$
חדשות נדל"ן

המחוזית אישרה התוכנית להקמת מכללות צה"ל בירושלים; החברה להגנת הטבע: נפעל לביטולה

המיקום הוא על ציר בין הר הרצל ויד ושם, וכן בסמוך לקו הרכבת הקלה ובקישור לקמפוס גבעת רם. המתנגדים הציעו להקים את המכללות בשטח מחנה "בית זית" הנטוש, אך נדחו; החברה להגנת הטבע: התוכנית כוללת מתקן תת-קרקעי ענק

בילי פרנקל 13:2917.02.19

ועדת המשנה המחוזית להתנגדויות מחוז ירושלים, נתנה תוקף לתוכנית להקמת מכללות צה"ל בירושלים. זאת, בהתאם להחלטות ממשלת ישראל משנת 1976 ומשנת 2005, שקבעו כי מכללות צה"ל צריכות לחזור ולהיבנות בבירה.

 

 

 

התוכנית ממוקמת על שטח של 39 דונם בצפון שכונת קריית מנחם ובסמוך ל"כפר השבדי" לילדים בעלי צרכים מיוחדים בדרום העיר. היא כוללת הקמת קמפוס חדש שיקלוט את פעילות מכללות הפיקוד והמטה של צה"ל ממחנה גלילות, ויכלול 8 בית ספר להכשרות צבאיות שונות, מבנים משותפים כגון אודיטוריום, מתקני ספורט, בניינים למנהל וכן מתקני מגורים. 

 

התוכנית קובעת גם הקמת טיילת פתוחה, שתקיף את שטח המכללות ותתחבר לשביל ישראל. בנוסף, שטח המכללות יצומצם לטובת הרחבה של השטח הציבורי הפתוח ב-3 דונם, תוך הנגשת הממצאים הארכיאולוגים המצויים בו לציבור.

 

התוכנית הוגשה על ידי הרשות לפיתוח ירושלים ונערכה על ידי משרד ארד סימון אדריכלים. המתחם שבו היא מתוכננת הוא חטיבת שטח ציבורית בבעלות המדינה, שיש לגביה תוכנית מאושרת עבור מוסד ציבורי.

 

 

הדמיית מתחם המכללות הצבאיות בירושלים הדמיית מתחם המכללות הצבאיות בירושלים הדמיה: הרשות לפיתוח ירושלים

 

במהלך הדיון בוועדה הציעו המתנגדים למקם את המכללות בשטח מחנה "בית זית" הנטוש (מדרום למושב בית זית), אך הוועדה פסלה חלופה זו מאחר שמדובר בשטח גן לאומי המרוחק מירושלים ואינו נמצא בתחום השיפוט שלה, וכן בשל הקושי התחבורתי להגיע למקום. בנוסף הוצע לבחון אפשרויות להעתקת המכללות אל שטחים בקמפוס האוניברסיטה העברית גבעת רם והר הצופים, אולם הוועדה דחתה גם את החלופות הללו בשל חוסר נגישות בתחבורה ציבורית, פגיעה בשטחי תעסוקה ובשל השטח הקטן שלהן.

 

בוועדה, בראשות עו"ד עמיר שקד, ציינו כי תוכנית הקמת המכללות נבחרה כחלופה המיטבית ביותר, מתוך חלופות רבות שכללו היבטים תכנוניים, כלכליים, חברתיים, יישומיים וסביבתיים. מיקום התוכנית הינו בעל נגישות מיידית, על ציר המוסדות הלאומיים בהם ממוקמים בין היתר הר הרצל ויד ושם, וכן בסמוך לקו הרכבת הקלה ובקישור לקמפוס גבעת רם.

 

מתכננת מחוז ירושלים, שירה תלמי-באבאי, ציינה כי "העברת מכללות צה"ל אל ירושלים, הינו צעד חיוני אשר יתרום לפיתוחה של העיר ויתרום למעמדה כבירת ישראל".

 

התוכנית שאושרה כוללת גם מתקן ביטחוני תת קרקעי. בנושא זה צוין בהחלטה, כי "במסגרת הדיון בהתנגדויות ונוכח טענות אלו, ובהמלצת היועצת המשפטית של הוועדה, הוחלט גם לבקשת המתנגדים, על קיום דיון מצומצם הנוגע לשימושים בתת הקרקע במסגרת הוועדה למתקנים ביטחוניים (להלן: ולמ"ב). בסיום הדיון בוועדת המשנה להתנגדויות, התכנסה הולמ"ב ושמעה את נציגי משרד הבטיחות. בפני הולמ"ב הוצג אופי השימוש והצורך בבינוי בתת הקרקע ונמצא כי הדבר ראוי ונדרש. באישור של נציגי משרד הביטחון ניתן להבהיר במסגרת זו החלטה כדקלמן: פעילות משרדית בשעת חירום הנשענת על תשתית קימת ואין בה להוות סכנה לציבור, אין מנחת מסוקים ואין מגבלות למנחת מסוקים והדבר איננו כלול במסמכי התוכנית. כן התרשמה מתכננת המחודז כי אין בתוכנית פעילות כלשהיא העלולה לייצר מגבלות תכנוניות-סביבתיות".

 

בחברה להגנת הטבע, שנציגיה יושבים בוועדה, ציינו כי הם מתנגדים לתוכנית. אברהם שקד, רכז שמירת הטבע של החברה להגנת הטבע בירושלים והרי יהודה, מסר כי "החברה להגנת הטבע תמשיך לפעול בכל דרך אפשרית, יחד עם תושבי השכונות ושאר המתנגדים למיקום מחנה המכללות, כדי לבטל את התכנית ולהעביר את מכללות צה"ל למקום ראוי אחר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x