בארץ

ניתוח כלכליסט

על סדר היום: על מה משרדי הממשלה מוציאים את כספם?

משרדי הממשלה עשו הכל כדי שדו"חות ההתקשרויות שלהם ל־2018 יהיו בלתי נגישים, אך נבירה באלפי הטבלאות מגלה שלל הוצאות תמוהות: ממימון צלילה עם דולפינים ועד תשלום על לימודי צרפתית

שחר אילן, עומר כביר, תומר הדר, אמיתי גזית וליאור גוטמן 06:5506.03.19

מדי שנה מפרסמים משרדי הממשלה השונים את ההתקשרויות שלהם עם שלל ספקים לפי נוהל של היחידה לחופש המידע במשרד המשפטים.  

 לפי הנוהל, על כל המשרדים שכפופים לו לחשוף את כל ההתקשרויות שלהם - החל מהגדולות ביותר, שרלבנטיות באופן מהותי לפעילותו של אותו משרד, ועד לקטנות ביותר, שכוללות, למשל, את רכישת כוסות הקפה החד־פעמיות שניצבות במטבחון.

מירי רגב ואיוב קרא מירי רגב ואיוב קרא

 

ביום שני פורסמו ההתקשרויות של המשרדים ל־2018, למעט הדו”ח של משרד ראש הממשלה שאינו מפרסם את ההתקשרויות שלו זו השנה השלישית. בין אלפי הפריטים שכלולים בדו”חות המסורבלים במכוון שכן פורסמו (ראו מסגרת), מתגלות שלל התקשרויות שעלולות לגרום לציבור להרים גבה - רבות מהן בפטור ממכרז.

 

אימון טניס וארוחה יוקרתית בנווה צדק

 

כך, למשל, במהלך השנה שעברה משרד התקשורת רכש עבור השר איוב קרא אייפד של אפל ב־4,306 שקל. כמו כן, המשרד מימן את אבטחתו של קרא בעלות של 1,563 שקל במהלך אירוע הליכודיאדה באילת. מדובר בהוצאה תמוהה שכן מדובר באירוע פוליטי־מפלגתי שהשר אינו נוטל בו חלק במסגרת תפקידו.

 

בנוסף, המשרד מימן קורס צרפתית בעלות של 2,600 שקל עבור מי שכיהנה כיו”ר מועצת הכבלים והלוויין יפעת בן חי־שגב. המשרד מימן גם לימודי תואר שני ב־20 אלף שקל לאחד מעובדיו, אך הדו”ח אינו מציין מיהו אותו עובד.

 

משרד הכלכלה שילם 2,865 שקל עבור עבודות בחצר ביתו של השר אלי כהן. כמו כן, המשרד שילם 2,016 שקל עבור ארוחה במסעדת בליני בנוה צדק ביפו שבה המשרד אירח משלחת של בכירים מאיירבוס. בנוסף, המשרד שילם 400 שקל עבור אימון טניס לעובדיו.

 

משרד התרבות הוציא במהלך 2018 כ־10,000 שקל עבור רכישת וילונות חדשים ללשכת השרה מירי רגב.

מדו”חות ההתקשרויות עולה שהלשכה של משרד התיירות במוסקבה היא צרכנית קפה כבדה. במהלך השנה המשרד הוציא 158 אלף שקל על ציוד קפה ונייר ללשכה. הלשכה בשטוקהולם התחדשה במהלך השנה בשלושה מטפי כיבוי בעלות של 4,734 שקל. כמו כן, המשרד, שבראשו עומד יריב לוין, הוציא 1,890 שקל עבור צלילה עם דולפינים בריף באילת ו־842 שקל על טיפול בוץ שבוצע באחד ממלונות רשת פתאל.

 

אלי כהן ויפעת בן חי-שגב אלי כהן ויפעת בן חי-שגב

 

כדורי באולינג ושירות VIP בנתב"ג

 

במהלך השנה שחלפה הוציא משרד האנרגיה בראשותו של יובל שטייניץ 480 אלף שקל עבור קבלת ייעוץ אסטרטגי ממשרדו של מוטי שרף. תשלום בולט נוסף, על סך 14.4 אלף שקל, הוא תשלום שניתן לשופט בית המשפט העליון בדימוס אשר גרוניס עבור הגישור בין המדינה לבין דלק, אבנר ונובל אנרג’י שמחזיקות במאגר הגז תמר ולווייתן.

 

בנוסף, המשרד הוציא כמעט 175 אלף שקל עבור ריהוט חדש ללשכות של השר והמנכ”ל. כמו כן, במהלך השנה שולמו כ־8,500 שקל לחברת לאופר תעופה עבור קבלת שירות VIP בנמל התעופה בן־גוריון. מדובר בשירות שבמסגרתו מחכה לנוסע ממשרד האנרגיה דייל קרקע מחברת לאופר בכניסה לשדה ומלווה אותו עד לביקורת הגבולות, תוך שהוא מסייע לו לעבור את התורים במהירות האפשרית.

 

במהלך השנה המשרד רכש כדורי באולינג ביותר מ־3,000 שקל ומימן סדנת לינקדאין במכללת ניו־מדיה בעלות של 3,880 שקל.

 

“כל הוצאה עוברת הליך אישור סדור"

 

ממשרד התקשורת נמסר בתגובה כי “משרד התקשורת מנהל את תקציב המשרד באחריות ובשיקול דעת. כל פעילות שדורשת הוצאה תקציבית עוברת הליך אישורים סדור, בהתאם לכללים ולהוראות, כמקובל במינהל תקין”.

לדברי גורמים המקורבים למשרד, מימון קורס הצרפתית אינו חריג שכן נהוג לממן קורסים והשתלמויות לעובדי המדינה. כמו כן, האייפד הוא כלי עבודה לגיטימי וחיוני עבור בעלי תפקידים בכירים.

 

ממשרד הכלכלה נמסר כי “העבודות בחצר ביתו של כהן נעשו בהתאם להנחיות כוחות הביטחון”. בנוגע לארוחה במסעדת בליני נמסר כי “אירוח נציגי בכירי איירבוס הצרפתית במעדת בליני נעשה במסגרת ביקור שמקדם השקעות בארץ ושנועד ליצור מפגשים עם חברות ישראליות”.

 

תגובת משרד התיירות: "יובהר שהצלילה עם הדולפינים וטיפולי בוץ, לא הוצאו לעובדי המשרד, אלא לאורחי המשרד מחו"ל מחו"ל כתבי תיירות, סוכנים ומובילי דעה. כמו כן, הסכום המצוין לגבי הוצאות הקפה ברוסיה עומד על כ-8600 שקל ולא כפי שנכתב. הוצאות משרד התיירות על אטרקציות ותענוגות מיועדים לכ-2,000 מובילי דעת קהל, שהמשרד מארח מידיי שנה כדי לעודד תיירות לישראל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x