$
בארץ

ליצמן נגד כחלון: היכן הכסף שהבטחת לפסיכיאטריה?

סגן שר הבריאות תקף את שר האוצר על שלא העביר 2 מיליארד שקלים לחיזוק הפסיכיאטריה הציבורית

אדריאן פילוט 07:2521.03.19

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) שיגר הבוקר מכתב זועם לשר האוצר משה כחלון, לפיו טענתו של כחלון כי העביר 2 מיליארד שקלים לחיזוק מערך הפסיכיאטריה הציבורית אינה נכונה.

 

 

 

הכספים היו אמורים לעבור בשתי פעימות של מיליארד שקלים כל אחת. "נדהמתי לקרוא הבוקר את הערותיך" כתב ליצמן לשר האוצר והוסיף: "אני מניח שכבר ערכת בדיקה מקיפה בנושא וגילית שלא הועבר אפילו לא שקל אחד למשרד מתוך סכום זה - לא בפעם הראשונה ולא בפעם השניה". ליצמן אף הזכיר לכחלון כי שני המשרדים ערכו דיונים בנושא וסיכמו על תוכנית רב שנתית לחיזוק מערך הפסיכיאטריה הציבורית.

 

 

מרכז לבריאות הנפש מזרע בעכו מרכז לבריאות הנפש מזרע בעכו צילום: אלעד גרשגורן

 

 

ליצמן העיר במכתבו כי לא זו בלבד שהכספים לא הועברו, אלא שהאוצר ניצל את התקציב כדי שישמש גם עבור העתקת בית החולים הגריאטרי שמואל הרופא, "עניין העומד בסתירה מוחלטת לסיכום התקציבי, וכמובן שלא יותיר משאבים למערכת הפסיכיאטרית" - על פי ליצמן, מהלך זה יעלה יותר ממיליארד שקל ויותיר את משרד הבריאות עם חוב כלפי האוצר. 

 

צבי פישל, יו"ר איגוד הפסיכיאטריה בהסתדרות הרפואית, אמר היום בכנס השנתי של הארגון כי כשליש מהפסיכיאטרים בישראל הם בני מעל גיל 65: "אנחנו המקצוע הכי זקן ברפואה. אם לא ישולשו בשנים הקרובות הפניות להתמחות בפסיכיאטריה המחסור ילך ויגדל. יש ירידה במספר המומחים, והמגמה הולכת ומתעצמת. הצפיפות במחלקות מביאה לעלייה באלימות כלפי הצוות הרפואי ולשחיקתם, ולא מאפשרת לנו לתת את מלוא תשומת הלב לפציינטים שלנו". על פי נתוני משרד הבריאות, יחס הרופאים לחולים במחלקות הפסיכיאטריות הוא 1:200, לעומת 1:40 בבתי חולים רגילים.

 

מלשכת שר האוצר נמסר שביולי 2018 סוכם בין השרים על סכום של מיליארד שקלים לפסיכיאטריה שינתן בפריסה החל מ-2019. בישיבה מקצועית עם הרופאים עלה שהכסף טרם הועבר. השר יערוך בירור במשרד האוצר לברר מדוע הכסף לא הועבר למטרה החשובה כפי שסוכם בין השרים.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x