$
חדשות נדל"ן

אכזבה בהרצליה: המחוזית דחתה את ההתנגדויות להרחבת מלון דן אכדיה

הוועדה דחתה את ההתנגדויות קבעה כי לאור בדיקת מצב התנועה שהוצגה לה אין מניעה לאשר את הפרויקט במסגרתו יורחב המלון פי 6; בעירייה הודיעו כי הם נערכים להגשת ערעור לוועדה הארצית

דותן לוי 20:1713.09.18

אכזבה לעיריית הרצליה: הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז ת"א דחתה את ערעור העירייה נגד הרחבת מלון דן אכדיה. מדובר בהחלטה הנוגדת את החלטת בית המשפט העליון אשר התקבלה בחודש מאי השנה, שבה נמתחה ביקורת על החלטות קודמות של ועדת התכנון המחוזית ונקבע כי יש להשיב את התוכנית לדיון מחודש.

 

 

 

ההחלטה הנוכחית של הוועדה המחוזית אשר בראשה עומדת האדריכלית דניאלה פוסק, דחתה את כלל ההתנגדויות והכשירה את הקרקע להקמת המלון. למעשה, פסק הדין שהתקבל במאי 2018 הוכרע בעיקר על רקע חוות דעת של יועצי תנועה, אשר לטענת העירייה נקבעה בימים ובמועדים אשר אינם משקפים את המציאות בשטח ואת העומסים הצפויים בעקבות ההרחבה המתוכננת של המלון. בדיוני הוועדה שהתקיימו לאחרונה הוצגה בדיקה תנועה נוספת שנערכה במועד מאוחר יותר וקבעה כי יש לקבל את עמדת יועץ התנועה והבדיקה שבוצעה, אשר הציגו תרחיש ולפיו רשת הכבישים המתוכננת מסוגלת להעביר את עומסי התנועה.

 

מלון דן אכדיה מלון דן אכדיה צילום: שאול גולן

 

הוועדה נימקה את עמדתה וקבעה כי הבדיקות החדשות שבוצעו (בשנת 2016) מציגות מצב טוב יותר מאלה שנבדקו בשנת 2012, ועולה מהן כי עיקר עומסי התנועה אינם נובעים מגישה עונתית לחוף, אלא משימוש יומיומי של התושבים. עוד נכתב בהחלטה, כי נמצא שהזכויות העודפות שמאפשרת התוכנית למלון לא מייצרות תוספת תנועתית חריגה וכי פתיחה של רחובות רמת ים ואבא אבן אף משפרת את מערך התנועה באזור.

 

במידה שתאושר התוכנית המקודמת על ידי רשת מלונות דן שבבעלות משפחת פדרמן, יתווספו למלון אכדיה 1,325 חדרים - גידול של יותר מפי שישה לעומת המצב כיום (כשהמלון כולל כ-200 חדרים בלבד), וכן שטחים לשימושי מסחרי, בהם מרכז כנסים, בתי עסק ומסעדות.

 

התנגדות נחרצת של פדלון

המאבק על הרחבת מלון דן אכדיה מתנהלת כבר מספר שנים, מדובר בתוכנית שהוצגה לראשונה בפני הוועדה המחוזית ביולי 2006. בחודש ספטמבר 2010 המליצה הוועדה המחוזית על הפקדת התוכנית והדבר קרה בפועל בפברואר 2012 והיא אושרה ביולי 2012 בתמיכת העירייה. התוכנית אושרה, אך מאחר שמדובר בקרקע שרובה בבעלות העירייה נקבע בוועדה כי לפני מכירת הקרקע יש לקבל את אישור שר הפנים. בעקבות אישור התוכנית, הוגשה עתירת תושבים לבית המשפט המחוזי, והיא נדחתה ביוני 2014, אך נקבע כי התוכנית תחזור לוועדה המחוזית לדיון נוסף בשאלת העומס התחבורתי. בין לבין, בחודש נובמבר 2013 נבחר משה פדלון לכהן כראש העיר הרצליה במקומה של יעל גרמן ובהמשך מונה גם כיו"ר הוועדה המקומית. הרכבה של מועצת העיר הרצליה ושל הוועדה המקומית השתנה אף הוא לאחר הבחירות. פדלון וחברי המועצה החדשים התנגדו נחרצות לתוכנית זו.

 

משה פדלון משה פדלון

 

בוועדה המחוזית התנהל דיון נוסף, אך גם הפעם התקבלה החלטה לאשר את התוכנית תוך שהיא מסתפקת בחוות הדעת של מלון דן אשר הציגה בדיקה של נפחי התנועה הצפויים להיווצר. בדיקה זו התקיימה בחודש יוני 2012, כלומר שנתיים לפני הדיון, בחודש שאינו עמוס, ולמשך זמן קצר. על החלטה זו ערערה העירייה למועצה הארצית לתכנון ובנייה, אך הערעור נדחה. בהמשך, עתרה עיריית הרצליה לבית המשפט המחוזי וגם עתירה זו נדחתה, אך בית המשפט קבע כי יש לדון פעם נוספת בנושא העומס התעבורתי הצפוי.

 

 

 

פדלון אמר בעקבות ההחלטה כי "אנו ממשיכים את המלחמה נגד הרחבת מלון דן אכדיה. עודכנתי על ההחלטה שהתקבלה בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה לדחות את הערעור שהגשנו נגד הרחבת מלון דן אכדיה. מכניסתי לתפקיד ראש העיר, שמתי למטרה להוריד מסדר היום את התוכנית הגרנדיוזית של קודמיי בתפקיד לבנות מפלצות בטון של 17 קומות על קו החוף שלנו. עמדתי ברורה ונחרצת, ולכן לפני זמן קצר הוריתי ליועצת המשפטית של העירייה להגיש בהקדם ערעור לוועדה הארצית, כדי לשמור על איכות חייהם של תושבי הרצליה. לא מוותרים - מערערים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x