בארץ

כלכליסט TV

האם תוכלו למנוע מהשכנים שלכם להשכיר את דירתם ב-Airbnb

בניין אחד ברחוב חברון בתל אביב הצליח השבוע לשכנע את בית המשפט לאסור על בעל דירה להשכיר את דירתו לטווח קצר לתיירים. מה זה אומר על שוק שכירות קצרת הטווח?

ענבל עומר 16:1624.10.18

האם בניין אחד ברחוב חברון בתל אביב בדרך לשנות את שוק השכרות הדירות לטווח קצר? כך עולה מהחלטה אשר התקבלה על ידי המפקחת על רישום מקרקעין במשרד המשפטים לפני מספר ימים - האוסרת על בעל דירה בבניין להמשיך להשכיר את דירתו לטווחים קצרים באמצעות האתרים Airbnb ו-Booking. נכון להיום כ-8,500 דירות Airbnb פעילות רק באזור בתל אביב.

 

 

מדובר בתושב חוץ שבבעלותו דירה בבניין ושבחר להפנות את הדירה לשוק השכירות קצרת טווח לתיירים. הדיירים האחרים בבניין שסבלו, לטענתם, מתיירים שגרמו נזק לרכוש המשותף יצאו נגד התופעה. אבי קדם, שמחזיק בבעלותו את רוב הדירות בבניין, הגיש נגד בעל הדירה תביעה בטענה שפעילות ה-Airbnb מנוגדת לתקנון הבניין והשופטת קיבלה את התביעה בשל הסעיף בתקנון. יצויין כי סעיף זה נקבע בתקנון עוד בטרם רכש בעל דירת ה-Airbnb את דירתו בבניין. לטענת בעל הדירה, הוא מעולם לא ידע על סעיף זה בתקנון.

 

לפי הערכות, פסיקה זו עשויה להוות השראה עבור דיירים בבניינים אחרים, הסובלים מתופעת ההשכרות לטווח קצר, שעשויים גם הם לנסות להתאגד יחד לצורך הכנסת סעיף בתקנון הבניין שלהם שאוסר על פעילות Airbnb בבניין.

 

"כל עוד אין הסכמה של 100% מדיירי הבניין זה לא רלבנטי, הסכמה כזו היא קשה מאוד להשגה בשל הפגיעה בזכויות הקניין של בעלי הדירות ולכן אני לא צופה שלפסק דין זה תהיה השפעה דרמטית על השוק", כך מציין עו"ד אריאל נדלר, ראש מחלקת נדל"ן במשרד ברנע.

 

 

הבניין ברחוב חברון, תל אביב הבניין ברחוב חברון, תל אביב צילום: דר מנאול

 

הבניין רחוב חברון, תל אביב הבניין רחוב חברון, תל אביב צילום: דר מנאול

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x