$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

ועדת הכנסת אישרה את התפלגות בנט, שקד ומועלם למפלגה החדשה - "צל"ש"

בדיון בוועדה, התברר כי מפלגת צל"ש עברה כבר באוגוסט 2018 מהשר לשעבר יוסף פריצקי לעו"ד עמיחי ויינברגר שהוא יו"ר המפלגה. ויינברגר הוא זה שרשאי למנות את בא כוחה ומינה את בנט. הפרישה נעשית בדיוק ביום שפוטר את בנט, שקד ומועלם מחובות המפלגה

צבי זרחיה 12:3830.12.18

ועדת הכנסת אישרה בצהריים את התפלגותם של בנט, שקד ומועלם ממפלגת הבית היהודי, למפלגה חדשה בשם מפלגת צל"ש - ציונות, ליברליות ושוויון.

 

בדיון בוועדת הכנסת, התברר כי מפלגת צל"ש עברה כבר באוגוסט 2018 מהשר לשעבר יוסף פריצקי לעו"ד עמיחי ויינברגר שהוא יו"ר המפלגה. ויינברגר הוא זה שרשאי למנות את בא כוחה ומינה את שר החינוך נפתלי בנט. אנשי בנט ושקד הסבירו כי באוגוסט לא תוכננה פרישה אלא המפלגה נרכשה אז על מנת לאפשר בבוא העת, איחוד עם גופים נוספים.

 

בנט, שרת המשפטים איילת שקד, וח"כ שולי מועלם הודיעו אמש (שבת) על פרישתם ממפלגת הבית היהודי - בדיוק ביום האחרון שפוטר אותם מחובות הכספיים של המפלגה, כך עולה מבדיקת "כלכליסט". שם המפלגה החדשה של בנט ושקד היא "צל"ש". שם הסיעה בכנסת - "סיעת הימין החדשה".

 

עפ"י החוק, אם סיעה פורשת ממפלגה עד 3 ימים מאישור החוק לפיזור הכנסת, הרי שהיא פטורה מהחובות של המפלגה. לכן אם הבקשה להתפלגות היתה מוגשת על ידי בנט היום או בשבוע שעבר - הוא היה מחויב לקחת עליו חלק מהחובות העבר של הבית היהודי.

 

 

לכך יש להוסיף כ-2 מיליון שקלים- חובות לכנסת- שיקוזזו מהכספים שמגיעים להבית היהודי עד לבחירות.

 

חובות הבית היהודי בסוף 2017 עמדו על 22 מיליון שקל, לאחר ששנה קודם לכן עמדו על כ-28 מיליון שקל. בנט נבחר לראשות הבית היהודי בסוף שנת 2012.

כעת מעריכים בבית היהודי שהחובות הם בסביבות 17-16.5 מיליון שקל.   לכך יש להוסיף כ-2 מיליון שקל - חובות לכנסת - שיקוזזו מהכספים שמגיעים להבית היהודי עד לבחירות.

נפטלי בנט ו איילת שקד ב מסיבת עיתונאים הכרזו על הקמת מפלגה חדשה נפטלי בנט ו איילת שקד ב מסיבת עיתונאים הכרזו על הקמת מפלגה חדשה צילום: מוטי קמחי

 

לא די שבנט לא מחויב לשאת בחובות המפלגה, הרי שכמפלגה חדשה המתמודדת לכנסת ה-21 הוא יקבל מקדמת מימון של 3.5 מיליון שקל.

 

עם זאת, המפלגה החדשה לא תקבל מימון מפלגות של 246 אלף שקל בחודש, כפי שניתן לכל המפלגות הקיימות, מאחר, שהפרישה מהבית היהודי נעשית במהלך פגרת הבחירות.

 

סגן שר הביטחון ח"כ אלי בן דהן (הבית היהודי) תבע היום שהפורשים ישאו בחלק מהחובות של המפלגה. ואולם כאמור, החוק לא מחייב אותם לעשות כן.

 

בדיון בוועדת הכנסת הסביר חשב הכנסת חיים אבידור את שנחשף ב"כלכליסט" כי הפורשים לא יהיו מחויבים לשאת בחובות הבית היהודי.

 

הוא הסביר כאמור כי מפלגת הבית היהודי חייבת למדינה 2 מיליון שקל: סכום זה כולל 1.75 מיליון שקל בגין הלוואה שלקחה הבית היהודי החודש. כמו כן לבית היהודי יתרת חוב בגין קנס שהטיל המבקר על ניהול שוטף בבחירות לכנסת ה-20 העומדת על 273 אלף שקל.

 

לדברי אבידור, כל החובות הללו אמורים להתקזז מהמימון השוטף של הבית היהודי כאשר הבית היהודי יקבל את מלוא מימון שוטף עבור 6 ח"כים ועוד ח"כ אחד, כלומר 574 אלף שקל.

 

כתוצאה מהקיזוז של החוב של 2 מיליון שקל למדינה - ישאר בידי הבית היהודי יתרה של כ-88 אלף שקל בחודש כמימון מפלגות שוטף עד אפריל 2019. ממימון 504 ל-332 אלף שקל. 

 

היועץ המפשטי של הכנסת, איל ינון, אמר כי בנקודת זמן מסוימת שבה אנו נמצאים כעת, סיעה חדשה שמוקמת ערב הבחירות לא זכאית למימון שוטף אך חבריה לא נושאים בחובותיה של המפלגה שממנה פרשו. ינון הבהיר: "אם נקודת ההתפלגות היתה מתבצעת לפני כן אזי (בנט, שקד ומועלם) היו צריכים להתחלק בחובות אך גם לקבל מימון מפלגות שוטף.

 

ח"כ שולי מועלם הסבירה את בקשת ההתפלגות כי "מתוך תפילה מחשבה לעתיד המחנה הלאומי להגדיל את הבית הזהות היהודית, והמחוייבות לארץ ישראל ולעם ישראל ולהגדיל את הכוח בין חילוניים לדתיים אני מבקשת בשמנו שתאשרו את ההתפלגות ואת הקמת הסיעה החדשה הימין החדש".

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x