$
בארץ

ראיון כלכליסט

"בנט לא עשה שום דבר חיובי במשרד החינוך, הרפורמה במתמטיקה - ישראבלוף"

רן ארז, יו"ר ארגון המורים העל יסודיים, יוצא במתקפה חריפה על שר החינוך: "נשבר לי ממנו. מאז שהוא מונה הוא לא עשה כלום"; לדבריו, "בנט אמר שהפחית את מספר התלמידים בכיתות, אבל אפילו תלמיד אחד לא ירד"

שחר אילן 18:2013.12.18

המשפט הראשון של רן ארז היה "נשבר לי מבנט". המשפט השני היה "אני לא יכול לציין אפילו דבר אחד חיובי שבנט עשה. מאז שהוא מונה לא קרה כלום". בראיון עמו יו"ר ארגון המורים העל־יסודיים רן ארז לא מוריד את הכוונת משר החינוך נפתלי בנט: "כשגדעון סער היה שר חינוך הבעיות נפתרו. אפילו אצל שי פירון הבעיות נפתרו. פחות, אבל נפתרו. אצל בנט כלום. הוא אפילו לא מוכן לדבר איתי ושולח את העוזר שלו. מה עוזר יכול לעשות?

 

 

 

"כל מה שמעניין את בנט זה שקט תעשייתי, בהנחה שאו שהפריץ ימות או שהכלב ימות. שלוש שנים אני מדבר אל הקיר. אני לא מוכן לחכות כי אחרי הבחירות יהיה שר אחר, והוא יבקש 100 ימי חסד, ואחר כך עוד חודשיים ועוד חודש, ויגיד שיש מנכ"ל חדש, ולמה לא פתרת את הבעיות מול השר הקודם. בנט אמר לי 'לא רציתי את משרד החינוך. זו ברירת מחדל. אבל אחרי שקיבלתי אני צריך להצליח ולעשות את העבודה'. זה לא מעניין אותו. לי נשבר אז הכרזתי מספר סכסוכי עבודה".

 

 

 

רן ארז. “תנאי העבודה קשים, סביבת העבודה מתחת לכל ביקורת” רן ארז. “תנאי העבודה קשים, סביבת העבודה מתחת לכל ביקורת” צילום: יאיר שגיא

 

באילו בעיות מדובר?

"דווקא בחינוך המיוחד רפורמת עוז לתמורה של בתי הספר התיכוניים לא נכנסה. עוז לתמורה זה יותר שעות פרטניות לתלמידים, יותר שעות קבלה להורים, יותר שכר למורים, סביבת עבודה אחרת. במשרד החינוך מסבירים לי שיש השלכות רוחב, שהם מפחדים שזה יגלוש לחינוך החרדי ואז זה יעלה הרבה כסף. אז מוכנים להקריב את הילדים של החינוך המיוחד".

 

סכסוך נוסף הוכרז בנושא פרויקט היוקרה של משרד החינוך "מסע ישראלי", סדרת חינוך של שבוע שבה מטיילים המורים והתלמידים ברחבי הארץ וסופגים ציונות ויהדות. בשבתות הם בירושלים, בכלל זה בכותל ובבית כנסת. "המורים", מגלה ארז, "מתלווים לילדים בשבת אבל לא מקבלים תשלום".

 

למה לא מקבלים תשלום?

"שאלתי למה, והתשובה היתה שיהודים לא עובדים בשבת, והמורים לא עובדים אלא מתנדבים. אמרנו או שישלמו או שנפסיק להתנדב ונחזיר את הילדים בשישי. יועץ שר החינוך ביקש ממני מספר פעמים לרדת מהעניין ושימשיכו להתנדב, כי אם השר יסכים שהמורים לא יעבדו בשבת יאמרו שזו הדתה, ואם יסכים לשלם יוציאו לו את העיניים כי הוא שר דתי. לשר זה נוח להמשיך כך, בשיטת מצליח. אני אומר שאני לא רוצה לעבוד בשבת, אבל אם כן, תשלם לי כמו שמשלמים בשבת".

 

"משרד החינוך מחלק כסף למקורבים"

 

הביקורת של ארז על בנט לא מוגבלת להעסקת מורים: "בנט אומר שהפחית את מספר התלמידים בכיתות, אבל אפילו תלמיד אחד לא ירד. בהולנד יש 14 ילדים בכיתה. ב־OECD אין יותר מ־24 ילדים. הוא הוריד את מספר התלמידים בכיתות א'־ב', אבל מה קורה בז'־ח'? זה יכול להימשך 50 שנה".

 

הוא הגדיל את מספר הנבחנים ב־5 יחידות מתמטיקה.

"הוא השקיע בכך 50 מיליון שקל, אבל זה ישראבלוף. המנהלים קיבלו הוראה לרשום את כל הילדים שלמדו מתמטיקה 3 יחידות ל־4 יחידות, ואת כל התלמידים שלמדו 4 יחידות ל־5 יחידות, אז ברישום גדלו המספרים. אבל כשהם מגיעים למבחנים, המנהל מחשב אם יש להם להם סיכוי לעבור, ואז התלמיד יורד ל־4 יחידות, כי למנהל אכפת משיעור הזכאות".

