$
השקעות ומימון

דו"ח האנטישמיות: 2019 תהיה השנה של תושבי החוץ

סיכום התקריות האנטישמיות בשנה החולפת מציג מציאות מדאיגה, שבצדה גם תמורות משמעותיות בשוק הנדל"ן המקומי – בעיקר בתל אביב. מרצ'לו אינצ'ליני: "עשרות אלפי יהודים עתידים לעלות ממדינות המערב"

יונתן סידון 09:4203.02.19

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

שיא באירועי האנטישמיות ברחבי העולם - כך מבשר דו"ח האנטישמיות השנתי של משרד התפוצות, שפורסם בימים האחרונים וסקר את התקריות שאירעו במהלך 2018.

 

מממצאי הדו"ח עולה תמונה מדאיגה של עלייה הן בתקריות אלימות ברחובות והן בהסתה ברשתות החברתיות. בארה"ב עמד במוקד האירועים רצח המתפללים בבית הכנסת עץ החיים בפיטסבורג באוקטובר האחרון. על פי דו"ח של ה-FBI, בקטגוריה "פשעי שנאה על רקע דתי" דווחו 1,679 תקריות, כשיותר ממחציתן (58%) על רקע אנטישמי.

 

גם באירופה המצב רחוק מלהיות אופטימי. כך למשל בצרפת נרשמה עלייה חדה של 69% במספר התקריות האנטישמיות בתשעת החודשים הראשונים של השנה החולפת. נתונים שפירסם משרד הפנים בגרמניה מלמדים כי בשלושת הרבעונים הראשונים של 2018 עלה מספר התקריות בעלות האופי האנטישמי במדינה ל-583 – עלייה של 11% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2017.

 

תל אביב. קהילת העולים הוותיקה מקלה את ההתאקלמות תל אביב. קהילת העולים הוותיקה מקלה את ההתאקלמות צילום: Hugoht / Dreamstime.com

 

בבריטניה, מספר המתקפות האנטישמיות נמצא ברמת שיא זו השנה השנייה ברציפות, כשאשתקד התרחשו כ-100 אירועים אנטישמיים בכל חודש, ובמהלך אפריל-מאי הם התרבו לכ-160 בחודש. עניין נוסף שמדיר שינה מיהודי הממלכה נוגע למצב הפוליטי השברירי ולחשש מהקדמת הבחירות ומעליית מפלגת הלייבור, ששמם של מנהיגיה נקשר בשנים האחרונות לשורה של התבטאויות אנטישמיות ואנטי-ישראליות.

 

ישראל כאלטרנטיבה

 

סקר שערך האיחוד האירופי מצא כי 89% מיהודי היבשת סבורים כי בחמש השנים האחרונות התחזקה האנטישמיות במדינותיהם, וכי 38% מהם שקלו או שוקלים להגר ממדינותיהם על רקע מצב זה.

 

"כמי שנמצא בקשר יומיומי רציף עם קהילות יהודיות בארה"ב ובאירופה, הרי שנתוני דו"ח האנטישמיות לא מפתיעים אותי" אומר מרצ'לו אינצ'ליני, המנכ"ל והבעלים של חברת פרנצ'י נדל"ן המתמחה בתיווך ומכירת דירות לתושבי חוץ. "אנחנו בפרנצ'י נדל"ן ידענו לזהות בשנים האחרונות את הלך הרוח במדינות המערב, וסייענו למשפחות שביקשו לעזוב את ארצותיהן לפתוח דף חדש בישראל".

 

על התחושות בקרב יהודי התפוצות מספר אינצ'ליני: "לא מדובר באירועים נקודתיים אלא בתופעה רחבת היקף. עבור אותן קהילות יהודיות הסיטואציה של חיים בחוסר ביטחון היא בלתי-נסבלת. בחודשים האחרונים הפניות לסניפים שלנו גוברות, מהסיבה הפשוטה שעלייה מבחינת רבים היא כבר לא איזה רעיון מופרך של צעירי המשפחה אלא אלטרנטיבה של ממש. על רקע האנטישמיות המתרחבת, ישראל נתפשת כמדינה בטוחה ויציבה".

 

דבריו של אינצ'ליני מתיישרים גם עם נתוני הסוכנות היהודית שלפיהם ב-2018 נחתו בישראל כ-29,600 עולים מרחבי העולם - גידול של 5% ביחס ל-2017. "אם בשנים קודמות יהודים מחו"ל רכשו בישראל דירה בעיקר להשקעה, הרי שהיום המצב התהפך", מסביר אינצ'ליני, שמלבד המשרד בתל אביב מחזיק בסניפים גם בניו יורק, טורונטו, ורונה, פריז ובריסל. לדבריו, "כיום הרצון אצל אותם יהודים הוא בפירוש להעביר לכאן את מרכז החיים".

 

מרצ'לו אינצ'ליני. "בעבר יהודים רכשו בישראל דירה להשקעה, היום המצב התהפך" מרצ'לו אינצ'ליני. "בעבר יהודים רכשו בישראל דירה להשקעה, היום המצב התהפך"

 

אינצ'ליני, מבהיר כי צפון תל אביב ומרכזה הם האזורים המבוקשים ביותר בקרב יהודי העולם, בעיקר דירות של 4,3 ו-5 חדרים. "לא סתם מרבית העולים החדשים מבקשים להתגורר בתל אביב. זו עיר בינלאומית שמציעה איכות חיים גבוהה, חופי ים, מוקדי בילוי ותרבות", מרחיב אינצ'ליני. "מעבר לכך, בעיר כבר קיימת קהילה ותיקה של עולים שמקלה על המצטרפים את תהליך ההתאקלמות ומסייעת להם להרגיש בבית".

 

ומה הלאה? אינצ'ליני ממליץ להיערך לגלי עלייה המוניים. "האנטישמיות לא הולכת להתפוגג, בטח לא בזמן הקרוב. במצב העניינים הקיים, הרושם שלי הוא שצפויה עלייה בסדרי גודל שונים ממה שהכרנו בעבר, כשעשרות אלפי יהודים עתידים להגיע ולהתיישב בישראל".

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

 

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
עוד בזירת הנדל"ן