$
בארץ

מנדלבליט על תיקי נתניהו: "המשטרה לא רודפת אף אחד, אני לא מורח"

היועמ"ש התייחס להכרעה בתיקי נתניהו ולמתקפה נגד המשטרה והמפכ"ל: "אין פה שום כוונה למרוח שום דבר, זה יתקבל הכי מהר שאפשר. שיהיה ברור - המשטרה לא רודפת אף אחד, הפרקליטות לא רודפת אף אחד". על מינוי המפכ"ל: "לממשלה זכות להחלטה אחרת. חריג מאוד להפוך החלטה כזו". צפו בשידור החי

שחר חי ומשה גורלי 13:3103.12.18

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הגיע הבוקר (ב') לדיון מיוחד של הוועדה לביקורת המדינה בכנסת בראשות ח"כ שלי יחימוביץ'. הסיבה הרשמית היא דיון מקיף על חוק היועמ"שים, אך כבר בתחילתו הוא התייחס לסערת פסילת המועמד למפכ"לות משה (צ'יקו) אדרי על ידי ועדת גולדברג, למתקפה של ראש הממשלה בנימין נתניהו על המשטרה בעקבות ההמלצות נגדו ולפרשת דינה זילבר. 

 

 

 

"טוב שישנה הוועדה וחשוב שתישמר", אמר מנדלבליט על ועדת המינויים שבראשה עומד השופט בדימוס אליעזר גולדברג. "מותר לבקר כל גוף וכל החלטה, זה לגיטימי. המעמד של הוועדה הזו היא מייעצת ולכן לממשלה הזכות לקבל החלטה אחרת". 

 

לצד זאת הבהיר מנדלבליט: "אני מציע להיזהר, גם אם לא מרוצים מהחלטה כזו או אחרת. על פי פסיקת בית המשפט העליון זה מאוד מאוד חריג להפוך החלטה כזו. מה שאסור ולא מקובל שיקרה זה מתקפות אישיות נגד מי שעומד בראש הוועדה. צריך לשמור על כבודה של הוועדה ועל כבודו של גולדברג שעושה את הדברים מתוך רצון ואכפתיות".

 

בהמשך התייחס היועמ"ש לנאום נתניהו, שבו תקף בחריפות את המפכ"ל היוצא רנ"צ רוני אלשיך: "יש את החיבור המשולש של משטרת ישראל, פרקליטות המדינה והיועמ"ש לממשלה, בוודאי בתיקים מהסוג הזה. רשויות האכיפה עובדות יחד. צריך לגבות את המשטרה. אני יועמ"ש ונותן גיבוי מלא למשטרת ישראל, ללא שום כחל וסרק. צריך לזכור שמדובר כרגע רק בהמלצות ולא בעמדת פרקליטות או יועץ".

 

 מנדלבליט הוסיף כי "כל רשויות האכיפה עובדות ביחד ואני לא רוצה להתייחס לאדם כזה או אחר. אבל מן הראוי גם כאן לתת הגנה - הם גם שומרי סף, הם למעשה שומרי סף מרכזיים מאוד".

 

מנדלבליט התייחס לטענות על משך הזמן שלוקח להכריע בתיקי נתניהו: "אין פה שום כוונה למרוח שום דבר. אני ממש מוחה על האמירות או הרמיזות האלה, זה ממש לא נכון. שיהיה ברור - המשטרה לא רודפת אף אחד, הפרקליטות לא רודפת אף אחד והמשפטנים לא רוצים לא למשול ולא לרדוף. הדבר היחיד שאנחנו רודפים זה צדק ושלטון חוק".

  

"זו חובתי כדי לקבל את ההחלטה הנכונה והטובה ביותר, להיעזר באנשים הטובים ביותר שיש בתחום. אני עושה את זה הכי מהר. אני אעבוד מקצועי. אני איש מקצוע, לא איש פוליטי ולא מתכוון לחשוב כן בחירות או לא בחירות", אמר מנדלבליט. 

 

 

היועמ"ש אביחי מנדלבליט וח"כ שלי יחימוביץ' בוועדה לביקורת המדינה היועמ"ש אביחי מנדלבליט וח"כ שלי יחימוביץ' בוועדה לביקורת המדינה צילום: עמית שאבי

 

בתחילת דבריו התייחס מנדלבליט לעימות בין המשנה שלו, דינה זילבר, לשרת המשפטים איילת שקד. הוא הבהיר כי הוא זה ששלח את זילבר לדיון בוועדת הכלכלה, למרות עמדתה של שקד: "היא מייצגת את העמדה שלי. אני ביחסי עבודה תקינים וטובים עם השרה שקד , אבל צריך להבין שדינה זילבר נמצאת שם בגללי. אני שלחתי אותה לשם".

 

"למה ומאיפה האנרגיות האדירות האלה למנוע את הופעתה של דינה זילבר בכנסת?" שאלה יו"ר ועדת ביקורת המדינה ח"כ שלי יחימוביץ' את מנדלבליט. וזה השיב: "מצאתי לנכון להופיע כי נושא הדיון התרחב למקום עקרוני שחשוב שאני אופיע בו. לגבי החלטת השרה – אני יכול לדבר רק בשמי".

 

במקביל, שרת המשפטים איילת שקד הודיעה אמש ליו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) כי תייצג את משרד המשפטים בדיון על הסכם החלב במקומה של זילבר - אבל למרות זאת זילבר לא מתכוונת לוותר ולפחות נכון לעכשיו גם היא צפויה להתייצב לדיון.

 

בכך ממשיכה שקד את מאבקה בזילבר בעקבות דבריה בדיון על חוק הנאמנות בתרבות, שבו מתחה ביקורת קשה על כוונת הממשלה לשלול תקציבים ממוסדות תרבות שיציינו, בין השאר, את יום העצמאות כיום אבל.

 

כבר בחודש שעבר דרשה שקד את פיטוריה של זילבר בעקבות דבריה התקיפים נגד החוק של שרת התרבות מירי רגב. שקד דרשה שזילבר לא תייצג יותר את משרדה בוועדות הכנסת. "זילבר אינה רשאית להגיע לממשלה או לכנסת כנציגת המשרד, ובכל דיון שבו מבקשת הממשלה או הכנסת לקבל את עמדת משרד המשפטים בנוגע לתחומי הביטחון, דיני אוכלוסין, המשפט המנהלי, עבודת הממשלה, תמיכות, הנצחה, ביקורת שיפוטית, תרבות, מכרזים, סדרי דין בבג"ץ, שלטון מקומי, חקלאות ותחום טוהר המידות", טענה השרה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x