 

בנט הגדיל את תקציב משרד החינוך.

"נכון, אבל צריך לחלק הרבה כסף למקורבים. כל העבודה במשרד החינוך נעשית על ידי חברות חיצוניות. חברה חיצונית מטפלת בגמולי השתלמות למורים. חברה חיצונית מטפלת בפרויקט הילה נגד נשירת תלמידים. מסע ישראלי מאורגן על ידי ספק חיצוני. הכל ספקים חיצוניים".

 

גם על שר החינוך הקודם פירון אין לארז דעה טובה במיוחד: "פירון כיהן בתפקיד שנתיים, עשה בלגן אימים וברח. כל הבלגן עדיין ישנו והשר בנט לא מתקן כלום. פירון היה היפראקטיבי כי רצה להספיק הרבה. הוא התחיל עם כוונות יפות, אבל כשעזב אחרי שנתיים הכל נתקע. עד היום יש בעיות עם הרפורמה שעשה בבחינות הבגרות".

 

אם כל כך קשה, למה אתה נותן לבנט שקט תעשייתי?

"חתמנו על הסכם קיבוצי שבו קיבלנו תוספות שכר והתחייבנו לשקט. מיצינו את התביעות הכלכליות ואסור לנו לדרוש חדשות, אבל לא הסדרנו נושאים כמו עבודה בשבת".

 

אתה מרוצה מרפורמת עוז לתמורה?

"מאוד, אבל יש מה לשפר. סביבת העבודה של המורה היא מתחת לכל ביקורת. בעוז לתמורה המורה צריך לתת שעות פרטניות, אבל אין איפה. המורה צריך לעשות את כל עבודתו בבית הספר, אבל אין לו פינת עבודה. אז הוא לוקח את העבודה הביתה כי הוא לא יכול לעבוד בקקופוניה של חדר המורים".

 

 

ארז על נפתלי בנט: "אצל בנט הבעיות לא נפתרות. כל מה שמעניין אותו זה שקט תעשייתי. שלוש שנים אני מדבר לקיר" ארז על נפתלי בנט: "אצל בנט הבעיות לא נפתרות. כל מה שמעניין אותו זה שקט תעשייתי. שלוש שנים אני מדבר לקיר" צילום: יואב דודקביץ

 

"לא העלינו שכר לעצמנו"

 

כל המומחים שאני מדבר איתם אומרים שארגוני המורים הם חסם מרכזי לשינוי במערכת החינוך. 

"איך אפשר לעשות שינוי אם אין מורים? תנאי העבודה קשים, הרבה תלמידים בכיתה, אין איפה לשבת בהפסקות, אין זמן לשירותים. 50% מהמורים החדשים נוטשים את המערכת בתוך ארבע שנים. ונוטשים אלה שמעל הממוצע כי יש להם אלטרנטיבה".

 

למה ארגון המורים הוא עדיין אגודה עות'מאנית, שלא חייבת בשקיפות ופיקוח?

"הארגון פנה בעבר לרשם העמותות, ביקש להירשם כעמותה וקיבל תשובה שארגוני עובדים שנרשמו לפני 1988 לא יכולים להפוך לעמותה. יש לנו ועדת ביקורת ואנחנו מבוקרים על ידי רואה חשבון חיצוני. אני רואה בביקורת ברכה ולא טורח ודאגה, כי אני רוצה לישון טוב בלילה”.

 

קמו בשנים האחרונות שני ארגונים מתחרים לכם ולהסתדרות המורים. זה מעיד על חוסר אמון. 

"אני לא חושב שהם מתחרים. בישראל יש חופש התארגנות, אבל ככל שיש יותר ארגונים קיקיוניים זה מחליש את הכוח של העובד המאורגן".

 

איזו הצדקה יש להעלאה בשכר של 18% שקיבלת לאחרונה כשהמורים לא קיבלו?

"לא העלינו שכר לעצמנו. מועצת הארגון החליטה להעלות את השכר לעובדי הארגון. אני לא מורה. אני עובד בתפקיד מינהלי מהבוקר עד הלילה. צריכה להיות תוספת שכר למי שעוסק בצורכי ציבור. צריך גם לזכור איזה מדורי גיהינום עובר איש ציבור בתקשורת".

 

מלשכתו של בנט נמסר בתגובה: “מערכת החינוך חווה בשלוש השנים האחרונות זינוק חסר תקדים. כיתות א'־ד' הן קטנות יותר. אחרי עשור של דשדוש הכפלנו את מספר תלמידי 5 יחידות מתמטיקה, בדגש על הפריפריה. רן ארז מוזמן להצטרף לעשרות ביקורים שהשר מקיים בבתי הספר כדי להתרשם במו עיניו מהעשייה המבורכת בשטח".

 

שר החינוך לשעבר שי פירון לא היה מעוניין להגיב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x